Experiment stire falsa

CiNiK

أنا أحب كس
Registered
Banned
Salutare.
In urma cu doua zile...m-am gandit sa fac un experiment cu o stire falsa din mai multe motive:

  • Sa vad pe pielea mea ce inseamna fake news in Romania.
  • Sa vad daca ma penalizeaza google..si daca Da..in cat timp.
  • Sa vad cum plateste o retea popup pe Romania.
  • Sa vad daca mi se face report pe facebook ..si daca Da in cat timp.
  • Sa vad daca imi inchide domeniul..si daca Da...in cat timp.( am auzit de la uni..ca se poate sa iti inchida domeniul).
  • In plus sa vad reactia oamenilor...cum actioneaza la o stire falsa.
Am cumparat domeniul ..am postat stirea..falsa...si share pe facebook ..pe o pagina cu 1700 like si pe doua grupuri mai maricele sa zicem asa.
Impact slabut...sa zic asa...ma asteptam la mai multi vizitatori...mai multe share-uri
Screenshot_20171027-120931_1.jpg

Graficul de sus e pe doua zile...de cand e stirea falsa ..online.

Bun...ce vreau eu sa spun ..e impactul oamenilor...mi nu imi vine sa cred...ca lumea poate sa creada asa ceva din prima...plus...ajung sa se certe intre ei.

Mai jos o sa va las cateva din impresile unor oameni..dintr-un grup care se crede serios...nu cu pitipoance dezbracate sau cocalari de zi...Grupul se numeste: Justitie Dreptate si Adevar.

Ştirea falsa este:
Regele Mihai a Murit .
Cu aprobare lui @AlexH am sa las si link...catre site unde daca citesti stirea...se vede de la o posta ca e falsa..
.parerea mea este...ca din adresa sitelui....trebuie sa iti dai seama ca stirea e falsa.

Aprobare acceptata.
http://regelemihaiamurit.life/

Bun.Acuma cititi comentariile unor oameni...ne informati..ca sa zic asa.

Screenshot_20171027-123141_1.jpg

Screenshot_20171027-123311_1.jpg

Screenshot_20171027-123621_1.jpg

Screenshot_20171027-123546_1.jpg
Screenshot_20171027-123231_1.jpg Screenshot_20171027-123311_2.jpg
Screenshot_20171027-123722_1.jpg Screenshot_20171027-123753_1.jpg
Sunt doar cateva dintre ele ( limita de 10 poze pe post)...acesti oameni si multi alti...incep sa judece , sa jigneasca, sa se certe intre ei, sa vorbeasca fara a sti macar daca este asa sau nu...comentari si in acest moment tot vin la acest post...
A NU se crede ca nu sunt si oameni deschisi la minte...sunt...am luat la carne..de nu mai trebuie sa imi cumpar porc de sarbatori...:)))
 

Atașamente

  • Screenshot_20171027-123819_1.jpg
    Screenshot_20171027-123819_1.jpg
    66,8 KB · Vizualizări: 18
Ultima editare:
bani ai facut de pe urma acestei stiri false? sau a fost doar un experiment, sa vezi cum reactioneaza lumea?
Cum am spus in primul post...este doar un experiment al meu...motivele sunt in primul post...dar reactia oamenilor de pe Facebook..este fenomenala...
..ei citesc doar titlul...si incep sa judece..sa se jigneasca intre ei...care de care e mai bun in istorie si stie mai multe despre regele Mihai...
Si ce observ e...cu cat se cearta mai mult..cu atata am mai multe vizualizari...din poza cu statistici din primul post...la ora cand am facut postul erau 2,451 vizualizari....acum...
Screenshot_20171027-143536_1.jpg

Si DA...cred ca daca vrei poti face bani frumosi cu stiri false...cum am zis..eu nu l-am postat decat pe , doua grupuri si o pagina cu 1700 like...unde am avut doar 53 de clik-uri..catre site...
...dar daca il postezi nonstop pe diferite grupuri..pagini...etc...impactul va fi ff mare...parerea mea.

Screenshot_20171027-124012_1.jpg
Screenshot_20171027-123926_1.jpg
Cred ca conteaza mult si subiectu...adica trebuie gasit un subiect..care are doua tabere...pro / contra...sa fie lupta.
De exemplu in acest post de pe grup...e o persoana...care raspunde la toti care sunt contra regelui Mihai...dar la toti....le spune frumos ca stirea e falsa...iar cine nu crede...primeste si o lectie de istorie...dupa care ..incep injuraturile si jignirile...:)))
 
Daca te intereseaza doar banul, atunci situatia care este acum in Romania, iti poate aduce foarte multi bani.
Si eu fac experimente pe facebook si rezultatele sunt asa cum am anticipat.
Am scris cateva topicuri si articole pe tema asta.

Cine face fake news
Fake news - Secretul din spatele acestei campanii
Clickbait urat, fake, insuportabil dar necesar pentru cine conteaza numerele
In foamea dupa un click - Facebook Fake Post

Cred ca conteaza mult si subiectu...adica trebuie gasit un subiect..care are doua tabere...pro / contra...sa fie lupta.
Este o teorie aici si o poti folosi daca vrei.
1, intri pe grup si vezi pe ce se bat cele doua tabere
2. scrii un articol pentru partea cu mai putini sustinatori
3. acestia se vor simti bagati in seama si vor da share, coment, vizita, etc.
4. partea cu mai multi sustinatori vor intra sa vada despre ce este vorba si vor lasa comentarii negative, care la randul lor vor da si ei share, etc
5. ai prin ideea.

Aceasta teorie functioneaza bine si daca vezi pe facebook este folosita la greu de site-uri pentru a atrage trafic.



 
Faci un site de genu si il bubui cu reclame si cred ca faci de un pachet de tigari :)).. a incercat cineva sa faca asta pe un webhost si domeniu free?
 
@AlexH sincer pana in acest moment...nu m-am gandit la bani din asa ceva...dar...nu se stie niciodata...
Screenshot_20171027-220223_1.jpg
Astazi au fost in jur de 8.500 vizitatori...astazi am postat doar pe grupul de care am mentionat mai sus....daca scri pe google : regele mihai a murit ? ...sitele meu are pozitia a sasea...domeniu cumparat de doua zile...daca depuneam mai multa munca astazi...fac pariu ca treceam de 10K vizitatori...nici la sitele de filme cu trafic cumparat nu am avut asa intr-o zi :p .
Momentan nu am avut nici un report..nici o amenintare...nimic...maine voi posta pe alt grup...sa vad va fi la fel impactul ca astazi...:)..
 
daca scri pe google : regele mihai a murit ?
La mine este pe pozitia 16 pe acest termen.
Momentan nu am avut nici un report..nici o amenintare
Nu stii dar dar sigur au fost.
Postarea a fost de pe contul tau sau la o pagina facebook?
Daca a fost pe pagina facebook, mergi la Published Posts si apoi click pe postare. Acolo vezi statistici detaliate si cati au dat hide post, etc.
Eu primesc amenintari si rapoarte fara sa fac nimic. :D
fac pariu ca treceam de 10K vizitatori...nici la sitele de filme cu trafic cumparat nu am avut asa intr-o zi
Iti imaginezi cate idei ai dat la multi nu?
 
La mine este pe pozitia 16 pe acest termen.

Nu stii dar dar sigur au fost.
Postarea a fost de pe contul tau sau la o pagina facebook?
Daca a fost pe pagina facebook, mergi la Published Posts si apoi click pe postare. Acolo vezi statistici detaliate si cati au dat hide post, etc.
Eu primesc amenintari si rapoarte fara sa fac nimic. :D

Iti imaginezi cate idei ai dat la multi nu?
Regele Mihai a murit....fara semnul ? ..am gresit eu . Are pozitia 6
..iar la : A murit regele mihai...pozitia 10
..
Am postat cu un cont fake de fata...pe un grup...
Ideii sunt...dar e mai greu sa postezi zi de zi stiri false pe acelasi domeniu.. ma gandesc ca asa esti raportat mai repede ..in fiecare zi o minciuna tot de pe acelasi site...
Dar....cu o strategie buna....stiri false bune...zeci de conturi FB....ar iesi ceva banuţi...:)
 
1000 conturi facebook cu telefon verificat costa intre 900 si 1200$.
Un program de automatizare fara app si alte rahaturi cam 30$ pe luna
Proxy bun, recomandat cate unul pentru fiecare cont cam 50-100 euro pe luna
Daca esti smart, atunci poti aduce in trend orice postare si trafic la greu. E cineva care foloseste o metoda de gen si are mai mereu 15-20k online pe site si scoate intre 500-800 euro pe zi, uneori chiar sare de 1500 euro pe zi.
 
Uite exemplu la case mai mari care a adus 43.000 de accesari la articol. Ce este si mai cool, e faptul ca articolul este distribuit de conturi false, adica super noi, fara imagine la profil sau postari pe profil.
Tare nu?
evz.png

In articol absolut nimic legat de titlul super dramatic.
 
Alta stire falsa care a adus mereu trafic. Stirea este foarte veche dar nu adevarata. A fost prima data publicata de un site mare si de atunci periodic este republicata pentru a mai prosti lumea.
islanda.png

Daca esti smart poti beneficia de pe urma la orice situatie. Asa este si in cazul de mai jos. Am cautat online si nu exista aceasta stire, plus acum cateva zile a fost vazuta alaturi de carles puigdemont.
Lumea crede si intra, unde gaseste un articol de cam 350 cuvinte fara nici o informatie.
prima doamna.png
 
Alta stire falsa care a adus mereu trafic. Stirea este foarte veche dar nu adevarata. A fost prima data publicata de un site mare si de atunci periodic este republicata pentru a mai prosti lumea.
Vezi atașament 1776

Daca esti smart poti beneficia de pe urma la orice situatie. Asa este si in cazul de mai jos. Am cautat online si nu exista aceasta stire, plus acum cateva zile a fost vazuta alaturi de carles puigdemont.
Lumea crede si intra, unde gaseste un articol de cam 350 cuvinte fara nici o informatie.
Vezi atașament 1777
Astia de la mine jurnalmm doar de astea publica.
 
Eu tot ce stiu este ca esti un tepar infect , vazantor de like-uri ce in urma cu 2 ani ti-am platit 20.000 like-uri si nu le-ai livrat ai disparut, atunci ai primit ban pe arenaweb, acum esti aici , daca ai legatura stransa cu AlexH si el te tine pe aici este problema lui. Si sper ca aceia ce mai primesc teapa de la tine sa il ia si pe AlexH la rost. tu crezi ca noi suntem idioti si tampiti incat sa credem ca nu esti Stavarache esti iubita lui corecta dar totusi raspunzi in numele lui. Ai cont de femeie ca la cautare sa nu te gaseasca lumea cine esti. Esti doar un tepar infect ce o sa infunzi puscariile
 
Nu cred ca incercati sa stricati acest post.
@Valentina95 de cat sa va certati...mai bine ...ne spui cum ai facut acei bani...ar fi mai frumos..zic :).
@Kaali ..de ce nu deschizi un topic nou...cu exact ce problema ai...ar fi mai frumos..zic :)
 
da, chiar, si eu as fi curios cum sa faci 10 000 ron in 4 zile.
ai mai continuat sa mergi pe aceeasi idee sa mai faci alti bani? de ce te-ai oprit?
 
pai .. ce m-am gandit eu anul trecut in decembrie ... deja eram in bussines-ul asta .. cu fake news .. ambulanta neagra (care a ajuns si subiect de discutie la tv dupa ce am promovat aceasta stire ) , cutremure in spania , italia , anglia si germania plus atentate tot in aceste tari , venea vremea ca romanii din strainatate (pe nisa asta mergea cel mai bine) sa se intoarca acasa de sarbatori ! Asa ca ce m-am gandit eu ... un autocar cu romani care se intorceau din Italia a facut accident si au murit x din ei , ceva de genul era stirea unde era prezentat un accident a unui autocar atlasib . Au fost in jur de 70.000 de distribuiri , in alea 4 zile pana s-a dezmeticit lumea a mers perfect ! Stiu ca de la adnow am scos in total vreo 16.000 euro + popcash + like-uri pentru diferite pagini si alte mici reclame ! M-am oprit din cauza restrictiilor de la facebook , blocare de conturi , restrictie de postare in grupuri si etc. cel putin cam 10 luni a mers perfect ! mai jos aveti dovada acelor 4 zile !
GNRuaIM.png
 
Loading...
Back
Sus