Cum te FURA la cantar Kaufland !

b0d0

Un Nimeni Celebru ...
Registered
Full Member
Pana si magazinele mari ca şi Kaufland te fura la cântar. O demonstraţie făcută de un tânăr din Constanţa. Dacă s-ar întâmpla astfel de lucruri în Germania, poporul german ar fi ieşit în stradă. Trebuie să fim atenţi MEREU! De ce să plătim 2 lei în plus doar că ne fură la cântar? Şi mai spunem că România e ţara tuturor posibilităţilor… Din păcate, nici magazinele care funcţionează “legal” nu mai sunt corecte în România. De ce ne mai întrebăm de ce nu merg bine lucurile în ţara asta? Haideţi să-i expunem!

Până şi magazinele mari ca şi Kaufland te fură la cântar. O demonstraţie făcută de un tânăr din Constanţa. Dacă s-ar întâmpla astfel de lucruri în Germania, poporul german ar fi ieşit în stradă. Trebuie să fim atenţi MEREU! De ce să plătim 2 lei în plus doar că ne fură la cântar? Şi mai spunem că România e ţara tuturor posibilităţilor… Din păcate, nici magazinele care funcţionează „legal” nu mai sunt corecte în România. De ce ne mai întrebăm de ce nu merg bine lucurile în ţara asta? Daca nu crezi atunci urmareste si tu acest film si ... ai sa vezi diferenta !
 
videoclipul e foarte vechi.
In primul rand cantarul e setat pe 0 cu plasticul ala pe el. In momentul cand l-a dat jos cantarul a trecut pe - si de aceea a indicat o valoare mai mica.
Am lucrat in domeniul si stiu cum sta treaba. Pot garanta 101% ca am dreptate.
De ce nu a pus punga pe un cantar de mana sa vada exact greutatea? si de ce cantarul arata 0 cu plasticul pe el inainte sa aseze punga? :/
 
In general la setare se scade greutatea la acel plastic si e normal sa arate zero si acel plastic indiferent ca are 50 sau 500 grame nu ar trebuie sa fie luat in considerare.
Nu inteleg la ce ne miram atat, ca stim cu totii ca prin munca cinstita in orice tara ai trai nu se fac bani buni. Toata lumea fura pe toata lumea si asta e de cand lumea.
Uite noi aici, ne furam unii pe altii, indiferent ce este si tipam cat ne tine gura cand simtim ca ne fura altii, dar tacem malc cand furam de la altii.

Asta nu e nimic, sa vezi cum sta treaba intr-un restaurant la bucatarie. Am lucrat in destule si mereu imi este teama sa manc ceva, indiefernt cat de bun este locul unde sunt si sunt 200% sigur ca sunt furat.
 
NU se fura nimic cu metoda aia. Cat timp cu plasticul pe cantar, arata 0 grame, cantareste corect. Logic ca daca scoti piese de deasupra cantarului se va duce pe - iar cand pui aceasi cantitate de aliment,etc deasupra va arata mai putin. E simplu si logic.
Este vorba de TAR. Ca atunci cand ala la gril iti pune intr-o cutie mai multe, pe rand avand preturi diferite.

Oricum au scos toate supermarketurile plasticul ala de pe cantare pentru persoane care chiar nu si-au putut da seama de banalitatea asta si ei chiar cred ca sunt furati.

Legat de furat si etc...Stiati ca de cativa ani Cristim da cu duba mezeluri expirate de 1 luna la shaormerii, grilluri, etc prin Bucuresti?
Tot ce e prin grilluri trebuie sa realizati ca mai totul e expirat sau aproape expirat. In Auchan si Real la grilul lor se bagau legume stricate.
Carrefour megamall au ajuns 3 colegi la spital.
La magazine vad cum le cade painea din mana pe jos si o arunca la loc cu toate.
De la KFC am ajuns la urgente cu 24 de ore de calvar. Mancare expirata si stricata.

Cand am fost la mare acum 2 saptamani, ma jur ca eram fericit ca mancam la restaurante cu gratar pe carbuni ce luau carnea proaspata din spate, o vedeai cum arata si cum o aduce in vas de inox cu manusi in maini si o pune pe gratar. Si da, nu imi vine sa cred la mare la noi in Mamaia. Iar o autoservire la aceleasi preturi ca restaurantul, servea cu nisip in mancare.

Cred ca cel mai e ok sa mananci doar acasa. Faza nasoala e cand si tu si nevasta munciti toata ziua si n-are nimeni vlaga sa mai faca ceva. Si de cateva luni am realizat ca mai bine mananc mai putin si cumpar alimente mai scumpe. Am patit-o cu zeci de lucruri banale
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus