Eroare 404 .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Dupa cum zice si titlul am un site mai vechi de foarte multi ani pe care au fost facute multe schimbari si multe posturi sterse .
Cand am introdus acest site in webmaster tools mi-au aparut 1700 si ceva erori 404 cum le tratez , rezolv pentru ca manual ar dura o viata intreaga .
Exista vre-un plugin care sa faca acest lucru automat ?
 
1. Acceaza random cateva link si vezi daca functioneaza.
2. Daca AI schimbat totul de curand e posibil sa aiba vechile link-uri si de asta nu functioneaza.
3. Cere in reindex la tot site-ul si pe urma AR trebui sa functioneze.
 
Am accesat linkuri mai multe si toate spun acelasi lucru :
Error 404. Page Not Found.
Am cerut si reindex insa din pacate apar in continuare .
Din ce am citit de prin google exista plugin-ul Redirection dar acesta face totul manual .
Astept si alte sugestii daca aveti si daca stiti care ar fi impactul din pct de vedere seo
 
Am accesat linkuri mai multe si toate spun acelasi lucru :
Error 404. Page Not Found.
Am cerut si reindex insa din pacate apar in continuare .
Din ce am citit de prin google exista plugin-ul Redirection dar acesta face totul manual .
Astept si alte sugestii daca aveti si daca stiti care ar fi impactul din pct de vedere seo
Din cate stiu yoast seo pro are o astfel de optiune foarte buna ;)
 
Daca la accesare iti da 404 atunci acestea nu sunt pe site.
Daca AI modificat forma la link atunci trebuie sa refaci sitemap si retrimite IAR la Google.
Exista plugin 404 redirect care poti seta sa duca spre homepage sau alt URL.
 
Nu are si are legatura cu acest topic am pus si eu un host un wp,am instalat yoast free dar nu gasesc in panou sitemap-ul,iar la accesarea site.ro/sitemap.xml imi da eroare 404 are cineva idee de ce? Ms
 
Daca ai schimbat forma linkurilor, pot sa folosesti htaccess sa redirectionezi linkurile vechi catre cele noi, sau asa cum spune si Alex, sa trimita catre home.
 
Rezolvare simpla:
1.in Google webmaster select all si apoi click pe rezolvat
2. Mergi in WP admin la permanent link si click save
3. Mergi la plugin de site map si click genereaza sitemap
4. Mergi in Google webmaster la site map, delete sitemap sau alege retrimite
Acum totul ar trebui sa functioneze bine .
Pentru a fi sigura can link din site map functioneaza, accesezi sitemap in browser si apoi click pe link.
la accesarea site.ro/sitemap.xml imi da eroare 404 are cineva idee de ce? Ms
Pluginul de sitemap iti spune forma la URL, sau poti access site.com/sitemap , depinde mult de plugin.
Mai poti vedea in FTP numele exact la sitemap.
 
Dupa cum zice si titlul am un site mai vechi de foarte multi ani pe care au fost facute multe schimbari si multe posturi sterse .
Cand am introdus acest site in webmaster tools mi-au aparut 1700 si ceva erori 404 cum le tratez , rezolv pentru ca manual ar dura o viata intreaga .
Exista vre-un plugin care sa faca acest lucru automat ?
Fa asa. Intra in web master tools si selecteazale toate si da Rezolvat. Asteapta cateva zile ..... Si nu o sa mai apara . Cand apar altele tot asa faci pana linkurile vechi dispar de tot.

Ca plugin sitemap xml sitemap zic eu ca e cel mai bun.
 
Nu are si are legatura cu acest topic am pus si eu un host un wp,am instalat yoast free dar nu gasesc in panou sitemap-ul,iar la accesarea site.ro/sitemap.xml imi da eroare 404 are cineva idee de ce? Ms
Mi se pare ca la yoast trebuie sa selectezi si generarea de sitemap, nu doar instalarea pluginului. Cauta bine prin setari sau tutorial pe youtube.
 
Nu are si are legatura cu acest topic am pus si eu un host un wp,am instalat yoast free dar nu gasesc in panou sitemap-ul,iar la accesarea site.ro/sitemap.xml imi da eroare 404 are cineva idee de ce? Ms
Instaleaza si tu pluginul XML google ( inainte dezactiveaza yoast ) debifeaza XML Html (parca asa ceva ) SAVE si intri pe site.ro/sitemap.xml dupa dezactiveaza XML siitemap, activeaza Yoast si gata SITEMAPUL
 
Personal ... nu stiu daca altii fac la fel ... insa eu daca am probleme la consola .. iau legaturile cu probleme cu un copy, editez intr-un notepad++ un fisier htaccess astfel incat toate cele de dau 404 sa se duca in ... ceva - orice - numai sa nu dea tot 404 :)
 
Personal ... nu stiu daca altii fac la fel ... insa eu daca am probleme la consola .. iau legaturile cu probleme cu un copy, editez intr-un notepad++ un fisier htaccess astfel incat toate cele de dau 404 sa se duca in ... ceva - orice - numai sa nu dea tot 404 :)
Deoarece celelalte metode nu au fost de ajutor , doreste cineva sa explice pas cu pas ce spune colegul nostru aici .
Pare a fi mult mai usor si banuiesc ca de le fac redirect la toate pe prima pagina nu vor mai fi probleme .
Alex daca esti dragut scrie ce am de facut sa scap si eu de aceste cateva mii de linkuri problema multumesc .
 
Alex daca esti dragut scrie ce am de facut sa scap si eu de aceste cateva mii de linkuri problema multumesc .
Pai ti-am spus Pas cu Pas Mai sus ce sa faci. Mai simplu de atat nu se poate.
 
Sau foloseste acest plugin sa redirectionezi toate 404 catre prima pagina si scapi de erori si caderi din cauza lor. Cand ai multe este bun.
https://wordpress.org/plugins/all-404-redirect-to-homepage/

Instalezi, activezi, treci linkul catre homepage in plugin, salvezi, stergi cache si esti gata.
Te duci in webmastertools apoi si selectezi toate probleme si ii spui la google ca sunt rezolvate la toate erorile. Apoi mai dai sa indexeze odata sitemap.

Apoi vor disparea usor usor toate. Si blocheaza in robots.txt crawl google pe wp-includes, wp-admin etc daca ti-a luat si alea la crawl. Cu aceleasi probleme m-am trezit si eu de curand...acumulat multe de la modificari linkuri dmca, modificari, updateuri, etc.

P.S.: Astept berea :p
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus