Cum se elimina piatra la rinichi

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Eu sunt unul patit cu piatra la rinichi. Am eliminat la unul care a fost de 4mm si mai trebuie sa o elimin din celalalt care are 4.8mm. Va spun ca este super dureros si nu doresc la nimeni.
Metoda asta de eliminare a pietrei de la rinichi nu stiu unde este disponibila, dar se pare ca este mai rapida si scapi de durere.
Tare nu?

 
Am inteles ca daca bei multe lichide in timp de sparge singura
Da si NU.
Depinde ce iti produce piatra, care uneori se poate mari.
Conform medicului la care am fost, piatra nu se face mereu din lucrurile care le stim cu totii. Uneori este posibil ca piatra sa se faca din ceva care exista in corpul tau si un element care il inghiti. Acesta poate fi orice si nu are acelasi efect la toata lumea.
De asta e bine atunci cand ai piatra e bine sa fii atent cand o elimini pentru a o duce la spital pentru analiza. In acest fel vor stii exact din ce este facuta si la ce trebuie sa ai grija.
Dar procesul acesta este destul de anevoios si trebuie ca de fiecare data sa te pisi intr-o strecuratoare care nu permite la particulele de piatra sa treaca. Pentru a nu te pisa 7 luni in strecuratoare, e bine recomand sa incepi atunci cand durerea apare.
 
patit si eu....stati linistiti...Daca piatra e formata din sulfati, si are peste 6 mm, operatie direct. sa nu va ganditi la altceva..nu vreau sa va sperii, dar asta e adevarul.
In cazul in care nu e formata din sulfati, lucrurile devin mai usoare. O puteti dilua, in cazul in care ea este formata dintr-un anume 'mal'...noroi....prin :
lamaie stoarsa, fara indulcire, 2 dimineata, 2 seara.....bicarbonat de sodiu, o lingurita cu apa dimineata, una seara, plus cateva medicamente,....tador injectabil, spasmomen si cistone. Tador a fost pe durere in momentele in care eram in criza...ca sa nu ma prezint mereu la spital pentru perfuzii, tadorul era inlocuitorul lor.

Repet..asta a fost numai in cazul meu...fiecare caz difera de la om la om.Trebuie sa faceti o serie de analize...urocultura, ecografii...etc.....

DUREREA CAND SUNTETI IN COLICA ESTE A 3 A DURERE CA VIOLENTA DIN CORPUL UMAN!
Tot chinul pt mine a durat circa 3 luni de zile...De atunci:
- dimineta 2 pahare de apa plata
la pranz 3 pahare, seara 3 pahare.
LICHIDE MULTE, in special apa plata. Fara minerale!
NU COLA. NU CAFEA! NU SARE!
Tot ce am spus am trait pe pielea mea!
 
Eu am ajuns la urgenta din cauza pietrei. Am facut criza.
Perfuzie si m-am linistit. Acasa era sa sparg WC-ul cand am facut pisu :) .
La ecograf s-a vazut o piatra de 1,4 sau 1,2 cm (nu mai tin minte exact).
Anul trecut am fost din nou la ecograf pentru fiara si i-am zis sa vada si rinichii cu ocazia asta si surpriza nu mai am nimica.
Ce am facut dupa criza??? Am baut o vreme ceai din coji de cirese fara zahar. Dupa icetea ( nu de la firma asta ), dupa coca cola ( la doza ca ala imi place cel mai mult ). Acuma imi iau la 2 litri ca ies mai bine :) .
Cam atat am facut si nici macar nu m-au mai durut.
Depinde iar de la persoana la persoana.
 
Un alt lucru care recomanda multi este berea, care cica ajuta la eliminare, dar nu este adevarat.
Pentru durere eu am luat Voltarol supozitoare, este cam naspa de luat, dar merita efortul ca ia durerea in maxim 2 minute.
Eu in perioada care eliminam piatra am continuat sa beau cafea, cola, apa minerala in special. Pe langa durere este rau de tot ca ai senzatia de a te pisa la fiecare minut si cand mergi la baie, nu iese nimic.
La mine doctorul a zis ca recomanda operatie sau eliminare prin sonda, am zis NU la amundoua. Le scot eu singur .... :D, dar nu recomand sa faceti toti ca mine.

Eu am ajuns la urgenta din cauza pietrei. Am facut criza.
La fel si eu am ajuns, doar ca aici am stat la urgenta peste 4 ore in durere, pana cand mi-au pus o perfuzie pentru durere.
Daca nu incepea durerea, nu aflam ca am piatra la rinichi.
 
Un alt lucru care recomanda multi este berea, care cica ajuta la eliminare, dar nu este adevarat.
Pentru durere eu am luat Voltarol supozitoare, este cam naspa de luat, dar merita efortul ca ia durerea in maxim 2 minute.
Eu in perioada care eliminam piatra am continuat sa beau cafea, cola, apa minerala in special. Pe langa durere este rau de tot ca ai senzatia de a te pisa la fiecare minut si cand mergi la baie, nu iese nimic.
La mine doctorul a zis ca recomanda operatie sau eliminare prin sonda, am zis NU la amundoua. Le scot eu singur .... :D, dar nu recomand sa faceti toti ca mine.


La fel si eu am ajuns, doar ca aici am stat la urgenta peste 4 ore in durere, pana cand mi-au pus o perfuzie pentru durere.
Daca nu incepea durerea, nu aflam ca am piatra la rinichi.
4 ore la urgente.... eu am reusit performanta de 30 minute dar nici acuma nu imi dau seama cum de.
Am mai fost la urgenta din cauza durerii de spate(hernie) credeam ca e de la rinichi si atunci am cam stat 2 ore in sala de asteptare. Pe cand am intrat mi-a zis ca e de la spate. In fine... ce vreau sa zic e ca o data pus pe pat si bagat perfuzia am asteptat linistit sa se termine. Dupa ce s-a terminat am mai stat 10 minute sa vina sa o scoata dar nimica pana nu am zis eu ca e gata. A venit doctoru si a zis sa stau ca o sa vina o asistenta. Am mai stat 30 minute, timp in care doctoru chicotea cu o doctorita . M-am enervat si le-am zis sa vina sa scoata perfuzia. A draci sa vezi cum a vorbit doctoru cu mine dupa. Dar cand am ridicat si eu tonul s-a linistit.
Nu le permit si nici nu am sa perimit asa ce a la sugalaii intitulati doctori, asistenti care doar dupa bani se uita.
A mai fost si sotia cu copilu la urgenta si a vorbit urat cu ea. Pe cand m-a sunat a fost acasa . De ma suna atunci de la lucru plecam direct la spital si ii f...m in gurita.
Acum recent cand am fost iar cu copilu la urgenta nu a mai vorbit urat. Eram ca un robot gata de razboi, defilam stanga -dreapta in continu :)
 
Exclus bauturi alcoolice! E un mit!
Ele favorizeaza aparitia lor!
Eu am baut si bere si inainte de piatra si in timp ce aveam si dupa cum am zis mai sus + alea nu mai am . E un mit sau nu nu stiu. Ca sa stii asa ceva ar trebui tinuta cura doar cu bere sa vezi daca scapi sau nu. Dar nu cred ca a facut cineva asa ceva pana acuma.
 
A venit doctoru si a zis sa stau ca o sa vina o asistenta. Am mai stat 30 minute, timp in care doctoru chicotea cu o doctorita . M-am enervat si le-am zis sa vina sa scoata perfuzia. A draci sa vezi cum a vorbit doctoru cu mine dupa. Dar cand am ridicat si eu tonul s-a linistit.
Eu tipam de durere, incercam sa ma cert cu cineva, sa ma bage cineva in seama, dar nimic. Pur si simplu nu existam pentru ei, chiar daca eram pe jos de durere, la propriu.

Am vazut acum cateva zile un video cu cineva din USA care a fost la doctor pentru o operatie de gen. A ajuns acasa dar durerea era si mai mare. Tip de 3 luni aceasta a mers la doctor si mereu ii spunea ca este normal si sa astepte. Intr-o zi pur si simplu a lesinat de durere si a fost dus la urgenta. La raze au descoperit ca cei care au facut operatia, au uitat o bucata de metal, ca o rigla de 30cm inauntru.
Mai zi ceva...
 
Eu tipam de durere, incercam sa ma cert cu cineva, sa ma bage cineva in seama, dar nimic. Pur si simplu nu existam pentru ei, chiar daca eram pe jos de durere, la propriu.

Am vazut acum cateva zile un video cu cineva din USA care a fost la doctor pentru o operatie de gen. A ajuns acasa dar durerea era si mai mare. Tip de 3 luni aceasta a mers la doctor si mereu ii spunea ca este normal si sa astepte. Intr-o zi pur si simplu a lesinat de durere si a fost dus la urgenta. La raze au descoperit ca cei care au facut operatia, au uitat o bucata de metal, ca o rigla de 30cm inauntru.
Mai zi ceva...
Am mai auzit si eu de astea cand doctorii si-au uitat "sculele" prin pacienti. Ce sa faci cu ei fara ei cam tot pe acolo e.
 
Ca o ultima speranta. Faza ca berea ajuta la piatra la rinichi nu e adevarata?
 
Vestea asta ma baga in depresie. Am luptat din rasputeri pana acum, crezand in efectul curativ al berii.
Acelasi lucru la spus si fratele meu. Foarte dezamagit de stire. Ba chiar mi-a spus sa nu-l mai sun daca am astfel de stiri. :D
 
Loading...
Back
Sus