Cum se stabileste valoarea unui domeniu/site web

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Aceasta e metoda mea de a stabili pretul la un domeniu sau site. Asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa foloseasca aceasta metoda.
Scriu acest topic pentru ca lumea sa intelege dece ofer acel pret si sa nu stau 5 ore sa explic.

Cand doresc sa cumpar un domeniu sau site stabilesc pretul in functie de mai multi factori. Unele criterii poate nu sunt ok sau pe placul multora, dar cand e vorba de bani trebuie sa luam in considerare.

1. Nume la domeniu si extensia.
Poate fi cel mai tare domeniu si chiar pe extensia .com atat timp cat este disponibil pe o alta extensie valoarea acestuia pentru mine scade cu 90%. Acum depinde pe ce nisa este, ce vreau sa fac cu el, etc.
2. Continutul.
Acesta poate fi unic 100% dar poate fi copiat imediat integral. Stiu ca nu este ok, dar toata lumea o practica. A nu se intelege ca nu apreciez munca fiecaruia, dar in cele mai multe cazuri piata decide.
3. Traficul real si angajamentul userilor.
Pentru ca lucrez cu majoritatea sistemelor de trafic exchange stiu cum functioneaza si pot recunoaste tiparul la trafic. Daca traficul la un site vine din exchange atunci pentru mine nu are valoare.
Daca are trafic real, un bounce rate real atunci valoarea acestuia poate creste cosiderabil.
Angajamentul este acela cand userii comenteaza la continutul de pe site, dau share, like, etc. Aceste lucru e usor de verificat atat pe site cat si pe retelele sociale.
Un site care are 500 unici pe zi si un angajament bun, poate face mai multi bani decat unul cu 5000 unici pe zi.
4. Veniturile generate de site pe ultimile 3/6 luni.
Cred ca acest punct este cel mai important. Un site care a produs chiar si 10 euro pe luna in ultimile 3/6 luni poate produce mai mult daca te tii de el.
5. Cat nevoie am de acel site pentru proiectele mele.
Daca domeniu sau site-ul se potriveste pentru ce am nevoie eu, e posibil sa ofer un pret mai bun decat in mod normal. Asta se intampla rar, pentru ca imi cresc singur site-urile.

Daca aveti site-uri la vanzare si vreti sa stiti cat as oferi daca le-as cumpara pentru mine, postati mai jos.
 
Profilmehd.ro , am 3000-5000 unici / zi din google , noaptea sunt si destui straini , am pe el 140 de filme ( toate unice ) deaceea am si ajuns cu el asa repede sus.. zic eu..
Site-ul il am de 8 luni , dar a ramas pe stop 7 luni cu 2-3 vizite / zi, si de o luna si o saptamana l-am refacut de la 0 si am inceput sa postez 3 filme / zi si asa am ajuns la acest trafic.
Produc cu el 20€ din adf. Ly , e putin ca nu contorizeaza , insa am pus 2 zile popcash pe el si am facut 7 euro... ceea ce e foarte bine , insa doresc sa-l cresc si apoi sa bag pop-up... spune-mi si mie ce pret ar valora dupa tine si iti spun si cat mi s-a oferit mie pe el :D
 
1. Nume de domeniu bun dar nu poate fi considerat extra.
2. La continut nu putem discuta pentru ca contine doar playere.
3. La trafic nu pot zice nimic in acest moment. De 4 zile a inceput sa aiba trafic mare ceea ce mare suspect. Cu cateva zile inainte zero sau sub 10 vizite pe zi dintr-o data ajunge la peste 1000 hits pe zi.
iui50iu.png

fcIvTC5.png

4. Venituri - la adf.ly nu am inteles daca e pe zi sau pe luna. 20$ pe zi la adf.ly inseamna ca ai trafic mult, dar la fel pare putin suspect pentru ca plateste prost pe romania si sa faci 20$ pe zi, la felul cum contorizeaza acestia (o medie de 15-35% din trafic).
Ultima oara cand am testat adf.ly pe romania platea un cpm de 0.35$ care imultit cu 38 (asta daca contorizeaza tot traficul), face 13.3$.
Pe popcash cate vizite iti contorizeaza pe zi? Eu am fost pe site la tine si nu am vazut popcash.

In acest moment datele sunt insuficiente pentru a stabili un pret de vanzare.

Ramane acum punctul 5, care poate exclude toate celelalte puncte in caz ca cineva are nevoie de el.
Poti posta un print din popcash si adf.ly sa vedem cat contorizeaza si cpm?
Ai 3 playere fake care sunt pentru adf.ly si duc catre homepage, lucru care face userul sa place si adoua oara cand vede site-ul in cautari il va evita. Recomand doar 1 player fake.

Cat as plati eu pentru acest site?
Maxim 20 euro.

Nota:
Ce am scris mai sus nu intelege ca te acuza ca trafic nu este real sau ca informatiile postate de tine sunt eronate. Este opinia mea in functie de ceea ce am gasit pe site si informatiile disponibile.
Plus pentru mine este 1 punct negativ destul de mare pentru ca are extensia .ro pe aceasta nisa.
 
Salut , tu te-ai uitat pe t5 la trafic , iti arata asa pentru ca de 4 zile l-am adaugat , uitate pe livestats ;)) nu ai cum sa cresti din prima asa repede.

Pe adf.ly fac 20-25 / luna... contorizeaza foarte prost , in jur de 0.40 / 1000 afisari pe romania... pe popcash in jur de 0.50 $ / 1000 de afisari, am spus ca am bagat 2 zile pop-up sa vad cat as face , l-am scos deoarece nu vr sa fiu luat de rau de catre google sa nu ma mai creasca . Da am 3 playere cu adf.ly , si da probabil voi lasa doar 1 , deocamdata am doar trairele deoarece 90% fin filme sunt din 2016.
Si nu stai linistit ca traficul este real... 30% este dintr-un serial pe care l-am pus cu mai multe episoade. Uitate pe livestats la trafic si vei vedea cum a inceput sa creasca de acum o luna si ceva , ti-am si spus ca de o luna si am inceput sa ma apuc de el... ce este asa suspect ? :) Astept un raspuns din partea ta , Multumesc.
 
Atunci calculam asa:
20$ media pe luna X 10 luni = 200$
Restul il stabilesti cu posibilul cumparator.

Sa-ti spun sincer acum 200€ a vrut sa-mi dea cineva , deci jur chestia asta , si nu doresc sa-l dau , si iti dai seama ca in 4-5 luni o sa produc peste 100€ cand voi baga pop-up... eu te-am intrebat sa stiu asa cat spui tu . Iti multumesc pentru parere :D
 
Sa-ti spun sincer acum 200€ a vrut sa-mi dea cineva , deci jur chestia asta , si nu doresc sa-l dau , si iti dai seama ca in 4-5 luni o sa produc peste 100€ cand voi baga pop-up... eu te-am intrebat sa stiu asa cat spui tu . Iti multumesc pentru parere :D
Cu placere.
In general valoarea la site se stabileste in functie de punctul 4 si 5.
 
Dar Alex vechimea nu conteaza la un site ? Pentru ca mai toate site-urile noi sunt favorizate la inceput si dupa o vreme traficul incepe sa scada. Stiu un exemplu. Site de filme nou pe prima pagina la filme online si dupa 10 luni a inceput sa se duca pe pagina 2, 3, 4, acuma cred ca e pe 5 dar traficul e undeva la 3k pe zi.
 
Dar Alex vechimea nu conteaza la un site ? Pentru ca mai toate site-urile noi sunt favorizate la inceput si dupa o vreme traficul incepe sa scada. Stiu un exemplu. Site de filme nou pe prima pagina la filme online si dupa 10 luni a inceput sa se duca pe pagina 2, 3, 4, acuma cred ca e pe 5 dar traficul e undeva la 3k pe zi.
Conteaza vechimea si sa cumperi un site de 2-3 luni pe cateva sute sau mii de euro trebuie sa fii nebun. Dar si aici depinde de numele la domeniu, potentialul acestuia si cat de priceput esti.

Asa cum am spus mai sus, la majoritatea tranzactiilor de acest gen, conteaza punctul 4 si 5.
 
Flavius eu in locul tau as lua cei 200euro daca as mai putea. Eu in locul tau l-as vinde pentru ca un site cu 100 si ceva de filme de genul ala simplist fara descrieri unice etc l-ai face in 2 zile iar. Iar pe 48 de ore sa arunci niste embeduri si titluri, sa iei 200euro e ceva.
Mariuselll are dreptate.conteaza mult rau vechimea.sunt multi factori in "vechime" care sunt luati in considerare. un bombardier sau spamer poate fi pe prima pagina, dar dupa o vreme domeniul acela poate sa nu mai existe niciodata in viata lui in primele 50-100 pagini + multe altele.
 
Flavius eu in locul tau as lua cei 200euro daca as mai putea. Eu in locul tau l-as vinde pentru ca un site cu 100 si ceva de filme de genul ala simplist fara descrieri unice etc l-ai face in 2 zile iar. Iar pe 48 de ore sa arunci niste embeduri si titluri, sa iei 200euro e ceva.
Tu ai gasit acele descrieri undeva pe net ? tine minte TOTE DESCRIERIILE SUNT UNICE ! am incercat pe cat posibil sa nu semene cu altele. De o luna jumatate lucrez la el , si postez 2-3 filme / zi ... nu in 2 zile cum zici tu. nu ma laud cu site-ul deoarece nu e cine stie ce si na , dar am depus munca la el , poate pentru altii e simplu sa faca dar na.
Si de ce sa-l dau cu 200 E cand pot scoate lejer 100 E /luna daca bag pop-up de la popcash si popads :)) , astept sa ajung la minim 5k / zi sa nu scada deloc si asta dupa ce voi avea Domain Authority si Page Authority mai mare , probabil in jumatate de an...
 
Probabil in juma de an o sa ai PA 10 si Da 12. Poate daca nu mai putin. Oricum bafta cu el.
 
Domain Authority si Page Authority mai mare , probabil in jumatate de a
Asta nu se face usor, e nevoie de munca, de recomandari de la site-uri mari, continut de calitate, etc.
E greu ca un site de filmeonline sa treaca de 60. Cel putin eu nu am vazut unul pana acum sa aiba macar 50.
 
Sunt multe chesti care nu le-ai luat in calcul. Nu am zis-o intr-un mod rau sa te enervez pur si simplu o parere.
Eu am circa 10.000 unici pe zi, si chiar as fi curios sa vad statistica ta popads, cu trafic de romania , lejer 100euro :) Sa fim seriosi. Traficul din Romania este cel mai prost platit.

Pur si simplu faci "Descrieri unice" pentru ceva ilegal cand nu totul tine de o descriere unica, pana la urma descrierea aia discuta despre un lucru care e de 1 milion de ori pe internet, nu e ceva unic in totalitate sa speri ca vei avea o afacere de succes. Asta incercam sa spun. Sunt alti cu scripturi ce posteaza automat filme/seriale si au peste 20.000 articole (nu stiu cum se poate face fata manual cu asa ceva).
 
Stai calm ca am si eu scriptul , uite zilele astea o sa fac chestia asta pe un site nou , fiecare script ia de pe cate un site e facut special pt site-urile anume fiecare...

Deocamdata am Domain Authority 10 si Page Authority 23....
 
Sunt extrem de calm :) Toti au acces la scripturi automatizate, ce merg, in 10 secunde pe google. Si eu sunt in teste cu un al doilea site. Pe site-ul de filme online, si eu fac totul manual, nimic automatizat.

Revenind la subiectul deschis de AlexH sunt de parere ca orice site ce promoveaza lucruri ilegale si cel mai probabil nu va fi vandut cu mii de euro niciodata din aceasta pricina, conteaza doar traficul site-ului si castigul net lunar, STABIL, din el.
 
Sunt extrem de calm :) Toti au acces la scripturi automatizate, ce merg, in 10 secunde pe google. Si eu sunt in teste cu un al doilea site. Pe site-ul de filme online, si eu fac totul manual, nimic automatizat.

Revenind la subiectul deschis de AlexH sunt de parere ca orice site ce promoveaza lucruri ilegale si cel mai probabil nu va fi vandut cu mii de euro niciodata din aceasta pricina, conteaza doar traficul site-ului si castigul net lunar, STABIL, din el.
Stiu persoane care au vandut site de filme online cu 4-6k euro. Parea mea este ca un site care genereaza 100 euro chiar si pe luna, nu merita vandut. Asta daca nu include multa munca sau costuri mari.
Cine vine un site care genereaza 1-2k euro pe luna, cu siguranta are ceva si vrea sa scape de el.

Una din metode pentru a calcula traficul si veniturile din acesta este sa vezi cat contorizeaza sistemele de popup si ce cpm da.
Daca ai 10k pe zi si sistemul de popup contorizeaza doar 2k si cpm de 0.20$ atunci va dati seama de calitate si care ar fi valoarea.

Cand cereti dovada la plata cel mai bine prin teamviewer sau export la statistici acolo unde se poate.

Ca dovada veniturile mele din popads.net care nu il folosesc.

Cum ar putea arata un print fake:
912twA6.png


Cum arata veniturile in realitate.
krJeDh5.png


 
Buna . Am achizitionat un nou domeniu : filmenoionline.ro , am instalat tema , pluginuriile etc dar mai este de lucrat.

Ce ziceti e bun domeniul ? :)

UP : Vad ca are deja da 4 si pa 17.. probabil a fost al altcuiva inainte
 
Ultima editare:
Salut Alex,m-ar interesa si pe mine asa de curiozitate pretul site-ului meu :D
Site-ul este x-zone
Vreau sa spun ca detin acest site de 1 an si jumatate,acum un an urcasem destul de mult cu el insa am avut probleme cu firma unde il aveam hostat si am scazut destul de mult.Acum de cateva luni am revenit iar unde am fost si site-ul urca zilnic pe Alexa Rank.Am undeva la 2500-3500 vizitatori unici/zi din google,yahoo,bing plus alte motoare de cautare si din reletele de socializare facebook,google plus si twitter si cateva vizite de la site-urile partenere.
Ca si venituri el produce ceva pe luna si sa spun : Adonly imi produce undeva la 30-35 $ pe luna,popcash undeva la 15 $,propeller cam 30-35 $ si el,revenue undeva la 15 $.Am mai folosit si gunggo care mi-a facut 50 $ in doua luni,acum nu il mai folosesc pentru ca astept sa vad daca o sa plateasca.Site-ul mai produce venituri din cu videomega si openload.
Am primit o oferta de 500 de euro insa eu cred ca este destul de putin avand in vedere ca site-ul creste zilnic si ii merge din ce in ce mai bine.Si cred ca acesti 500 de euro i-as face in cateva luni.
M-ar interesa si pe mine o parere de a ta,stiu ca o sa zici ca am foarte multe reclame pe el,stiu asta si stiu ca afecteaza foarte mult !! :D
 
1. pentru bannerul ala mare care apare la prima intare ma face sa spun NU din prima.
2. prea multe popup la fiecare click, imi trebuie ceva timp sa ajung la video.
3. are un design dragut care este un plus
4. bounce rate este prea mare
5. in alexa top are o pozitie buna care este un plus
6. ai o eroare e site care apare peste tot
Cod:
Warning: get_headers(http://wpt.ninja/s/?u=x-zone.us): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/xzoneus/public_html/wp-content/themes/Gameleon/includes/functions.php on line 324
7. cum am spus mai sus veniturile se calculeaza media pe ultimele 3/luni apoi se inmulteste cu 10
8. ai uitat sa spui care sunt costurile de mentinere a site-ului si timpul necesar

Daca ai primit oferta de 500 euro si vrei sa-l vinzi, atunci nu mai astepta.
Personal nu cred ca valoreaza 500 euro si nu as oferi mai mult de 100 euro.

Este posibil ca site-ul sa valoreze mai mult de 100 euro pentru cineva, dar nu si pentru mine.
 
Loading...
Back
Sus