Cum se traduce o thema wordpress

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Pentru aceste tutorial ne folosim de pluginul Loco Translate care este usor de folosit, impreuna cu google translate pentru limbile in care nu le cunoastem. Chiar daca google translate nu va traduce totul 100%, se poate edita pentru a fi ok.

Pluginul il gasiti atasat la acest topic.

[HIDE-THANKS]1. instalam pluginul
2. click pe tema activata
3. click pe New language
4. bifati Custom language: si aici puneti asa: ro_RO
5. la Choose a location: lasati cum este default Autor, ca vine mai usor daca vreti sa vindeti tema cu traducere
6. acum click pe limba si incepeti traducerea.
7. in prima casuta este textul gasit si care trebuie tradus. click pe acestea si jos veti avea versiunea original si mai jos trebuie sa scrieti traducerea in limba aleasa.
traducere thema wordpress.png

8. traduceti cat puteti si la final dati save. Puteti relua traducerea oricand doriti si aveti timp.
[/HIDE-THANKS]

In 90% din cazuri traducerea este foarte usoara pentru ca sunt expresii des folosite si stiti unde si cand sunt folosite.

Asta e tot si sper sa va ajute.
 

Atașamente

  • loco-translate-roforum-net.zip
    861,2 KB · Vizualizări: 2
Eu de obicei traduc doar ce vede vizitatorul. Ce e partea astalalta las asa. După dezactivarea pluginului rămâne traducerea? Sau dispare?
 
Traduce thema, plugin, wordpress dar nu vad rostul ca deja este disponibil in orice limba.
Traducerea ramane in fisierul lang sau unde ai ales la locatie.
 
Poedit iar este bun dar nu stiu daca este free..
Eu Poedit am folosit pana acum. Este si free si premium. Trebuie premium daca vrei sa traduci wordpress theme sau plugin.. Dar daca ai fisierul po in engleza il poti traduce fara sa fie premium.
Edit: sau alta limba pe care sa o poti traduce..
 
Loading...
Back
Sus