Declaratie ANAF

J.D

Active Member
Registered
Full Member
Am primit ieri acasa o citatie de la ANAF prin care sunt somat sa depun o declaratie de venit pentru 2015. Cred ca are legatura cu 2parale mai mult ca sigur.
Are cineva idee cum e procedura? Mai trebuie sa platesc ceva?
Pot depune declaratia si online?
 
De unde stie anaf ca tu ai castigat bani la parale?raporteaza aia castigurile afiliatilor la anaf?
 
Da. Reporteaza ei. Asa fac si Etarget si faceau Neogen.... Iti vin practic automat astea....
 
Daca nu ma insel, trebuie sa ceri de la 2parale fisa fiscala pe anul 2015 si conform veniturilor declarate de ei vei completa si tu acest formular.
 
Am si eu o intrebare.Daca eu lucrez de exemplu cu CPA (Cost Per Action) ,PPI (Pay Per Install) si ma trezesc cu o citatie de la cei de la ANAF cum imi pot declara venitul ? Mi-e tare frica sa nu ma bage pe viitor la frauda fiscala ...si as dorii sa stiu cum trebuie procedat sa scap de aceasta problema.
 
Am gasit si eu aia. Am si eu google. Insa vreau parerea cuiva care stie despre ce e vorba si care a completat si trimis vreodata una...
2Parale a trimis formularul completat la toti afiliatii . Cauta-l printre email-uri ( daca nu le-ai sters ) si-l vei gasi. Apoi poti sa-l trimiti online la ANAF . Probabil o sa te trezesti si cu o amenda pentru nedepunerea in termen a formularului .
Daca ai optat pentru retinerea a 16% din castiguri , nu vei mai avea nimic de platit . In cazul in care ai optat pentru 10% vei avea de platit diferenta pana la 16% .
 
nu stiu cine plateste la anaf impozit pe bani luati dupa net de ex de la adnow mediavenus poate firmele ca publisheri normal nu prea cred eu ca platesc impozit
 
Afilierea la 2performant (2parale) precum si la profitshare si cine stie la mai care se incheie un contract mult mai stufos fata de cele mentionate de tine djfreesh. Contract unde se cer informatii fiscale.
 
Ultima editare:
la asta da , dar adnow mediavenus astea nu ti da niciun contract nici macar factura nimic:)) 80 la suta nu platesc la fisc din bani castigati online dupa parerea mea , poate mai sunt care platesc dar majoritatea nu o fac
 
la asta da , dar adnow mediavenus astea nu ti da niciun contract nici macar factura nimic:)) 80 la suta nu platesc la fisc din bani castigati online dupa parerea mea , poate mai sunt care platesc dar majoritatea nu o fac
momentan. Conform celor de la fisc o sa vrea sa stie tot ce misca cu contul tau bancar. Iar cum din paypal dai retragere in contul bancar atunci va trebui sa justifici de ce primesti bani din paypal si de ce nu ii declari :)
 
momentan. Conform celor de la fisc o sa vrea sa stie tot ce misca cu contul tau bancar. Iar cum din paypal dai retragere in contul bancar atunci va trebui sa justifici de ce primesti bani din paypal si de ce nu ii declari :)
de asta nam auzit sincer ,doar de chestia aia cu inchidere cont si deschidere cont bancar ce raporteaza bancile zilnic,dar de sold nu e momentan sa raporteze bancile doar la cererea anaf poate da detalii
 
La sume mari inteleg...Dar sunt variante sa ii scoti altfel. In cel mai rau caz, cumperi cu bani facuti direct cu paypal, electrocasnice etc pentru casa :)
 
momentan. Conform celor de la fisc o sa vrea sa stie tot ce misca cu contul tau bancar. Iar cum din paypal dai retragere in contul bancar atunci va trebui sa justifici de ce primesti bani din paypal si de ce nu ii declari :)
Pe extrasul meu de cont cand primesc banii din paypal apare VOUCHER. Si astia ar trebui declarati?
 
Si cand primesc un Voucher in Altex, Auchan, trebe sa ma duc la Anaf sa declar ? :) . Mi se pare ca conducatorii nostrii sunt mai prosti ca prostii.
 
Loading...
Back
Sus