Drepturi de autor site de stiri

effecto

Active Member
Registered
Full Member
Pe net exista foarte multe site-uri de stiri care preiau continut din alta parte. Astazi primesc de la cineva sa sterg continutul de pe site-ul meu de la un site ce a preluat si el de mai departe. Adica oamenii cer ceva pentru ceva ce nu le apartine. Mai primesc si ca vor fi luate masurile necesare. Adica ce as putea pati pentru un continut fara drepturi de autor din partea persoanei care zice ca se vor lua masuri? Mi se pare absurda treaba si e prima oara cand primesc asa, dupa 2 ani de zile de site activ.
 
Teoretic daca scrii undeva ca ai preluat aricolul de pe bla bla bla nu au ce sa iti faca, pentru ca nu incalci nici un drept de autor, tu practic nu iti asumi ca ai scris articolul doar ca l-ai preluat.
 
Teoretic daca scrii undeva ca ai preluat aricolul de pe bla bla bla nu au ce sa iti faca, pentru ca nu incalci nici un drept de autor, tu practic nu iti asumi ca ai scris articolul doar ca l-ai preluat.
Nu este chiar asa. Cum sa nu iti asumi ce ai scris pe site-ul tau?

Pai asta e ca scriu sursa la fiecare articol. Plus ca acum verific articolele sa vad de pe ce site-uri sunt luate si puse pe site-ul respectiv. Si sunt de pe alte surse asa ca nu vad de ce as sterge niste articole care oricum sunt preluate din alta parte.
Poate site-ul respectiv face parte din "trustul lor" sau este scris de acelasi autor. Verifica TOS-ul lor sa vezi ce scrie in el. Din cate stiu eu nu poti sa copiezi stirea integrala, copiezi doar o parte iar dupa accea faci trimitere catre stirea pe site-ul oficial.
 
Ca in orice, drepturile revin celui care scrie articolul si orice preluare fara acordul acestuia se considera furt si poate fi pedepsit confrom legilor in vigoare.
Acelasi lucru se aplica si la articolele scrie in alta limba care apoi sunt preluate in intregime si traduse in limba romana. Daca ati testat asta pe youtube, ati vazut ca va permite sa rulati un clip care intra sub incidenta drepturilor de autor dar ai adus contributie la el, iar traducerea intr-o alta limba se considera contributie, atunci il poti folosi.

Daca X face copy/paste la articole de pe alte surse, chiar daca trece sursa nu are nici un drept sa iti ceara stergerea acestuia de pe site tau.

Este un paradox cu acest copy/paste.
Ne deranjeaza la culme cand cineva ne fura altii continutul propriu si chiar copy de pe alte surse, dar vedem normal ca facem copy/paste la munca altora.

OffTopic.
Acum ceva vreme cineva tipa tare, cat il tinea gura si la oricine care`l asculta, ca X ii fura filmele de pe site, care randul lor erau aduse cu auto import din alte surse.
 
Si de la mine fura toti filmele... dar ce sa faci..nici eu n-am drepturi de autor pe ele :p. Am vazut articole sterse din index de Google, pentru ca a preluat rezumatul unui episod. O pagina praf de stele sau cam asa ceva, a facut plangere dmca pentru continut. Era pe Lumen...
 
Majoritatea siteurile de presa permit preluarea in maxim 250 de caractere, dar nu mai mult de 50% din articol !
Si atentie nefolosirea lor in scop comercial !
 
Comunicatul Clubului Român de Presă de la 4 noiembrie 2005
Analizând proliferarea unor pagini de internet care preiau articole și știri din edițiile electronice ale ziarelor și agențiilor de presă sfidând reglementările dreptului de autor, Consiliul de Onoare al CRP solicită deținătorilor respectivelor pagini de internet să înceteze încălcarea legislației în vigoare.

Consiliul de Onoare consideră că „preluarea fără cost a unor materiale de presă se poate realiza doar în limita a 500 de semne, dar fără a depăși jumătate din articolul sau știrea în cauză”, asigurându-se astfel atât libera circulație a informației, cât și caracterul de „revistă a presei” susținut de paginile de internet în cauză. „În mod obligatoriu, în aceste cazuri, trebuie citată sursa informației”.

Preluarea a mai mult decât cele prevăzute anterior se poate realiza doar în condițiile unui acord, financiar sau de altă natură, încheiat cu deținătorul drepturilor. Membrii Clubului Român de Presă vor analiza oportunitatea înființării unui organism independent care să fie împuternicit de deținătorii de drepturi să le gestioneze în numele și beneficiul lor.

Membrii Consiliului de Onoare al Clubului Român de Presă vor solicita interventia ORDA pentru a sancționa activitatea acelor deținători de pagini de internet care nu se vor conforma legislației în vigoare privind drepturile intelectuale.

Consiliul de Onoare al Clubului Român de Presă
 
Toate stirile sunt diferite, din n surse, ar fi cam imposibil sa fie scrise de acelasi autor iar pe langa asta in politica lor nu scrie nimic ca nu as putea prelua stirile, doar ca e irelevant chiar daca ar scrie, ca nu le apartin.
In opinia ta, ar trebui sa scrie ca nu ai voie sa FURI?
 
Ca in orice, drepturile revin celui care scrie articolul si orice preluare fara acordul acestuia se considera furt si poate fi pedepsit confrom legilor in vigoare.
Acelasi lucru se aplica si la articolele scrie in alta limba care apoi sunt preluate in intregime si traduse in limba romana. Daca ati testat asta pe youtube, ati vazut ca va permite sa rulati un clip care intra sub incidenta drepturilor de autor dar ai adus contributie la el, iar traducerea intr-o alta limba se considera contributie, atunci il poti folosi.
Cu traducerile e alta treaba, sunt opere derivate, traducerile nu sunt efectuate mot-a-mot, sunt interpretate, modificate - drepturile de autor revin traducatorului in totalitate sau partial depinde de caz si lucrare.
 
Loading...
Back
Sus