De ce pleaca Chevron din Romania?

Pentru ca de cand cu Iohannis ales, am inceput sa ne mai emancipam putin cate putin si incepe sa se arate adevaratele smecherii din tara asta, pe langa ca am inceput sa cerem motivatie salariala mai mare; si isi cauta pur si simplu mana de lucru mai ieftina in alte tari.
 
Din pacate nu cred ca [HASHTAG]#Iohannis[/HASHTAG] are ceva cu plecarea lor. Interesele sunt prea mari sa asculte de presedintele nostru. Eu sunt de parare ca au fost obligati de alte 'situatii' care nu le-a dat de ales.
chevron a mancat romania de multe miliarde de euro si nu plecau ei asa usor.
Stiu ca multi il vedeti pe Iohannis ca pe un salvator, dar de fapt este o marionata mai proasta ca basescu. Vedeti si voi schimbarile strategice din ultimul timp . In scurt timp romania va fi condusa de agenti secreti straini.
 
eu ma pricep numai la politica de "balta", eu incerc sa gasesc o explicatie tehnica, cred ca totusi, dupa ce am citit pe site-ul lor, ca metoda de explorare a gazului natural din argilite prin metoda de fracturare este un proces cu mai multe etape care necesita mai multi ani înainte de a fi luata decizia de a se trece la faza de extratie/productie , este posibil ca dupa rezultatele prospecțiunilor sa se constate ca nu exista o asa cantitate care sa acopere investitia cat si profitul, o a doua cauza ar fi si instabilitatea legislativa, azi votam o lege maine o schimbam/modificam dupa cum bate vantul (probabil dupa interese,dar vreau sa cred ca nu), si atunci de ce sa investesc daca nu am un viitor "luminos" ?, sa tot discutat de pericolul fracturării hidraulice (cutrenure,instabilitatea terenului,etc), sa nu uitam ca Chevron exploateaza pe zone care apartin de Marea Britanie, Danemarca, Olanda, Norvegia, credeti ca aceste state au permis sau permit acestei firme sa extraga resurse daca era ceva putred la mijloc ?
PS: informatiile expuse sunt dupa siteul Chevron
 
Nimeni nu renunta asa usor dupa ce multi ani incearca sa intre si sa castige dreptul de extractie.
Interesant este cine ii va lua locul.
Nu te lua man ce este la suprafata ci analizeaza ceea ce este in spate. ceea ce nu vezi, ce este ascuns chiar la vedere.
 
Loading...
Back
Sus