Despre google si facebook

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am gasit astazi doua articole care merita citite, chiar daca sunt ceva cam mari.
In primul se vorbeste despre sistemul de reclame a celor de la facebook si cum pot influenta lumea. Daca se acorda atentie chiar se poate invata cateva lucruri cum sa iti faci campaniile pe facebook.
https://www.theguardian.com/technology/2017/may/02/facebook-executive-advertising-data-comment

Al doilea este despre cum reuseste google sa stie asa multe, sa ghiceasca ce vrei si cine este armata din spatele acestor minuni. Articolul include si un document de 160 pagini care daca ai timp sa-l citesti, e posibil sa inveti cateva secrete de la google.
La final e posibil sa te intrebi dece ar renunta google la aceasta armata de oameni. Oare pentru ca trec cu totul pe AI?
https://arstechnica.com/features/2017/04/the-secret-lives-of-google-raters/

Documentul de 160 pagini aici
https://static.googleusercontent.co...s/assets/searchqualityevaluatorguidelines.pdf

Articolele sunt in engleza si daca nu intelegeti, click dreapta si translate.

Astept opinii.
 
Eu astept ca facebook sa lanseze un competitor real la adsense-ul lui google.
In momentul de fata cred ca sunt cam singurii care pot face asta.
 
Sa zic o intamplare. Sa-mi spuneti sunt paranoia sau coincidenta. Intr-o seara vorbeam cu sotia de sampon. Ea imi spunea ca tot a auzit ca daca te speli pe cap cu sampon de cal parul regenereaza. Dupa asta am deschis pe tel o aplicatie ceva cu reclama de la adsense si era reclama cu Head&Sholders (cum s-o scrie).
Primul gand care va vine este ca am mai cautat produse de par, ca am mai umblat pe site-uri de genul...
NU. Nu am cautat nimic care sa aiba de-a face cu samponul. Si nici altcineva nu mai umbla pe tel/pc-urile mele. Mai relevant era sa imi apara o reclama cu tigai decat asta cu sampon.
Dupa asta asta am inceput sa am treaba cu domeniul asta (frizerie/lucrez la un site) dar pana atunci nu.
Google aduna atatea informatii si face atatea calcule incat iti va arata reclame cu blugi inainte ca tu sa iti dai seama ca vrei blugi.
Dimineata vorbeam cu sotia, "Cum ar fi daca ar disparea Facebook?"
 
"Cum ar fi daca ar disparea Facebook?"
Ar fi foarte bine daca ar disparea ..insa slabe sperante. Facebookul este nociv si nu ma refer neaparat la faptul ca stai toata ziua pe net(facebook)
Sunt multe relatii complicate care stau in stembai luni in sir ..uneori chiar ani ..(stiu cazuri) ..postand cate o mica chestiuta reprezentand astfel un mod de comunicare.. Daca nu ar exista facebookul nu ar putea rezista atat ...si s-ar suna sau ar iesi unul inaintea cealuilalt. Chiar daca se mai nasc relatii in acelasi timp este mai mult distructiv.
 
Ar fi foarte bine daca ar disparea ..insa slabe sperante. Facebookul este nociv si nu ma refer neaparat la faptul ca stai toata ziua pe net(facebook)
Sunt multe relatii complicate care stau in stembai luni in sir ..uneori chiar ani ..(stiu cazuri) ..postand cate o mica chestiuta reprezentand astfel un mod de comunicare.. Daca nu ar exista facebookul nu ar putea rezista atat ...si s-ar suna sau ar iesi unul inaintea cealuilalt. Chiar daca se mai nasc relatii in acelasi timp este mai mult distructiv.
As mai putea spune ca în același timp Facebook scade productivitatea la locul de munca, dar pe de alta parte creste vânzările.
 
Celor mici. Nu prea afecteaza pe Coca-Cola sau Jack Daniels... Dar ii ajuta pe cei mai mici, care fac un pic de miere de exemplu.. Adica e mai accesibila decat reclama la radio cum trebuia sa faci odata, plus ca nici nu trebuie postari sponsorizate... dar ai acces mai usor la comunitati de oameni reali.
 
Loading...
Back
Sus