Discutie despre Hack,Payment

ProxArti

Member
Registered
Banned
Poate cineva stie mai bine decat mine.
1: Daca un hacker fura datele de pe un calculator ... automat ca el sa fure banii trebuie sa ii treaca printr-un procesator de plata corect? Si de ce procesatorul de plata nu opreste platile? cand vede x numar de tranzactii catre x terta...
- Hacker trebuie sa duca banii catre x cont din x cont sa ii scoata la atm corect? dece banca unde el are cont nu se autosesizeaza si il ridica de la bancomat?
Acelasi lucru si la scam si orice de acest gen...
Si in cazul bitcoin bun a furat bitcoin in valoare de x si y valoare , dar si portofel poate fi blocat + el va trebui sa faca retragere undeva... nu stiu de ce mi-se pare mie un mare bluf totul... sau nu vad eu bine?
 
dar si portofel poate fi blocat
in reteaua bitcoin nu se poate bloca, da refund la bani, etc. Daca nu ai acces la acel wallet, BTC de acolo sunt pierduti pe vesnicie. Exista multe feluri de a spala bani indiferet pe ce retea sunt.
automat ca el sa fure banii trebuie sa ii treaca printr-un procesator de plata corect?
Nu neaparat.
dece banca unde el are cont nu se autosesizeaza si il ridica de la bancomat
Depinde de la caz la caz si de la banca la banca. Uneori nu se poate ca totul pare normal si masurile de securitate nu se activeaza. Unele banci chiar daca vad activitate suspecta nu fac nimic daca adminul la cont nu face o plangere in acest sens. Stiu cazul unei amice care a fost la un magazin sa cumpere ceva, acestia i-au clonat cardul si apoi au inceput sa cumpere de pe amazon.
Dupa ce a depus plangere a aflat ca banca avea suspiciuni, dar nu a facut nimic si in final i-au dat suma respectiva inapoi.
 
Bun, banca respectiva ia inapoiat banii , ahcker si-a facut cumparaturile ( ceea ce a iesit pe plus ) In cazul asta ... banca a pierdut x suma? Asa ar suna corect nu ?
 
Am inteles, totusi pe undeva este cusuta cu ata alba sau asa vad eu.
Vazusem o stire de genul si au cerut pareri oficiale si majoritatea raspunsurilor erau evazive
 
Vazusem o stire de genul si au cerut pareri oficiale si majoritatea raspunsurilor erau evazive
Sa iti explic o chestie de acum cativa ani din Romania si poate intelegi.
A fost demonstrat de un ziar din romania ca vodafone era in legatura cu hotii pentru a mari vanzarile la acestea. Cand mergea clientul la vodafone sa incerce sa isi gaseasca telefonul ii era spus ca nu este posibil acest lucru.
Ei bine in telecomunicatii mobile este protocolul S7 la care are acces statul si fimele mari de telefonie. Acest protocol S7 este ca o cheie unica, care iiti permite sa vezi tot din retea, localizare cu o marja de eroare 1-3metri si multe altele.
Inainte sa inceapa criza mondiala din 2009, un amarat de angajat de la BRD Franta a reusit sa fure si sa joace la cazino peste 5 miliarde de euro. A plans cineva dupa acei bani?
 
Loading...
Back
Sus