Despre calatoriile in timp si efectele acestora

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu stiu cati dintre voi ati vrea sa calatoriti in timp (trecut sau viitor) si unde anume v-ati duce. Eu sper sa calatoresc in viitor si sa descoper cum pot deveni nemuritor.
Sunt multe filme si seriale despre calatoriile in timp si in fiecare se gaseste cel putin o aberatie. Mai nou urmaresc serialul legends of tomorrow, unde intr-un episod un asasin este trimis de Time Lord in trecut sa ucida versiunile tinere a eroilor nostri. Time Lord au jurat sa pastreze continuitatea Timpului si sa nu`l altereze. Pentru asta exista nu?

Conform regulilor de calatorie in timp (voi reveni cu alt topic despre acesta) orice modificare in trecut sau in orice perioada a timpului (ma refer de a momentul cand s-a produs incidentul) poate afecta foarte mult viitorul.
La distanta mica de 1-5-10 ani poate nu se cunoaste foarte mult, dar la 50-100-500 de ani efectele pot fi foarte mari. Pentru a intelege mai bine efectul unei actiuni in timp, va rog sa luati un cutit si apucatil de varf. Acum incepe sa balansati cutitul incep, apoi mai repede.
Locul de unde tineti cutitul cu degetele este momentul zero, adica cand s-a produs incidetul, iar capatul celalalt este finalul sa spun asa, adica peste 100 de ani. Dupa cum vedeti actiunea de balans de la capatul celalalt al cutitului este foarte mare.
Cam asa functioneaza si modificarile in timp. Mica acum, dar in viitorul indeparat poate fi foarte mare modificarea.

Dar sa revin la serialul meu.
Deci asasinul este trimis sa-i ucida pe toti cand erau tineri.

Curiozitatea mea este.

Daca ii ucide cand erau tineri pe toti, atunci toate actiunile lor de dupa acel moment se vor sterge in care au implicatii foarte mari. Fiind vorba de cel putin 20 de ani de viata in care au facut N actiuni, interactionat cu N persoane, chiar au calatorit in timp, ce se va intampla cu toate acesta daca ii ucide?

Este posibil ca viitorul sa se schimbe radical dupa moarte acestora si Time lord incalca regula lor de aur si anume de anu modifica Line Time.

Nu mai spun ca acestia au facut multe modificari atat in trecut cat si in viitor de cand au inceput misiunea lor.

Voi ce parare aveti?
 
Observ ca nimeni nu a comentat pe acest subiect, si cred ca din acelasi motiv pt care am stat 2 minute sa ma gandesc daca e ok sa scriu comentariul ce-l gandesc sau nu.
Nu vreau sa para jignitor, dar nu exista calatoria in timp si nu exista nici reguli de calatorie in timp :)))
Subiectul dezvoltat de tine m-a amuzat copios,nu glumesc.
E ok ca traiesti cu intensitate filmele la care te uiti, dar trebuie sa faci diferenta intre film si realitate.
Vai, sa nu-mi iau BAN :D
 
Nu vreau sa para jignitor, dar nu exista calatoria in timp si nu exista nici reguli de calatorie in timp :)))
Ce treaba are daca este adevarat sau nu. Acum 500 de ani se credea imposibil sa zbori, iar acum calatorim in spatiu.
Subiectul dezvoltat de tine m-a amuzat copios,nu glumesc
Ma bucur ca am reusit acest lucru.
Vai, sa nu-mi iau BAN
Vai ce gulma buna. Mai continua cu aceste glume si iti vei lua un BAN, asa in gluma.
 
Vezi?
De-asta am stat 2 minute sa ma gandesc daca sa scriu sau nu ce gandesc. :(
Si tot de-asta nu a scris nimeni nici un comentariu pe acest thread... pentru ca l-ai fi gasit deranjant,jignitor,la misto etc. Eu nu am scris nimic in gluma.
Asta e realitatea in care traim cu totii,nu a calatorit nimeni in timp,nu putem omori eroi huh... E doar film o_O
Normal ca ma amuz si chiar m-am simtit surprins ca administratorul forumului sa aiba astfel de inchipuiri .
Sunt deasemenea surprins ca esti chiar atat de deranjat... trebuia sa te astepti ca nu toti sunt asa "deschisi" la astfel de subiecte si au pareri diferite fata de tine.
Nu vreau sa-ti stric thread-ul , poti sterge tot ce am scris ... dar asa sunt eu,treb sa spun ce gandesc, nu pup pe nimeni in cur.
 
De-asta am stat 2 minute sa ma gandesc daca sa scriu sau nu ce gandesc
Nu m-a deranjat comentariul legat de Calatoriile in Timp, ci asa zisa gluma de final ca iti ei BAN.
Daca ma cunosteai cat de cat, sau citeai putin pe forum, ori te interesai de mine in mediul online vedeai ca sunt unul dintre cei mai corecti oamenii si accept opinia fiecaruia, indiferent care este aceasta.

Eu cred ca este mai grav sa nu crezi ca intr-o buna zi calatoria in timp va fi posibila decat sa crezi sau sa discuti despre ea.
Plus problemele sunt la tine pentru ca nu poti accepta o opiniile unei persoane, indiferent cat de cretine sunt. Asta cred ca spune multe.

Vai, sa nu-mi iau BAN
Daca nu puneai in raspuns asta, atunci nu aveam aceasta discutie. :D
 
Subiectul e mult mai delicat.
Acum un an, când sonda New Horizons tocmai ”s-a-ntâlnit” cu Pluto, apăruse pe Yahoo.it o știre. Interesantă știrea aia nu pentru că mesagerul trimis de om ajunsese aproape de locul de întâlnire cu Pluto, ci pentru altceva... eh, muuult mai interesant.
Imediat după lansarea sondei către Pluto, NASA a mai făcut un experiment, dar cu un om. Mai bine zis, cu o minte umană ce a fost supusă unui întreg ritual de bătăi binaurale etc și care a ajuns instantaneu pe Pluto ( cine știe, știe ). O călătorie în timp, s-ar spune. Acel om s-a proiectat în timp și spațiu, a luat probe de pe Pluto, a fotografiat cu mintea tot ce-avea în jur și s-a-ntors cu date interesante. Nu sosirea sondei în zona Pluto era grija mare, ci verificarea a ceea ce a putut ”vedea” , măsura și palpa cu mintea acel om.
A doua zi, știrea dispăruse. Doamne, ce-am mai căutat-o. Aa, să nu uit, știrea era pe Yahoo.it. Norocul meu a fost că au mai citit-o și alte persoane, că altfel, tindeam să cred altceva despre mine. :p


Ideea e că e posibil orice. Experimentul acesta a mai fost făcut prin 1970. Nu rețin numele protagonistului ( uneori îl uit și pe al meu, darămite nume mai ciudate... scuzați ;))
Cine are acel sentiment de deja-vu, acela a mai ”văzut” chestiile în cauză. Unde? Cum? Când? Și nu cred că e cineva pe planeta asta care să nu fi avut acela deja-vu măcar o dată. Așa că, cu toții o facem inconștient; interesant e s-o faci conștient. :rolleyes:
 
Ultima editare:
Subiect e mult mai delicat.
Acum un an, când sonda New Horizons tocmai ”s-a-ntâlnit” cu Pluto, apăruse pe Yahoo.it o știre. Interesantă știrea aia nu pentru că mesagerul trimis de om ajunsese aproape de locul de întâlnire cu Pluto, ci pentru altceva... eh, muuult mai interesant.
Imediat după lansarea sondei către Pluto, NASA a mai făcut un experiment, dar cu un om. Mai bine zis, cu o minte umană ce a fost supusă unui întreg ritual de bătăi binaurale etc și care a ajuns instantaneu pe Pluto ( cine știe, știe ). O călătorie în timp, s-ar spune. Acel om s-a proiectat în timp și spațiu, a luat probe de pe Pluto, a fotografiat cu mintea tot ce-avea în jur și s-a-ntors cu date interesante. Nu sosirea sondei în zona Pluto era grija mare, ci verificarea a ceea ce a putut ”vedea” , măsura și palpa cu mintea acel om.
A doua zi, știrea dispăruse. Doamne, ce-am mai căutat-o. Aa, să nu uit, știrea era pe Yahoo.it. Norocul meu a fost că au mai citit-o și alte persoane, că altfel, tindeam să cred altceva despre mine. :p


Ideea e că e posibil orice. Experimentul acesta a mai fost făcut prin 1970. Nu rețin numele protagonistului ( uneori îl uit și pe al meu, darămite nume mai ciudate... scuzați ;))
Cine are acel sentiment de deja-vu, acela a mai ”văzut” chestiile în cauză. Unde? Cum? Când? Și nu cred că e cineva pe planeta asta care să nu fi avut acela deja-vu măcar o dată. Așa că, cu toții o facem inconștient; interesant e s-o faci conștient. :rolleyes:
 
Ar fi fost fain un topic despre ”ce am putea face cu mintea și cu subconștientul”. Chiar dacă nu credeți, în fiecare din noi există două persoane. Râdeți, râdeți... râd și eu, nu-i bai. Dar nu că e o prostie, ci că e tare amuzant un adevăr ce-a fost socotit mii de ani ca boală psihică.
Să vă spun de ce.
Fiecare om gândește. Și vin zeci, chiar sute de gânduri pe minut. Ați încercat vreodată să nu vă confundanți cu propriile gânduri? V-ați întrebat cine le generează? Ei bine, s-a dovedit că noi suntem energie de vibrație joasă... acea energie ce devine materie. Ptiu, sper că nu mă-ncurc în explicații proaste :p
Dacă știți din ce e format un atom, atunci îmi veți da dreptate... nu numai mie, ci tuturor ce umblă haihui cu mintea pe ideea asta. Atomul e format la grosso-modo, din nucleu și electroni. Nu intrăm la scară mai mică pentru că nu terminăm niciodată. Ei bine, distanțele dintre nucleu și electroni sunt atât de mari în comparație cu dimensiunile lor încât noi mai mult nu suntem decât suntem. Vă place asta, este? Mie-mi place. Cu alte cuvinte, noi nu suntem, dar totuși suntem :p Ca și planetele cu Soarele, ca și sistemele solare cu centrul galaxiei. Există mult gol/vid. Dar vidul nu e vid, ci e energie. Deci, suntem sau nu energie? Suntem. Iar gândurile sunt ca impulsurile electromagnetice.
Generăm energie de o anumită vibrație în orice clipă. Îmi spunea un amic odată că-i sar ideile/gânduri ca maimuța din creangă-n creangă ;) ( așa și eu pe-aici )
Dar să revenim: cine sau ce e producătorul nostru de gânduri?
Fiți atenți o clipă și puneți-vă întrebarea: de unde am eu gândul acesta? Cine ne generează nouă gândurile?
Dacă îmi răspundeți la întrebarea asta, voi continua. De nu, mă opresc aici. :rolleyes:
 
Ar fi fost fain un topic despre ”ce am putea face cu mintea și cu subconștientul”. Chiar dacă nu credeți, în fiecare din noi există două persoane. Râdeți, râdeți... râd și eu, nu-i bai. Dar nu că e o prostie, ci că e tare amuzant un adevăr ce-a fost socotit mii de ani ca boală psihică.
Să vă spun de ce.
Fiecare om gândește. Și vin zeci, chiar sute de gânduri pe minut. Ați încercat vreodată să nu vă confundanți cu propriile gânduri? V-ați întrebat cine le generează? Ei bine, s-a dovedit că noi suntem energie de vibrație joasă... acea energie ce devine materie. Ptiu, sper că nu mă-ncurc în explicații proaste :p
Dacă știți din ce e format un atom, atunci îmi veți da dreptate... nu numai mie, ci tuturor ce umblă haihui cu mintea pe ideea asta. Atomul e format la grosso-modo, din nucleu și electroni. Nu intrăm la scară mai mică pentru că nu terminăm niciodată. Ei bine, distanțele dintre nucleu și electroni sunt atât de mari în comparație cu dimensiunile lor încât noi mai mult nu suntem decât suntem. Vă place asta, este? Mie-mi place. Cu alte cuvinte, noi nu suntem, dar totuși suntem :p Ca și planetele cu Soarele, ca și sistemele solare cu centrul galaxiei. Există mult gol/vid. Dar vidul nu e vid, ci e energie. Deci, suntem sau nu energie? Suntem. Iar gândurile sunt ca impulsurile electromagnetice.
Generăm energie de o anumită vibrație în orice clipă. Îmi spunea un amic odată că-i sar ideile/gânduri ca maimuța din creangă-n creangă ;) ( așa și eu pe-aici )
Dar să revenim: cine sau ce e producătorul nostru de gânduri?
Fiți atenți o clipă și puneți-vă întrebarea: de unde am eu gândul acesta? Cine ne generează nouă gândurile?
Dacă îmi răspundeți la întrebarea asta, voi continua. De nu, mă opresc aici. :rolleyes:
Dupa ce am citit mai sus nici numele meu nu il mai stiu :)
 
Imediat după lansarea sondei către Pluto, NASA a mai făcut un experiment, dar cu un om
Am cautat info pe google asa in mare dar nu am gasit. Daca a existat cu siguranta voi gasi o urma undeva.
Conform unor teorii cea mai rapida metoda de a calatori in acest univers, intre universe, dimensiuni, este gandul sau pentru a intelege mai bine, ma refer la Mintea Umana.
Poti ajunge instantaneu oriunde doresti in acest univers sau dimensiune.
In Star Trek sa discutat despre acest tip de calatorie intr-un episod.
Ar fi fost fain un topic despre ”ce am putea face cu mintea și cu subconștientul”.
Poti face un topic daca doresti unde sa discutam in voie. :D

Cine ne generează nouă gândurile?
Asta chiar este o intrebare buna.
Pentru ca nu stiu raspunsul la aceasta intrebare, am cautat pe google si am gasit peste 1.8 milioane rezultate la termenul Who generates our thoughts.
Am gasit aceasta explicatie pe unul din site-uri si cred ca este una valida.

De fapt, gândurile noastre provin din afara corpului nostru! Creierul nu creează gândurile noastre, ci mai degrabă să le procesează și încearcă să le adapteze la capacitatea noastră de a înțelege și funcția.
Cod:
http://www.israelnationalnews.com/Blogs/Message.aspx/5343#.V4UCTriLTIU
http://ryuc.info/creativityphysics/mind/origin_of_thoughts.htm
 
Loading...
Back
Sus