Despre Sibiu - un oras superb !

Jeliu Mihai Bogdan

Graphic Designer
Registered
Full Member
Graphic Designer
Sibiul, un oras minunat, primul in topul meu de pana cum. De ce? In primul rand curatenie, civilizatie si locuri frumoase de vizitat.
Chiar daca am fost intr-o mini excursie de o zi, nu mi-a parut rau, deoarece ceea ce am vizitat m-a lasat ” paff ”
icon_smile.gif

Singurul lucru care nu mi-a placut, a fost drumul pana acolo care a durat 4 ore dus si aproximativ 5 ore intors. Plecarea a fost la 6 jumatate dimineata din Bucuresti prin cartierul Militari si am urmat traseul Pitesti – Ramnicu Valcea. Am plecat cu masina si am facut aproximativ 550km dus-intors. Odata ajunsi, am mancat o ” big pizza ” la cafeneaua Go In, si chiar daca ospatarita a fost putin nesimtita cu noi, am plecat destul de multumiti. Preturile sunt putin maricele, dar unde mai gasesti sa mananci ceva in oras si sa fie ieftin?

Foarte bine pana aici, am ramas destul de uimit de amabilitatea soferilor care opreau foarte repede cand doreai sa traversezi pe trecerea de pietoni, iar despre curatenie nu va mai zic…putine cosuri de gunoi, dar curatenie de milioane.
Sibiu.jpg
Sibienii sunt civilizati! Ceea ce am mai apreciat, au fost numeroasele panouri de atentionare ale punctelor turistice. Nu ai cum sa ratezi ceva! Minunat a mai fost si faptul ca duminica parcarea este gratuita si m-a mai scutit de cateva sute de lei. Ceea ce va sfatuiesc sa vizitati in orasul Sibiu este:

  1. 1. Piata mare/ Piata mica
  2. 2. Podul mincinosilor – atunci puteti spune mici minciunele si sa prindeti un lacat care sa va aduca aminte ca a-ti trecut pe acolo, dar sa va luati si un marcar pentru a va scrie si initialele
  3. 3. Turnul Sfatului
  4. 4. Muzeul civilizatiei traditionale
  5. 5. Parcul ASTRA
  6. 6. Catedrala Evanghelica – o minunatie, luati sa vizitati tot turnul si urcati scarile pentru a ajunge pana sus la turn, nu va va parea rau
  7. 7. Puteti vizita si gradina zoologica, dar nu este in zona
  8. 8. Pasajul scarilor
  9. 9. Biblioteca ASTRA – daca va intereseaza-
  10. 10. Casa cu cariatide
Sper sa va faceti timp sa puteti vizita si voi acest oras, este pacat sa nu ne cunoastem aceasta tarisoara frumoasa!
 
in Sibiu am fost doar in trecere, n-am avut timp de pelerinaj, un oras tot curat si frumos mi-a placut Clujul
 
@Jeliu Mihai Bogdan ai mare dreptate Sibiu este foarte frumos si ai ce vizita, nu te plictisesti deloc pentru ca tot timpul gasesti sa faci ceva.Eu sunt din Sibiu si am vizitat foarte multe orase din tara dar nu a-si da pe nimic Sibiul, are ceva special nu neaparat ca aici m-am nascut si ca ai locuiesc si aici voi trai, dar are ceva al lui ... Nu aveti nimic de pierdut daca faceti o vizita macar de o zi in Sibiu, din contra veti vedea foarte multe lucruri si o sa doriti sa va intoarceti sunt sigur.
 
Loading...
Back
Sus