Curs IT!

PerSeuS

Well-Known Member
Registered
Full Member
Vreau sa fac un curs de it "introducere in programare", aici voi invata despre aceste lucruri: IntelliJ IDEA IDE, Java, MySQL, NoSQL, PostgreSQL, MongoDB, Git, GitHub, Swing. As vrea sa imi explicati daca se merita sa dau 1400 de euro pe acest curs... si sa imi explicati ce inseamna "IntelliJ IDEA IDE" Multumesc! :D

La final pe diploma scrie analist programator!
 
Ultima editare:
Nu are rost, cred ca stiu despre ce cursuri este vorba.. sunt online,nu?
 
Daca chiar AI iesi analist programator atunci ai face Bani CA se cauta, insa nu cred.
Parerea mea este ca nu se merita si Mai bine inveti singur sau cu noi aici, ca vei iesi mult Mai avantajos.
 
Daca stai acasa poti contacta agentia de somaj care ofera curs gratuit cu atestat din partea statului pentru a iti gasi loc de munca mai usor. Primesti atestat si inveti in cadrul unei companii daca nu ma insel. Au si de calculatoare, etc.
 
@PerSeuS daca la 1400 euro iti explica atatea programe si limbaje, nu se merita, fiindca nu va fi specific cat iti va face doar introducere in programare si softuri. Daca vrei introducere in programare, poti sa citesti gratuit documentatia de la diferite limbaje de programare, iar pentru exercitii, daca ai nevoie iti spun eu ce sa faci ;)

IntelliJ IDEA IDE este defapt un soft specializat in a scrie JAVA si face parte dintrun set mai mare de programe oferite JetBrains; eu folosesc de la ei, PHPStorm pentru PHP.
 
Invat singur... si dupa cine ma angajeaza?Ce trec in cv (stiti am invatat singur acasa... sau cum)?
Ce parere aveti despre c# .net?
 
Invat singur... si dupa cine ma angajeaza?Ce trec in cv (stiti am invatat singur acasa... sau cum)?
Ce parere aveti despre c# .net?
Daca esti bun stai linistit ca gasesti sa te angajezi. La inceput nu e necesar sa te angajezi la firme ca google sau microsoft :)
 
Daca stai acasa poti contacta agentia de somaj care ofera curs gratuit cu atestat din partea statului
Ai facut asa ceva sau ai mai multe detalii? Daca da, da mai multe amanunte aici sau in pvt. Merci.
 
Ai facut asa ceva sau ai mai multe detalii? Daca da, da mai multe amanunte aici sau in pvt. Merci.
Eu din cate stiu la somaj nu sunt cursuri de programator. Sunt cursuri "basic" de operator-calculator.
 
Care probabil le mai am trecute pe vreo diploma...
 
Eu voi incepe curs de la somaj (anofm) designer web 2 cursuri. Oferit de stat cu atestat si cautare de job pe domeniu.
Ati consultat macar lista de cursuri gratuite? Sunt 100 de cursuri cred.

In situatia mea, s-a desfintat postul de la job din cauza firmei care intra in faliment. Am intrat in somaj si mi s-a oferit 1 curs gratuit cu atestare pe baza caruia ma pot angaja mai usor. Am avut o lista dar doar designer web m-a interesat.
 
1. Tu ce vrei in viata dupa acest test? Te te angajezi la o firma pe minimul de economie sau un job bine platit cu 400-700£ pe zi?
2. Diploma da bine, dar nu te ajuta la angajare. In acest moment cat si in viitor la orice firma din domeniu cand vei merge la angajare, iti va cere proba si daca nu o faci bine, repede, clean, nu vei trece mai departe, chiar daca diploma Ta scrie ca esti expert.
3. cine te va angaja fara diploma?
Acum invata tu bine, sa devii expert si iti garantez ca nu vei duce lipsa de job-uri.
4. Dupa ce ai invatat si devenit foarte bun, poti lua orice diploma care ai nevoie imediat si fara probleme

Cea mai usoara metoda de a invata este sa faci diverse lucruri.

Sa zicem ca X de aici iti spune sa faci un plugin/modul/thema/script. Acum nu stii cum sa-l faci, dar te informezi, inveti si-l faci. Apoi primesti de alt user altceva care executi si tot asa ppana devii foarte bun. In acest fel inveti, ai si un portofoliu, castigi notorietate si faima ca un bun dev.
Iti garantez ca de esti serios pe treaba asta in 6 luni cu ajutorul comunitatii vei invata multe.
Noi iti da proiecte si tu le faci, desigur gratis :D

Un mic secret pe aceasta nisa care poate face diferenta intre succes si esec.
Invata sa ai viziune si nu doar sa stii cum se scrie un code. Cunosc multi dev si doar cativa au viziune, stiu sa adapteze un code dupa nevoie, etc. Daca vrei un exemplu concret iti spun.
Anul trecut cauta o solutie sa pot viziona in pagina mea un film sau clip fara sa instalez un player. Am contactat cativa dev si unul mi-a cerut cateva sute de lire pentru asta. Dupa cateva cautari am gasit un code simplu care functioneaza in orice browser sau device.
@Susp3kt in opiniea mea este un tip care stie mai mult decat sa scrie un code. Ii spui ce vrei, chiar daca uneori este destul de vag si iti va face, va adapta cunostintele care le detine sa faca ceea ce vrei.
Asa ca degeaba inveti doar sa scrii code daca nu ai viziune, imaginatie, etc.

Sper ca acest raspuns sa te ajute si sa intelegi ceea ce vreau sa spun.

Si ca final, chiar daca nu vrei ca membrii de aici sa iti dea task-uri, poti face singur.
Te intrebi singur.
Vreau sa fac aia.
Ce imi trebuie pentru a realiza acel lucru
Cum pot realiza acest lucru
In acest fel prinzi foarte mullta informatie care te va ajuta in orice.
 
Cum a spus si AlexH,trebuie sa te folosesti de imaginatie ;)
Niciodata nu vei invata la cursuri mai bine decat acasa singur...
Ok,sa zicem:
Unde poti invata mai bine engleza ?
La scoala cu 10-30 de elevi sau acasa concentrandu'te fara a pierde timp ;)
Aici tu stii ce doresti sa faci,fiecare face dupa capul sau...
Daca stii ce este cel mai bine pentru tine atunci inseamna ca ai viziune.
 
Mai precis ce inseamna analist programator si ce pot face cu java, sau java la ce se foloseste? :D
 
Vreau sa fac un curs de it "introducere in programare", aici voi invata despre aceste lucruri: IntelliJ IDEA IDE, Java, MySQL, NoSQL, PostgreSQL, MongoDB, Git, GitHub, Swing. As vrea sa imi explicati daca se merita sa dau 1400 de euro pe acest curs... si sa imi explicati ce inseamna "IntelliJ IDEA IDE" Multumesc! :D
La final pe diploma scrie analist programator!
Personal consider ca nu merita pretul de 1400 euro.
De o parte din bani mai bine iti cumperi cursuri de pe udemy sau de pe alt site si inveti singur.
Oricum fara studiu individual nu o sa inveti mare lucru la niciun curs, iar diploma de analist programator e de nivel de postliceala..
Personal te-as sfatui sa cauti o firma unde sa faci internship, dar pentru asta trebuie sa stii cat de cat ceva

"1400 de euro pe acest curs" - Mi se pare foarte scump, avand in vedere ca toate alea le poti invata de pe net.
Si... Java... 2017 ? Eu votez impotriva.
Java e cam cel mai cautat limbaj de programare.

Eu voi incepe curs de la somaj (anofm) designer web 2 cursuri. Oferit de stat cu atestat si cautare de job pe domeniu.
Ati consultat macar lista de cursuri gratuite? Sunt 100 de cursuri cred.
Cursul merita facut doar daca ai nevoie de diploma (de ex. sa deschizi pfa).
De invatat, nu vei invata absolut nimic folositor. Sunt foarte putie ore si te invata doar ceva css. De ex. daca inveti de aici https://www.w3schools.com/css/ poti zice ca ai invatat mai mult decat la curs.

PS: Cursuri la ajofm sunt 20-21, iar cel de designer pagini web (asta o sa iti scrie pe diploma) nu se face in toate judetele.
Alt dezavantaj la cursurilor la ajofm este ca dureaza cam 6 luni pana incep orele deoarece se asteapta pana se ajunge la numarul optim de "elevi".

d8e9981a3d1d7c47465a7f57e52693e7.png
 
AlexH dar vezi tu ca in 80% din situatii, daca inveti pana "aj ungi expert si nu vei duce lipsa de joburi" vei lucra pentru tine si nu vei face altuia buzunarul mare.

Daca ai diploma si ai facut un curs o poti arunca ca trebuie sa fii expert practic, dar daca nu ai diploma cine te angajeaza? Unde este logica?
Toti vor sa fim experti, sa inventam lucruri noi pentru ei ca probabil sa faca milioane de euro de pe urma noastra? Nu e chiar asa.

Sunt companii care angajeaza cu cunostinte minine pe domeniu si formeaza oameni in cadrul companiei.
Cand lucrezi pe un domeniu IT, vei lucra cel mai probabil la un departament si te vei ocupa cu 1-2 chestii , nu vei face tot ce face compania, doar TU.
La fel ca si cum un centralist, nu face contracte si montaje la o firma de internet fix, spre ex. Deci nu ai nevoie chiar de cunosinte pentru NASA.

Acum sincer, ati incercat macar sa mergeti la un interviu, cu diplomele alea care "nu valoreaza nimic" si sa precizati ca vreti sa faceti parte din companie pe lunga durata, sa te formezi in cadrul companiei si sa muncesti serios pentru ei pe viitor? Toate joburile necesita experienta 40 de ani in anunturi si totusi muncesc pe multe din locurile alea, oameni cu 8 clase.

Aveti putina incredere in voi si incercati. Asta este parerea mea. Fiecare face ce ii trece prin cap.
 
Loading...
Back
Sus