Cum poti rula 100 tab in chrome cu putina memorie RAM

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Sunt multi care au deschise 20-50-100 tab-uri in chrome pentru a le usura munca.
Am gasit pe net ieri un articol care recomanda doua extensii care reduc consumul de memorie atunci cand ai un numar foarte mare de tab-uri deschise in chrome.

The Great Suspender
OneTab

Sper sa va ajute aceste doua extensii si daca nu cer prea mult, poate postati daca functioneaza pentru voi. Eu inca nu am avut timp sa le instalez si testez.
In general am cam 30-50 tab-uri deschise in chrome.

Pe langa consumul de RAM foarte mare, acestea consuma si energie foarte multa.
La un desktop nu e asa mare problema, dar pe un laptop care ruleaza pe baterie, poate fi o problema mare.
M-am uitat acum ceva timp la consumul de energie pe laptop. Cand am multe tab-uri deschise consumul se duce chiar la 60w, iar cand am un tab deschis, plus cele normale, skype, e-mail client, consumul scade undeva la 7-10w.
 
Am încercat mai demult OneTab. L-am încercat și mai devreme și e la fel, putin înbunătățit.
Practic, ai multe taburi deschise, apeși pe iconița OneTab, îți închide toate taburile (din fereastra activă de Chrome) și îți memorează adresele pe care erai, și îți arată lista cu taburile respective. Când vrei să deschizi unul dai click pe el și îți deschide adresa pe care erai în nou tab. Nu e mare brânză. Ca și cum le-ai salva la bookmarks și revi la ele mai tarziu.

Și eu deschid multe taburi când caut ceva, o librarie, informații despre ceva, vreau să scriu ceva pe forum, etc.
Dar în general lucrez cu 2-5 taburi deschise.
 
Loading...
Back
Sus