Domeniu furat

Mutex

Active Member
Registered
Banned
Recent am facut o tranzactie cu teparul de Avalon si se pare ca mi-am luat-o cu 4metin.org pe care-l vindea. La inceput nu au fost probleme, dar domeniul era inregistrat la gazduirejocuri.ro. Avalon a transferat domeniul doar cu acel cod epp, pe site neexistand posibilitatea sa blochez transferul domeniului (template de rahat in concluzie). Ce ma sfatuiti sa fac? Precizez ca datele din whois nu erau ale mele, erau ale unui client din gazduirejocuri.ro pentru ca se produsese o eroare la inregistrare acum cativa ani samd. As face o disputa la paypal, dar imi este ca ma tin foarte mult asa si eu as vrea sa se rezolve rapid. Sa incerc sa ii intreb la telefon de o posibila foaie de la gazduirejocuri.ro care sa-mi confirme ca asa s-a intamplat?
 
Singura sansa Este dispute resolution la PayPal.
Faza cu datele la whois o mare, mare vrajeala.
Apoi se stie ca e Banat pe forum pentru teapa si tot ai facut afaceri cu el. Doar daca faci o cautare pe domeniu vei gasi destule dovezi.
Tipul asta Avalon e bun tau de trage teapa peste teapa cu acelasi domeniu.
 
Da, dar i-am trimis prin gift. Am mai trecut prin asa ceva dar nu la sume de 100 euro, de 40-50 euro. Ce as putea sa prezint ca sa castig disputa? Faza e ca in totalitate e vina celor de la firma gazduirejocuri.ro pentru ca oricine care avea codul epp putea transfera domeniul si nu avea optiunea de blocare transfer...
 
Chiar daca e gift poti deschide disputa pe PayPal.
Firma de care spui tu nu are nici o vina.
Cum sa nu aiba nici o vina, Alex? Eu am cumparat domeniul respectiv, iar peste o saptamana ma trezesc cu domeniul transferat. Avalon avea codul epp iar acea firma nu are pe site nici schimbare ns si nici blocare transfer, trebuie cu ticket. Eu de unde sa stiu ca transferul domeniului este deblocat? Pe site nu exista absolut nimic, doar apare domeniul acolo...
Pot da cu tranzactie neautorizata la paypal, dar apoi...
 
Pot da cu tranzactie neautorizata la paypal, dar apoi...
Paypal stie ca nu e tranzactie neautorizata, ca doar tu erai pe cont si are datele tale. EU in locul tau vorbeam la firma respectiva. Daca domeniul a fost transferat din contul tau fara notificare se presupune ca e frauda..deci tu ai de impartit cu firma de hosting. Vorbeste cu ei si spune-le ca faci plangere pentru inselaciune la politie si poate revin asupra deciziei. Daca nu, nu ar strica o plangere pentru Avalon + firma respectiva! Sanse mici sa mai recuperezi banii!
 
Offf
Firma nu are vina. Vanzatorul are obligatia sa dezactiveze protectia de transfer, sa aiba datele de contact actualizate pentru a primi mesajul de confirmare.
Mai mult CA sigur vanzatorul nu a dat accept la transfer cand a primit mesajul.
Orice transfer de domeniu Este un proces automat si firma x nu intervine in acest proces.
Apoi nu toate firmele ofera full DNS management sau full domain management.
Imi pare rau ca AI luat teapa dar vina iti apartine pentru ca nu te-ai informat.
 
Cum sa nu aiba nici o vina, Alex? Eu am cumparat domeniul respectiv, iar peste o saptamana ma trezesc cu domeniul transferat. Avalon avea codul epp iar acea firma nu are pe site nici schimbare ns si nici blocare transfer, trebuie cu ticket. Eu de unde sa stiu ca transferul domeniului este deblocat? Pe site nu exista absolut nimic, doar apare domeniul acolo...
Pot da cu tranzactie neautorizata la paypal, dar apoi...
Ca donatie nu mai poti face nimic.Sa precizam :copilul meu minor joaca metin , a vrut sa cumpere un domeniu etc ,ia fost usor sa acceseze contul de paypal din cauza ca aveam user si parola salvata in browser , sincer nu stiu cat de convingator este .Dar aici iar depinde ce tranzactii ai mai facut de la cumpararea domeniului pana in prezent , la fel conteaza si trecutul , depinde ce tranzactii ai facut , daca ai folosit contul numai pentru a cumpara legume si pe urma se vede ca, cineva a cumparat un ciocan o data, tine minciuna ,intelegi unde bat apropo.La fel iti poate raspunde: este raspunderea ta sa limitezi accesul altor persone la calculator.

la gift poti recupera bani doar daca cineva a facut o donatie de pe ip-diferit fara autoriztia ta .
 
Merge dispute resolution pe orice.
Apoi codul EPP Este diferit odata CE Este transferat la alt provider.
Si chiar daca AR avea acces la codul EPP inainte de a fi transferat Tu primesti mesaj de a confirma sau nu.
 
Merge dispute resolution pe orice.
Apoi codul EPP Este diferit odata CE Este transferat la alt provider.
Si chiar daca AR avea acces la codul EPP inainte de a fi transferat Tu primesti mesaj de a confirma sau nu.
Nu am primit pentru ca la acea firma mi-a confirmat ca datele whois nu se puteau modifica ca au avut in trecut ceva probleme....
 
Orice date se pot schimba, doar daca are restricted De la icann, IAR acest lucru SE poate verifica printr-un simply whois.
Apoi daca e asa cum spui tu, acel domeniu nu se poate transfera.
 
Si eu zic ca nu se poate deschide disputa pentru gift. Adica e gift. Sa-ti dea banii inapoi ca ce? Parerea mea.
 
Se poate deschide disputa pentru orice, dar asta nu inseamna ca si castigi.
Mergi la resolution center, alegi categoria care trebuie, pui Id la payment si apoi explici situatia.
Adauga orice dovada, discutiei si orice Alta sursa AI la dispozitie.

EU CE ma mir e cum reusesc unii da DEA teapa Una dupa Alta si sa Scape basma curata. Este un mister.
 
Ai vazut postarea mea de Mai sus cu link catre icann?
Verifica acele link sa te convingi singur.
Iar gazduirejocuri nu e firma cu un tip care are in server acolo, cel putin asta stiu de la altii care'l cunosc.
 
Loading...
Back
Sus