Curs IT!

AlexH dar vezi tu ca in 80% din situatii, daca inveti pana "aj ungi expert si nu vei duce lipsa de joburi" vei lucra pentru tine si nu vei face altuia buzunarul mare.
Ai fi surprins sa aflii ca in IT oamenii BUNI nu lucreaza singuri. Cuvantul cheie e ECHIPA.
De la un anumit nivel o sa constati ca e mai convenabil (atat din pct de vedere financiar, dar si din punct de vedere al volumui de munca) sa lucrezi pentru o firma mare. Motivul e destul de simplu, ca si freelancer sau cu o echipa mica nu poti avea acces la proiecte cu adevarat bine platite (automotve, banci, programe, jocuri etc etc).

Daca ai diploma si ai facut un curs o poti arunca ca trebuie sa fii expert practic, dar daca nu ai diploma cine te angajeaza? Unde este logica?
Depinzand de diploma aceasta te poate departaja intr-un fel de ceilalti candidati. Daca ai o diploma de la o facultate de IT nu poti sa fi chiar blana, in plus angajatorul are anumite avantaje fiscale. Sa stii ca majoritatea studentilor sunt recrutati inca din timpul facultatii.

Toti vor sa fim experti, sa inventam lucruri noi pentru ei ca probabil sa faca milioane de euro de pe urma noastra? Nu e chiar asa.
Sunt companii care angajeaza cu cunostinte minine pe domeniu si formeaza oameni in cadrul companiei.
Cand lucrezi pe un domeniu IT, vei lucra cel mai probabil la un departament si te vei ocupa cu 1-2 chestii , nu vei face tot ce face compania, doar TU.
La fel ca si cum un centralist, nu face contracte si montaje la o firma de internet fix, spre ex. Deci nu ai nevoie chiar de cunosinte pentru NASA.
Pana sa ajungi sa faci "milioane" pentru o firma e cale lunga.
Asta ma dispera pe mine cand fac angari. Foarte multi cred ca banii in IT pica din cer si cer marea cu sarea fara sa ofere mare lucru in schimb.
Eu, ca firma mica, nu imi permit sa mai iau oameni si sa ii invat. Pentru ca in perioada in care invata nu iti produc bani, iar dupa 1 an cand incep sa miste cat de cat au pretentii absurde, uitand ca pana atunci au fost platiti (aproape) degeaba.

M-am lungit cam mult, dar din punctul meu de vedere, la o firma mica, un angajat ar trebuie sa produca de cel putin 3 ori salariu pe care il arel pentru ca firma sa fie profitabila.
Asa ca atunci cand cereti salariu calculati daca munca voastra valoreaza atat.
 
@crystygye intrun fel ai dreptate, doar ca diplomele te ajuta la primul si al 2lea job, de acolo mai departe tine de experienta si interes.
 
Nu spun ca o diploma este rea doar ca acese cursuri costa foarte multi bani si nu te ajuta cu nimic in realitate.
Diploma se poate scoate si dupa daca chiar ai nevoie de ea.
Un internship ajuta foarte mult, chiar daca pentru multi este munca pe gratis. In unele tari internship se plateste, nu foarte mult dar e ceva acolo de o cafea, pe langa care aduni experienta, cunostinte si da bine la CV. Daca ai merge la un curs de gen, platesti sume mari de bani, uneori TU ai cunostinte mai avansate decat profesorii si la final ai diploma dar nu stii sa faci nici macar un code simplu.

Un exemplu:
Am facut o perioada din armata la transmisiuni speciale si mi se spunea shortcut pentru ca mereu gaseam o solutie simpla, directa la orice. Pentru ca ma pricepeam uneori mai bine decat angajatii la tot ce tinea de calculator, transmisiuni, primeam mereu sarcini tot mai mari, dar totul era facut pe sub mana sa spun asa, pentru ca nu aveam diploma de operator calculatoare.
Asa ca armata a platit un curs sa primesc acea diploma. In 1999 costa 60 RON. Am ajuns acolo si dupa 2 saptamani inca ne invata MS-Dos, iar eu credeam ca inebunesc. Asa ca am luat o sticla de whisky la profesor si nu ma prezentam la ore. Examenul a fost ceva forma unde toti au primit raspunsurile.
Fara sa ma laud, dar profesorul nu avea nici macar jumate din cunostintele mele in domeniu, asa ca ce puteam eu invata de la el?
Dupa ce am primit diploma au putut sa ma treaca pe organigrama zilnica pentru acele task-uri sa fie totul legal.
Daca ma bazam pe acel curs sa fac ceva, nu ma ajuta la nimic si la orice interviu as fi mers, imediar imi aratau usa. Google are foarte multe cursuri gratis si iti ofera certificate care sunt recunoste de mai toate firmele + nu mai spun ca valoreaza mult mai mult.
 
Loading...
Back
Sus