Dacian Ciolos mi-a raspuns pe facebook

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Aseara am facut postarea de mai jos, fara sa astept un raspuns, doar ca dimineata cand m-am trezit am am avut o supriza.
Dacian Ciolos mi-a raspuns pe facebook la postarea mea.

Acesta este raspunsul lui.
e915b63105b04d02aacddb498ff7459f.png


Ce parere aveti?
Pe timpul cat a fost Prim Ministru am facut mai multe postari unde am pus tag catre el, dar niciodata nu a raspuns. Acum nu am pus tag catre el, dar a raspuns.

Intr-o alta postare Ciolos pe contul sau de facebook spun legat de acelasi subiect:

Mai mult, în decembrie am rambursat integral firmelor TVA în valoare de 2,1 miliarde de lei, fără a lăsa presiune pe bugetul anului următor, cum se obișnuiește, tocmai pentru a ușura povara noului Guvern.

Legea spune cam asa:
Cum se înregistrează deconturile de TVA în 2016

Deconturile de TVA se depun, începând cu prima zi a acestui an, la organul fiscal competent, prin poștă sau direct la compartimentul cu atribuții în gestionarea declarațiilor fiscale, dar și prin mijloace electronice, la termenele prevăzute de Noul Cod fiscal.
http://www.avocatnet.ro/…/Rambursarea-de-TVA-in-2016-ce-reg

Nu sunt economis, sau expert in materie, dar numai dupa aceasta lege el a recunoscut ca incalcat legea si facut plati abuzive, care ar trebui realizate in anul urmator, adica in 2017.

Oricine care are o firma stie ca calculele pentru 2016 se fac incepand cu prima luna din 2017 si orice taxe pentru 2016 atat persoana fizica cat si firma se plateste pana martie - aprilie 2017 si nu in decemebrie 2016.

Daca este adevadar atunci dl. ciolos a incalcat grav legea.

Intr-o alta declaratie dupa ce au fost anuntate rezultatele la alegeri, a spus ca incepand din acel moment nu mai poate lua nici o decizie pentru ca acestea vor fi luate de nou prim ministru, dar facut o cheltuiala destul de mare chiar inainte sa place.

Pe langa asta se mai adauga si intelegerea secreta cu FMI pentru 500 milioane de euro imprumut.

Nu am nimic cu acest om, doar ca se cam contrazice in declaratii si nu ies calculele.


 
Degeaba ne zbatem noi, pentru ca ei sunt acoperiti de justitie, o mana spala pe alta...noi ramanem decat cu nervi, vorbe...iar ei raman cu grosul in buzunar... Niste nesimtit puscariasi....asta am ajuns, o tara condusa de puscariasi si spoitori care platesc sa fie lasati in pace.
Mafia e mare, noi suntem niste furnici care muncesc pentru parazitii astia.
 
Acesta este raspunsul meu la comnetariu lasat de ciolos pe facebook.
Multumesc pentru raspuns dl. Dacian Cioloş. Sincer sa va spun, nu ma asteptam, mai ales ca nu am pus tag pe dvs de aceasta data. In declaratiile care le-ati oferit pe aceasta tema in ultimele se cam contrazic, difera mult intre ele.
Suna de parca cautati un motiv care sa poata fi acceptat de toti. Intr-o postare trecuta pe contul dvs ati declarat si citez: ''Mai mult, în decembrie am rambursat integral firmelor TVA în valoare de 2,1 miliarde de lei, fără a lăsa presiune pe bugetul anului următor, cum se obișnuiește, tocmai pentru a ușura povara noului Guvern''.
Daca este sa ne luam dupa lege, dvs ati incalcat legea destul de grav, pentru ca orice returnare TVA pentru 2016, se face incepand cu 2017, asta dupa ce fiecare firma a depus cererea si a fost aprobata. In general asta se face prin luna Martie 2017. Pentru sume atat de mari conform Ordinului ANAF nr. 3699/2015 rambursarea se face intre 2 - 6 luni. Presupun cand se fac cereri de rambursare mari de TVA guvernul face niste modificari nu?
Imediat dupa alegeri ati declarat ca nu mai puteti lua nici o decizie ca Prim Ministru pentru ca a fost ales un nou guvern. O alta decizie care atrage atentia sunt cei 500 milioane euro imprumutati de la Banca Mondială in decembrie si decare nu a stiut nimeni, pana cand Banca Mondială nu a facut anuntul. Poate nu sunt expert si nici foarte inteligent, dar sunt intrebari care majoritatea romanilor le au si care vad toate aceste decizii foarte supecte.
Tot ce am scris aici sunt dupa declaratiile dvs publice si pe contul de facebook, asa ca nu inventez nimic. Va multumesc inca odata pentru timpul acordat sa lasati un comentariu. Voie buna.

Si aici aveti llink catre articolul cu imprumutul de 500 milioane de euro facut pe sest tot in decembrie.
https://www.bugetul.ro/motivul-halu...500-de-milioane-de-euro-de-la-banca-mondiala/
http://www.zf.ro/zf-24/guvernul-cio...si-a-imbunatati-standardele-de-viata-16030163


Ne imprumutam de 500 milioane dar cheltuim 2 miliarde in 2 saptamani. Pentru mine ca om normal este imposibil de inteles.
 
Oricine care are o firma stie ca calculele pentru 2016 se fac incepand cu prima luna din 2017 si orice taxe pentru 2016 atat persoana fizica cat si firma se plateste pana martie - aprilie 2017 si nu in decemebrie 2016.
Nu stiu la ce faci referire. Firmele platitoare de TVA (cele mai multe dintre ele - depinde de niste conditii de cifra de afaceri, de forma de organizare, etc) depun lunar decontul de TVA (pana pe data de 25 ale lunii urmatoare - tot pana atunci trebuiesc facute si platile daca ai TVA de plata.
Firmele care fac export sau care au TVA de incasat, au dreptul sa solicite rambursarea de TVA (nu stiu exact de cate ori pe an sau in ce conditii). Se merge in control la acele firme se verifica eligibilitatea TVA-ului de rambursat si daca este totul OK se aproba cererea de rambursare (sume de achitat de catre stat pentru firmele si sumele aprobate ca fiind TVA de rambursat).
Banuiesc faptul ca d-nul Ciolos s-a referit la aceste sume aprobate pe care le-a achitat mai repede decat alte guverne (multi stiu ca atunci cand ai o suma de incasat de la stat si nu ai relatii sau nu esti persoana VIP, incasarea acestora se face fff greu).
 
multi stiu ca atunci cand ai o suma de incasat de la stat si nu ai relatii sau nu esti persoana VIP, incasarea acestora se face fff greu).
Stiu asta si vreau sa te intreb :
1. Legea de aici este cea corecta legat de rambursarea TVA?
2. Pentru a primi ramburs in decembrie la tva, pe cele luna trebuie depusa cererea si cand trebuie depusa?
3. Daca am inteles bine la sume mari e nevoie de inspectie financiara nu?
4. Este obligatia Primului Ministru sa faca aceste returnari de TVA si daca da, dece au fost facute doar la anumite firme si nu la toate? Aici fac o paranteza si va spun ca in 2009 un nume mare din PDL Galati a primit returnare TVA in valoarea de 40 miliarde lei vechi tot prin un rdin de gen, bani care au fost folositi in alegeri.
 
Ei, nu contest ca ai dreptate in ceea ce spui. Am si specificat mai inainte ca daca nu esti VIP ai de asteptat.
 
Intre 12 Decembrie 2016 si 28 Decembrie 2016, deci imediat dupa pierderea alegerilor, si in timp record de 2 saptamini, Ciolos a cheltuit 2 miliarde de euro!!! Adica aprox 4% din Bugetul de Stat!!!
De unde stii? ai dovezi ca a facut asta?
In loc sa apreciati ca Guvernul asta a miscat ceva in tara si n-a avut nici macar un corupt in componenta aruncati cu noroi. Hai sa mai asteptam cateva luni sa vedem cum se evapora banii manuiti de domnul Dra(c)nea
 
De unde stii? ai dovezi ca a facut asta?
Pai nu trebuie dovezi, chiar domul Ciolos a recunoscut, doar ca explicatiile/ motivele se schimba de la o zi la alta si nu iese socoteala.
In loc sa apreciati ca Guvernul asta a miscat ceva in tara si n-a avut nici macar un corupt in componenta aruncati cu noroi.
Nu arunca nimeni cu gunoi, ci doar intrebam si cred ca este normal acest lucru nu?
 
Eu i-am scris pe vremea cand era prim, despre un om cu ambele picioare amputate care trebuie sa se prezinte la nu stiu ce comisie din 6 in 6 luni, ca sa demonstreze ca nu i-au crescut picioare si toate astea ca sa poata spera ca va primi (inca nu se intampla asta) o amarata de pensie de handicapat.
Vreun raspuns? De unde..
 
De unde stii? ai dovezi ca a facut asta?
In loc sa apreciati ca Guvernul asta a miscat ceva in tara si n-a avut nici macar un corupt in componenta aruncati cu noroi. Hai sa mai asteptam cateva luni sa vedem cum se evapora banii manuiti de domnul Dra(c)nea
Eu nu arunc cu noroi in noroi...deja se stie ca toate partidele sunt mana'n mana si se "cearta" doar sa ia ochii la prosti pentru voturi....pe cand ei dupa toata "ambuscada" creata se cinstesc cu sprit....
 
ca se lauda ca Ciolos a lasat o gaura de 10 miliarde ..
1. Cum sa se laude man? Te poti lauda cu ceva rau facut de altcineva?
2. Ciolos a recunoscut aceasta gaurica doar ca socotelile nu ies plus faptul ca schimba de la o declaratie la alta ce a facut cu banii.
 
Un oficial BNR va explica totul la emisiunea "În faţa ta", care se difuzează mâine la ora 13.15 la Digi24.

„Nu este vorba de nicio gaură, de la un an la altul bugetul nu-şi transformă resursele. Noul an fiscal începe de la 0, cu veniturile pe care le planifică să le corecteze şi cu cheltuielile pe care le planifică a le face.

Deci nu există legătură între ele”, a declarat Lucian Croitoru.
 
BNR in ultimii ani a dat nnumai declaratii care sau contrazis cu realitatea si cu putin research oricine poate vedea asta.
Ideaa cu gaura este cam asa.
Bugetul pe anul trecut a fost de suma X, din care conform planului pe bugetul 2016 adoptat de guvern trebuiesc facute anumite cheltuieli iar la final sa dea o suma. Ce a lasat ciolos este o suma de 10 miliarde care nu are justificari (vezi declaratiile acestuia cand la fiecare oferea un alt motiv/motivare la cheltuire) sau nu a fost prevazut in cheltuieli.
Chiar daca totul este legal facut, ce a atras atentia si oricine cu capul pe umeri poate vedea ceva suspect ca aceste cheltuieli de 10 miliarde au facute imediat dupa anunturul la alegeri si intr-o perioada foarte scurta.
Alt lucru care se bate cap in cap, este ca in aceiasi perioada Banca Mondiala anunta ca TU (Dacian Ciolos prim ministru la acea ora) ai facut un imprumut de 500 milioane de euro, dar cheltui 2 miliarde.
Daca iti permiti sa cheltui 2 miliarde de euro, atunci la ce mai faci acel imprumut?
Ok, au fost facute plati TVA de 2+ miliarde de ron care anumite firme, dar si aici sunt ceva nelamuriri. Care sunt acele firme si dece tocmai Prim Ministru s-a implicat in aceste plati? Apoi mai exista acea diferenta de 7+ miliarde ron care nu le poate explica.

Se stie ca mai toate institutiile in ultimele doua luni de an incearca sa cheltuie banii alocati care au ramas necheltuiti pentru ca la urmatorul buget sa nu primeasca mai putin. Dar si asa nu iese socoteala.
Sa luam exemplu:
10 institutii care au un buget de 100 miliarde pe 2016. Acestea vor incerca sa cheltuie toti banii alocati conform cu explicatia de mai sus si totul este chiar ok, dar cand suma cheltuita este de 110 miliarde, atunci normal ca trezeste suspiciuni si e normal ca cineva sa dea exlicatii.

Daca va aduceti aminte nooul guvern a spus clar, chiar si cu aceasta gaura planul de guvernare va continua asa cum a fost facut si nu cum spun unii ca din aceasta cauza reducerele de taxe si maririle de salarii promise nu se vor mai face.

Sper ca am explicat bine.
 
Discutia asta e in zadar :))
E ca si cum ar discuta un stelist cu un dinamovist despre care dintre cele doua echipe e mai buna...
 
Discutia asta e in zadar
Nu este daca esti deschis si ai abilitatea de a crede cel putin pentru o secunda ca celalalt ar putea avea dreptate.
E ca si cum ar discuta un stelist cu un dinamovist despre care dintre cele doua echipe e mai buna...
Frumoasa asta... :D Sa inteleg ca tu esti cu Dinamo nu?
 
Loading...
Back
Sus