Doar in UK

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ma gandesc de ceva vreme sa fac acest topic dar uit.
Toata lumea iubeste Uk sau vrea sa traiasca aici, dar putini stiu cum este realitatea.

1. Daca o domnisoara si esti moarta dupa Barbatii din UK, atunci iti recomand sa urmaresti The Jeremy Kyle Show si apoi mai vorbim. :D

Mai multe video aici: https://www.youtube.com/channel/UCq6W9je0X7mYG48Wu6BfLeA/videos

2. Doar in UK vineri seara te uiti la TV cum se uita altii la TV si este chiar un show de succes si o protagonista chiar a fost invitata in i am celebrity get me outta here 2016.
Show-ul tv se numeste Gogglebox unde vezi cateva familii sua cupluri cum se uita la TV. Nimeni mai mult sau deosebit si care este vineri seara, cand in mode normal lumea ar trebui sa fie afara la distractie dar aleg sa stea acasa sa urmareasca pe unii cum se uita la tv. Nu stiu cum suna pentru voi, dar pentru mine suna amuzant rau de tot si destul de ciudat sau prostesc.

3. Pentru ca majoritatea sunt pe ajutor social daca mergi undeva si esti intrebat unde muncesti si raspunsul tau este Nu, atunci trebuie sa te astepti la zeci sau sute de intrebari. Dece nu esti pe ajutor social, Cum nu ai ajutor social, Sigur nu muncesti, etc, etc. Pentru majoritatea este cam greu de inteles sau crezu ca nu esti pe ajutor social daca nu muncesti. :D

4. Doar in UK daca mergi la urgenta injunghiat (este un exemplu, adica in stare foarte grava) si ai ghinionul sa vina dupa tine un alcolic sau drogat, va trebui sa astepti, pentru ca acestia au mereu prioritate.

5. Doar in UK nu poti sa cumperi o amarata de seringa sa iti incarci cartusele la imprimanta. Daca insisti sunt sanse destul de mari sa cheme politia si sa fii arestat.
6. Doar in UK daca nu faci parte din minoritati sexuale sau religioase, ai sanse foarte slabe pentru a gasi un job, tratat bine in majoritatea locurilor, etc.
7. Doar in UK vei vedea un lucru destul de ciudat. Un englez daca vede o stire pe orice site sau post Tv de stiri, va merge imediat pe BBC sa vada daca e adevarat. Daca pe BBC nu exista acea stire, pentru majoritatea inseamna ca nu este adevarat. :D
8. Doar in UK vei gasi semafoare pe autostrada. :D
9. Crezi ca traficul rutier in Romania este prost? De la liverpool pana la Londra am facut 10 ore, iar distanta este de 420 Mile. De foarte multe ori pe autostrada daca cobori din masina (este chiar ilegal si ajungi la mititica) vei avea o viteza de 10 ori mai mare decat orice masina din trafic.
10. Doar in UK un conducator auto trebuie sa aiba asigurare pe numele lui pe fiecare masina care o conduce. Chiar daca masina are asigurare si tu nu esti trecut ca al doilea, al treilea, etc conducator, poti primi amenda, ajunge la inchisoare si masina luata, iar pentru a a scoate masina de la politie, va trebui sa platesti o taxa X numarul de zile si o asigurare speciala.
11. Doar in UK daca nu ai un medic personal, sau nu stii numele acestuia, adresa, nu poti fi primiti la urgenta, indiferent cat de grav esti.
 
@AlexH deacord cu tine 99%, la 11 ai doctor personal, e numit GP dar nu poti sa iti face progamare la el/ea numa din timp (ex: 1 saptamana inainte) si nu poti sa mergi cu mai mult de 1 lucru/problema la el/ea, frumos te va refuza si iti va pune sa iti faci alt booking pentru alta/e probleme. O problema per vizita e regula!.
 
e numit GP dar nu poti sa iti face progamare la el
Stiu asta, dar ma refer pentru imigranti care nu vin automat cu un GB.
Plus ma refeream la Sistemul de Urgenta (ER) unde nu esti primit daca nu stii numele la doctor, adresa la cabinet, etc. Eu am GP, iar o problema pe programare, mi se pare o prostie, mai ales ca au bagat acum daca nu ajungi la programare trebuie sa platesti o amenda. :D
 
Sistemul de Urgenta (ER) unde nu esti primit daca nu stii numele la doctor
Eu nu am avut astfel de probleme, de cate ori am mers la urgente, nu ma intrebat de GP, doar daca sunt inregistrat.

Imigrantii care vin in UK se pot inregistra automat la GPul zonal.

Nu stiam de amenzi... dar e UK orice e posibil :))
 
Loading...
Back
Sus