Domenii gratis

Laurex

Active Member
Registered
Full Member
http://freenom.com da gratis domenii cu extensiile tk, cf, ga, ml..nu chiar grozav, dar dacă e moka, cu plăcere.
Am văzut ca s-a discutat tangențial pe forum, dar cred ca merita un topic.
 
Tier 5? WTF? :)) Anyway, Acum vreun an de zile am inregistrat si eu cateva site-uri de la freenom.com. Cand am inceput sa am ceva trafic(30-50 unici/zi) mi le-au redirectat spre fel si fel de alte site-uri/oferte de-ale lor, fara nici o explicatie. Nu aveam continut ilegal sau implicat in practici suspecte. Totusi stiu ca au avut o problema in perioada aia, au fost suspendati de ICANN sau ceva, poate a fost doar o chestie pe moment, dar oricum nu as recomanda.
In contrast, stiu persoane care folosesc de ani de zile fara probleme, asta a fost doar experienta mea!
 
din experienta personala...am 38 domenii intregistrate la ei, free, si mi-au blocat contul in sensul ca siteurile inregistrate merg, pot intra in cont, dar nu mai pot inregistra alte domenii la freenom.
toate numele de domenii sint adult.
asa ca aveti grija cum umblati cu freenom. nu stiu care ar fi cauza ca m-au blocat si nu mai pot inregistra domenii, or fi din cauza ca am doar adult, desi cele inregistrate merg, ori ca am exagerat si inregistram 2-3 domenii pe zi. :))
 
Personal nu recomand. Dupa 1 an îți redirecționează domeniul .tk mai ales dacă are ceva trafic, cel puțin așa a fost la mine.
Părerea mea e că dacă vreți să începeți un proiect luați-vă un .com/.net/etc de la o firmă cunoscută. În plus se găsesc cupoane destule încât să-l iei cât mai ieftin.
Namecheap/Name/Goddady..asta e părerea mea. Să începi un proiect, să investești în seo și muncă la greu și apoi să te trezești că nu mai ai domeniul e aiurea
 
@Naruto9 , ce stii despre cele cu terminatia .ga de la freenom? dupa 1 an ce se intimpla cu ele? ai idee? in mare parte ai dreptate cu ce ai spus mai sus.
 
@Naruto9 , ce stii despre cele cu terminatia .ga de la freenom? dupa 1 an ce se intimpla cu ele? ai idee? in mare parte ai dreptate cu ce ai spus mai sus.
Nu le-am încercat, nu-mi pot da cu părerea. Doar .tk am încercat și am spus mai sus părerea mea.
Domeniile acestea sunt bune dacă vrei să faci ceva hit & run gen spam pe facebook/mail..După ce-l banează facebook/instagram, faci altul și tot așa :)
 
Exact cum spune si Naruto! Decat domenii gratis de la freenom, unde te poti astepta la orice oricand, mai bine un .site, .online, .pw, .top, .club etc. de la namecheap de ex la 88 centi plus icann, si ai 100% control. Un an de zile e suficient sa iti dai seama daca merita reinnoit sau nu domeniul.
 
tot te redirectioneaza spre freenom cind te loghezi in tk sau my.ga
cred ca au fost preluati de freenom ei.
 
Nu cred ca are sens un topic separat asa ca pun aici.
Domeniu .top gratuit la q3host.com , la checkout bagati promo code blackfriday.
Nu cred ca e pe termen lung asa ca profitati cat se poate.
 
Inca unul, valabil doar azi: youstable.com da un domeniu .xyz gratis. Conditii: sa nu mai ai cont la ei, sa bagi codul BLACKMONDAY la Checkout.
 
Loading...
Back
Sus