Cum trebuie sa primesti chitanta cand platesti cu contacless?

schoolOFdj

Active Member
Registered
Full Member
Am o nedumerire , in aceles magazin sunt doua case de platit , bine inteles sunt foarte atent la aceste chestii cum folosesc foarte rar cash platesc mereu cu cardul introducand pinul la plata sau direct cu contactless daca suma este mica .

Eh ce am notat in acest magazin la aceste doua case cand platesc la ambele cu contactless.

Primesc chitanta de la casier ,ma uit si imi spune pe acolo xxxx xxxx xxxx 2020
La cealanta casa primesc chitanta , ma uit si imi spune pe acolo 2020 2020 2020 2020

Care chitanta trebuie sa primesc ,acum m-am certat cu ei , nu mi se pare correct ca ei sa imi tina chitanta cu toate numerele de la card .. Am incercat sa le spun ca daca au toate numerele de la contul meu inclusive pe chitanta spune cand expira luna an .. ei pot vinde chitantele pe internet ,exact cum se face pe deep weeb, cumperi carti de credit , 1 carte de credit =10 usd .

Dece am deschis acest topic ? pentru ca acum doi ani un coleg de munca care avea o imagine patata cu statul a cumparat carti de credit din deep weeb si spunea este ca o loterie pot plati 500 £ si nu pot gasi bani deloc , la fel a avut noroc sa gaseasca si bani multi (circa 9000 usd , minte nu minte ?)

Cum proceda el , cumpara imediat un laptop de ultima generatie si il vindea pe urma pe situri de mana a doua , in acest caz el nu era prins asa imi povestea (o fi adevarat sau nu ,este alta poveste )
Cei care vand cartile de credit verifica cartile de credit circa de 10 ori pe zi , cea ce inseamna ca in 3 luni si cateva zile iti afla codul . care poate fi de la 0 -999

Bine inteles le verifica cu soft automat pe siturile lor de caritate sau alte chestii sa nu bata la ochii .

La fel am auzit cei care sunt barbani la fel procedeaza se uita in cosul de gunoi la sfarsit de tura .

asadar cum trebuie sa primesc chitanta de la casier cu sau fara toate cifrele de la cardul meu ?

La Tesco am notat ca primesc xxxx xxxx xxxx 2020
 
Ultima editare:
Daca magazinul X iti da chitanta cu intreg numarul la card sau orice alte date confidentiale, faci un raport imediat la politie. Nu Este permis acest lucru.
Eu cand platesc cu cardul mereu aleg sa pun pinul si nu prin alte metode. Ba chiar am vorbit la banca si orice Plata cu cardul la un shop daca nu e cu pin automat sa blocheze tranzanctia, asta pentru o Mai mare siguranta. Apoi trebuie sa sun eu din app pentru a debloca sau merg direct la banca daca e aproape.
Apoi la aparatul de Plata mereu pun EU personal cardul si IL tin in mana sau in fata mea pentru a Evita riscul sa o scaneze Fara sa stii.
O cunostinta a fost la un shop, a cumparat cu cardul si la cateva zile a avut cumparaturi de pe Amazon in valoare de 630£. A primit banii inapoi pentru ca IP celui care a cumparat era din Alta Tara si desigur ca banca a facut investigatii. Ce a fost si Mai tare , eca banca deja avea tranzanctia ca suspecta dar nu a zis nimic pana cand proprietarul nu a mers sa reclame.
Deci grija mare.
 
cand platesti cu cardul ies doua chitante una cu tot nr la card si alta doar cu ultimile 4 cifre ,eu intrebam care trebuie sa primesc eu cea cu toate numerele sau ultimile 4 ? da stiu faza ,suntem safe daca se fac transzactii fara permisul nostru, recuperam bani .Bancile au pierderi de 6 cifre zi de zi pe tema asta..
 
Chiar azi dupa ce ai facut topicul am platit la un bar cu cardul. Sunt doua chitante si a ta este cea care scrie client. De curiozitate m-am uitat pe amundoua si nici una nu avea intreg numarul la card.

Apoi in uk ma feresc sa platesc cu cardul la small shop cu musulmani dupa ghiseu. La aceasta mereu platesc Cash.
Pentru a fi sigur da o fuga la banca ta sau sua din app pentru a fi mai rapid si explica situatia. Iti vor spune daca e ok sau nu.
 
Faza cu client este aburala .adica pentru merchant . deasta am facut topicul din cauza ca bani se duc la idioti de aljazera..sa nu spun ca o proasta mia pus mana pe card o data ,sa bage ia inauntru cardu.De nu imi venea sa o iau de gat de pe scaun sa o arunc direct pe podea un 360 ca la rey mysterio..numai ca asta era pe orizontala .azi pana nu am am spus fucking shet nu m-am calmat si va fi ulima oara cand mai cumpar din magazinu lor .chiar daca este langa casa .Daca tie tia dat chitanta cu ultimil 4 cifre inseamna ca ei au oprit chitanta cu toate cifrele de la cardul tau. Doi la mana mai este manevra prima chitanta din aparat este a ta si a doua a lor . Plm nui problem dar cand am timp dau iar cardul disparut primesc altul si masa mai plateste cu cardul la magazin de turci sau indieni.Sau mai au manevra asta la restaurant . Daca platesti cu cardul se ia 0,5 centi in plus,o data tot asa am facut scandal pana nu am spart o farfurie care costa mai mult decat 50 de centi nu m.am lasat... cum ceapa masi manevra asta se gaseste numai in rest la turci . fuck off crede ca ,a intalnit prostul .Zdrente de oameni care asteapta sa aprofite la cea mai mica greseala ,sunt cu nasul pe sus se cred imperiu inca .Toti au afaceri si cum intalnesc romani i aburesc la maxim mai ales pe astia de nu vorbesc deloc engleza .

o sa mai fac o singura data shoping ca sa am chitantele de la ei si fac complain pe urma si le spun si in fata ms frumos urmatorul pas complain.
 
Ultima editare:
Nu stiu daca AI inteles, eu am verificat azi si pe nici Una nu era numarul la card intreg. De fapt nu cred ca am vazut asta vreodata.
Iar faza cu 0,50£ am patit si eu, ca asta e taxa lor de procesare la aparat.
Am si eu corner shop dar nu platesc cu cardul, plus odata la un bilet euro million mi-a spus ca nu Este castigator, dar era. Cand i-am pus app in fata a spus ca e o eroare de aparat, dar biletul nu era la gunoi.
Ti-am spus Mai sus, suna la banca sa iti explice.
 
uite aici ...
ti se pare normal :))) se vede dupa nume magazinul turcesc cum ofera date personale.. filmez si bag la monetizare putin scandal regizat din partea mea ca sa am succes la monetizare si gata..tigari la negru la fel la alt magazin .marlboro polanez la inceput vb de acum 1 an si ceva .incet incet de la 5 lire un pachet a ajuns la 6.5 pachetul .iam si spus odata dami bani inapoi si iati tigarile asta din cauza ca nu mia spus ca sau scumpit...ps tigarile MB sunt 5.99 la englezi si sunt ca rothmans la gust si miros..ce am ajuns nebun sa platesc mai scump tigarile la negru decat cele din raft ...si daca le iau de la polonez sursa le iau cu 45 cartusul...si nu 65 ..asta sunt turcii..

1504719849251621077886.jpg
 
Ultima editare:
Dece am deschis acest topic ? pentru ca acum doi ani un coleg de munca care avea o imagine patata cu statul a cumparat carti de credit din deep weeb si spunea este ca o loterie pot plati 500 £ si nu pot gasi bani deloc , la fel a avut noroc sa gaseasca si bani multi (circa 9000 usd , minte nu minte ?)

Cum proceda el , cumpara imediat un laptop de ultima generatie si il vindea pe urma pe situri de mana a doua , in acest caz el nu era prins asa imi povestea (o fi adevarat sau nu ,este alta poveste )
Cei care vand cartile de credit verifica cartile de credit circa de 10 ori pe zi , cea ce inseamna ca in 3 luni si cateva zile iti afla codul . care poate fi de la 0 -999

Bine inteles le verifica cu soft automat pe siturile lor de caritate sau alte chestii sa nu bata la ochii .
Nu stiu la intrebarea ta legata despre plata prin card, eu folosesc doar cash fix din frica asta.
In schimb ceea ce ai scris tu mai sus pot confirma 100% ca e adevarat. Am avut si eu pe cineva care facea fix acelas lucru cu imbracaminte din alte tari. Omul folosea VPS, CCleaner, Incognito, Proxy sa nu fie prins. Am intrat si eu pe un site de genul acesta cand am fost la baiatul acela si fix asa se procedeaza.

Poti cumpara card-uri normale sau premium unde ai sanse mai mari sa fie bani pe el. Poate sa fie orice suma pe cardul respectiv. Era si optiune cu paypal. Si nu, nu trebuie sa intri pe deep web cu Tor, etc sunt deja expuse si la suprafata.

Desigur fiecare intra pe riscul lui. Eu sincer nu am vrut sa stau cu grije noaptea asa ca nici nu am incercat.
 
Loading...
Back
Sus