Discovered - currently not indexed - Indexare articole

jonas

Member
Registered
Full Member
Bună ziua, prieteni,
Am un site în Wordpress unde scriu recenzii despre anumite site-uri care, teoretic, pot oferi metode de făcut bani.
Până acum, să zicem, 30 de zile, nu am avut probleme cu indexarea articolelor pe care le scrieam.

Acum, tot ce scriu nu este indexat de Google. Am dat la fiecare ''Request indexing'' și fără rezultat.

Conținutul este scris ''cu cuvintele mele'', deci nu este ''copy and paste'', dar cu toate acestea conținutul site-ului nu este considerat de Google ca fiind valoros.

robot.txt.png

Am verificat și robot.txt pentru a vedea, poate, ar putea fi ceva acolo care să blocheze indexarea. Dar nu a fost cazul.
Am folosit și ''internal links'' dar tot nu pot ajunge la un rezultat pozitiv.

Deși articolele trec cu o ''bifă verde'' la verificare, ele tot nu sunt indexate.

Având în vedere că este un site care se axează pe sondaje, se vor găsi oricum termeni sau fraze comune și cred ca nu ar trebui sa fie considerat ca fiind conținut duplicat.

imagine.png

Din cele 198 de articole, 38 sunt etichetate drept ''Discovered - currently not indexed'' și 155 ''Valid pages''.
Există vreo șansă de a rezolva această situație sau singura opțiune ar fi să astept ca, în cele din urmă, Google să indexeze aceste articole. Deși mi-e teamă că tot ce voi scrie va fi etichetat cu ''Discovered - currently not indexed'' și voi pierde foarte mult, în ceea ce privește traficul organic generat de cuvintele cheie.

Nu știu ce altceva să fac.
 
1. Ai schimbat hostul in ultimul timp sau firma de hosting a făcut ceva schimbări?
2. La actiuni manuale in google ai ceva notificări?
3. Cand ti-a venit ultima oara google pe site si cand a făcut cache la index sau la paginile tale.
4. Verifica site aici si unul din articole care nu sunt indexate Google Transparency Report
5. Sitemap ai ceva erori sau cand a fost preluată ultima oara.
6. Vad ca in robots.txt ai blocat feed dar ai acces la wp admin, lucru care ar trebui sa fie invers.
7. Tot in robots.txt adauga Allow: /
Asta înseamnă ca dai acces la intreg site dar mai putin cele enumerate de tine mai sus.
 
1. Nu am făcut nicio modificare la host.
2. În GSC nu am nicio eroare, fie că este vorba de indexare, robot.txt și așa mai departe.
3. De ajuns, Google bot ajunge pe site dar nu prea indexează deși nu am nicio eroare.
4. Am verificat site-ul și câteva articole - ''No unsafe content found''.
5. Toate sitemap-urile sunt fără erori și adăugate cu succes.
6. Ar trebui să schimb Allow: /feed/ și Disallow:/wp-admin/admin-ajax.php?
7. Am adăugat Allow: /

Mulțumesc anticipat pentru ajutor.
 
Neavând nicio experiență în acest domeniu, poți să-mi spui te rog ce este User-agent: Scrapy?

În mod normal, ar trebui să am acest ''robot.txt''?

User-agent: Scrapy
User-agent: *
Allow: /
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /refer/
Disallow: /feed/
Disallow: /readme.html

Sitemap: https://sondajebune.com/sitemap_index.xml

La care ar trebui sa adaug aceste modificări:

Allow: /feed/ și Disallow:/wp-admin/admin-ajax.php

Mulțumesc anticipat.
 
nicio metoda zisa mai sus nu e pentru tine, tu nu ai nicio problema, nu indexeaza pentru ca nu vrea, nu ca ai facut tu ceva anume. tot ce poti sa faci e sa astepti.

 
Vă mulțumesc tuturor pentru ajutor.
Mai am un semn de întrebare. Eu folosesc acum Yoast SEO. Pentru a implementa tot ce s-a postat mai sus, ar trebui să folosesc Rank Math.
Ce îmi recomandați? Să trec la Rank Math sau să rămân pe Yoast SEO?

Și dacă ar fi recomandat să trec la Rank Math, există vreo posibilitate de a importa setările de la Yoast?

Vă mulțumesc anticipat.
 
Vă mulțumesc tuturor pentru ajutor.
Mai am un semn de întrebare. Eu folosesc acum Yoast SEO. Pentru a implementa tot ce s-a postat mai sus, ar trebui să folosesc Rank Math.
Ce îmi recomandați? Să trec la Rank Math sau să rămân pe Yoast SEO?

Și dacă ar fi recomandat să trec la Rank Math, există vreo posibilitate de a importa setările de la Yoast?

Vă mulțumesc anticipat.
dupa cum se zice si in articol, instaleaza doar 'Instant Indexing Plugin', nu si 'Rank Math Seo'. asa poti ramane linistit la yoast seo.1644757348314.png
 
Rank a luat fata la multe pluginuri si da, iti permite sa importi totul din vechiul plugin.

Eu as recomanda Rank insa tu faci cum crezi ca e mai bine pentru tine.
 
Dragi prieteni,
Cu ajutorul plugin-ului ''Instant Indexing for Google'' am reușit să indexez câteva articole.
Nici nu știți cât de fericit sunt. Încă o dată vreau să vă mulțumesc pentru ajutorul vostru.
Voi încerca să nu abuzez de acest plugin, deoarece înțeleg că nu a fost construit pentru site-uri similare cu al meu.
Și nu aș vrea să fiu penalizat de Google.

VĂ MULȚUMESC.
 
Instant Indexing for Google
Da, este pentru live stream in special. Îl folosești pentru articole super importante pentru a nu face mai multe probleme decât bine.

Ma bucur ca ai reușit să rezolvi problema.
Voie buna.
 
Dragi prieteni,
Cu ajutorul plugin-ului ''Instant Indexing for Google'' am reușit să indexez câteva articole.
Nici nu știți cât de fericit sunt. Încă o dată vreau să vă mulțumesc pentru ajutorul vostru.
Voi încerca să nu abuzez de acest plugin, deoarece înțeleg că nu a fost construit pentru site-uri similare cu al meu.
Și nu aș vrea să fiu penalizat de Google.

VĂ MULȚUMESC.
nu prea ai cum sa abuzezi, limita e de 200 submits pe zi. daca faci 200, e ok. tested. doar daca incerci sa faci cumva workarounds poti risca totul.

* functioneaza pe orice tip de site, nu doar blogs, streams.
 
Ultima editare:
nu prea ai cum sa abuzezi, limita e de 200 submits pe zi. daca faci 200, e ok. tested. doar daca incerci sa faci cumva workarounds poti risca totul.

* functioneaza pe orice tip de site, nu doar blogs, streams.
Nu o să ajung să trimit atât de multe. Acum, că m-am ocupat de articolele neindexate, voi face doar câte una pe zi. Pentru mine este important ca articolul să fie indexat și să apară pe Google. Nu sunt atât de ''smart'' încât să apelez la ''workarounds''.
Mă bucur că sunt membru al acestei comunități.
O adevărată familie.
Vă mulțumesc.
 
Bună ziua, prieteni,
Mai am o mică problemă și sper să găsesc un răspuns.
Din fericire am reușit să rezolv partea de indexare, am pus toate link-urile interne pe aceeași pagină dar acum mă confrunt cu un alt mister.
În ultima săptămână, conform Google Search Console, numărul total de clickuri de căutare pe web a scăzut cu aproape 500 de clickuri.

Este normal sau ar trebui să fiu îngrijorat?

gsc.png

Vă mulțumesc anticipat.
 
Loading...
Back
Sus