Virus Cum stergi Safefinder din calculator

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cand ai programe de securitate bune si nu te lasi pacalit de sa instalezi sau sa accesezi diverse site care sa te infecteze, nu mai stii ce virusi sunt pe piata. :D
Ieri am aflat de acest nou virus pe nume Safefinder.

Din ce am vazut este foarte greu de gasit in calculator si chiar daca il gasesti nu poti sa-l stergi.

Pentru o buna securitate va recomand ceea ce folosesc eu. AVG + SpyBot + MallWareBite

Cum poti sterge Safefinder din calculator?

1. verifica in programe orice toolbar sau programe gen webcake
2. dupa ce ai facut asta inainte sa dai restart intra in cmd si apoi tasteaza msconfig si debifeaza orice nu este de la microsoft odata cu windows.
3. deschide bara de cautare din start si cauta Safefinder. Sterge tot ce gasesti.
4. Executa o scanare cu cele 3 programe recomandate mai sus. Din ce am citit pe net MallWareBite il detecteaza si sterge.
5. acum executati un restart la calculator si intrati in safe mode
6. executati iar toate punctele de mai sus.
7. daca nu aveti date importante salvate in browser, recomand sa le dezinstalati, asta inainte de a executa punctele 1.2.3.4

Pe net sunt multe programe care sustin ca sterg aceste virus Safefinder, dar este o alta pacaleala. Eu va recomand doar cele 3 programe pentru care garantez si le folosesc de foarte multi ani.

Daca primiti eroare sau mesajul ca fisierul nu poate fi sters sau nu ai drepturi destule, desi esti logat ca admin, recomand sa faci un restart si apoi intrati in safe mode. De acolo puteti sterge orice fara probleme

Pentru cei care acest mic tutorial nu a functionat recomand sa cautati pe google sau gasiti un tutorial mai amplu pe site de mai jos.
Cod:
http://faravirus.ro/virusul-safe-finder/
 
Loading...
Back
Sus