Cum poti fi tratat repede la sistemul de urgenta in UK fara sa astepti ore

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cand nu stii cum este situatia prin alta parte sau nu ai experimentat pe propria piele spui ca sistemul de sanatate, spitalele din Romania sunt foarte naspa, dar dupa ce ajungi sa cunosti cum sta treaba prin alte tari iti spui singur ca nu este chiar asa rau.

Revenind la intrebarea si titlul acestui topic mai jos va dau cateva sfaturi cum sa fiti tratati repede la sistemul de urgenta in anglia fara sa asteptati 2 ore sau mai mult.

1. minte cu nerusinare despre starea ta. Cu cat o faci mai grav cu atat sansele tale cresc sa fii vazut de un doctor
2. spune ca ai lesinat pentru cateva momente
3. spune ca ai probleme cu alcolul sau drogurile - aceasta este cea mai rapida metoda de a primi ajutor.

In mode normal la sistemul de urgente ar trebui sa fii tratat repede, acolo merg persoane care au nevoie urgenata de ajutor dar cand auzi ca trebuie sa astepti minim 2 ore pana sa te vada cineva, crezi ca esti la camera ascunsa.

Am mai spus in cateva topicuri despre patania mea la sistemul de urgente, unde eram in dureri de ma tavaleam pe jos la propriu si abia dupa 5 ore mi-au dat niste calmante si dupa inca o ora a venit un doctor sa ma vada.

Va spun acum o patanie de ieri cu un amic.
Eram in parc cu bicicleta iar amicul meu intr-o clipa de neatentie a intrat intr-o piatra (stanca chiar) si dupa ce sa rotit de doua ori prin aer a ajuns cu capul direct in acea piatra. Ochelarii de vedere facuti praf, o taietura adanca in partea stanga la cap si cred ca avea cam 4cm in lungime, nasul si el rupt cu rana deschisa in mai multe locuri, obrazul stang si el cu rana deschisa, iar sangele curgea ca la robinet.

La inceput el a vrut sa sunam la ambulanta, dar pentru ca eram la 7-10 minute de urgente , am zis ca mai bine merge, pentru ca ambulanta iar lua mai mult sa sune si erau chiar sanse sa iti spuna la telefon dece nu mergi singur.

In fine cum el nu vede fara ochelari l-am luat de mana si ne-am indreptata catre urgenta unde incepe show-ul.

El plin de sange cu multiple rani deschise pe fata si cap. Nu poti merge pur si simplu sa te vada cineva, trebuie sa stai la coada pentru ca cineva de la recepetie sa te programeze si din 5 posturi disponibile la receptie doar la una era o persoana.
Stam la coada cam 15 minute ca nimeni nu zice, sa treci in fata si la un moment dat ma gandeam ca cineva din securitate sau chiar o infirmiera ar spune ceva pentru ca este sange pe jos.
Ajungem la ghiseu unde doman incepe sute de intrebari:
1. nume, prenume si data nasterii, adresa
2. lucrezi si daca da unde, care este adresa la firma
3. ai doctor de famile si care este adresa acestuia + numele
4. ce sa intamplat, unde, cum, erai beat, esti drogat, ai lesinat

La data nasterii tipul cred ca din soc in loc de 6 martie a spus 9 martie, la care se corecteaz, unde domana de la ghiseu ii cere sa fie mai atent si sa decida care este data de nastere. La care ii spune: Ma scuzati dar in acest moment ma chinui sa stau pe picioarele mele, am sange peste tot chiar si in ochi, iar durerea este foarte mare.
Ajungem la doctorul de famile, nu ii stia bine numele si nici adresa exacta la cabinet, stie unde este dar nu si adresa. La care doamna ii spune ca trebuie sa-i raspunda la intrebare, altfel nu-i poate face inregistrare si sa treaca in sala de asteptare pentru a fi tratat.
De retinut ca in tot acest timp el statea plin de sange si rani multiple.

Intr-un final reusim si trecem de aceasta doamna de la receptie dar inainte sa plecam, ne spune ca timpul de asteptare este de minim 2 ore. Asa ca merg la baie ii iau niste hartie igienica si ii ssterg sangele de pe fata, ca nu interesa pe nimeni situatia lui.

Tipul este englez si nu imigrant ca mine.
Dupa aproape 2 ore si cateva minute este chemat sa-l vada o asistenta si nu doctorul, unde ii spala ranile si `l trimite afara iar, unde a trebuit sa mai asteptam inca o ora jumate pana la vazut doctorul care la cusut.

Intre timp am mai iesit afara la o tigara, unde am intrat in discutii cu o domnisoara care imi spunea ca mama ei asteapta de la 13.00 sa o vada cinneva, iar ora la care discutam cu ea era 19.20.

Diferenta dintre Uk si Romania, este ca in Romania poti da o mica atentie si te vede cineva, pe cand aici nu te baga nimeni in seama, chiar daca fluturi bani. Nu mai spun ca in timp ce vorbea cu domana de la receptie si acesta cat si eu am devenit ''putin'' nervosi, aceasta ne spune sa ne calmam ca va chema paza. [HASHTAG]#wtf[/HASHTAG].....
Inca mai credeti ca sistemul din romania este cel mai rau?

Nota finala.
Poate va intrebati ce sa intamplat cu bicicletele. Pai am sunat un amic care a venit si le-a luat de acolo, sperand ca nu le va fura nimeni intre timp. :D
 
Am patit-o si eu in strainatate, am asteptat cateva ore din cauza unei entorse la glezna, a trebuit sa astept circa 4 ore pana sa imi faca o radiografie si inca o ora pentru o foaie. Daca e ceva mai grav, in mod normal te baga in fata, dar cred ca cel mai bine e sa te duci cu ambulanta.
 
Daca e ceva mai grav, in mod normal te baga in fata
Aici grav si prioritate are daca esti betiv sau drogat, restul nu conteaza. Crezi ca amicul meu in starea care o avea nu merita prioritate?
dar cred ca cel mai bine e sa te duci cu ambulanta.
Am testat asta, dar a fost o faza de moment. Asteptam acolo in parc pana vine ambulanta sau merge direct la spital. Am decis sa mergem ca am ajunge mult mai repede.
 
Eu am avut criza la rinichi de am cazut lat pe jos, am ajuns la urgente floreasca, m-a pus sa urinez intr-o eprubeta si in 3 minute mi-a zis da ai piatra la rinichi dar nu avem ecograf.
Mi-a dat reteta pentru nospa si mi-a zis sa ma descurc a doua zi la clinici private sau unde reusesc. La FLOREASCA sa nu ai ecograf? Bineinteles ca pana a doua zi la clinica privata am mai avut o criza.

Am fost cu nevasta cu dureri grave jos, si au zis ca medicul lor ginecolog lucreaza de la 8 dim la 6 seara. Daca vrem sa o consulte cineva sa ne intoarcem la 8 dimineata.
Am fost cu o infectie in sange care s-a manifestat ca ebola, eram pe jos pe podea in fund cu sute de baisici dalea cu lichid, nu puteam sa stau in picioare si mi-a zis sa astept minim 5 ore si ca mai bine plec.

LA CLINICA PRIVATA GRAL, m-a lasat lat pe jos de 2 ori cu medic de familie si portofelul plin de bani sa mor, ca nu au vrut sa ma trateze. M-au trimis la clinica de stat. Cu card la ei, medic familie si dispus sa platesc oricat doresc. PENTRU UN NEUROLOG sa vada daca mor sau nu macar.
La preluazare analize la GRAL cu acul in vene au tras ca proastele si au spart fiola de sange, care a bubuit si a umplut cabinetul, pe mine, asistente de sange...Si nu stiau ce sa faca. Bine macar ca dupa 1 minut si-au dat seama ca trebuie sa scoata acul din mana macar sa opreasca sangele sa curga. Era ca o scena horror in cabinet si alea erau mai speriate decat mine.

Stiti ce era comic la urgente? Veneau femei retardate ca altfel nu le pot spune, cu o durere mica in palma (in palma nu se vedea nimic) si le punea sa astepte, sa ne ia locul la astia morti pe acolo ca sa le prescrie 3 pastile de nurofen. Iar in terapie intesiva acolo la urgenta idiotii aia de medici stau la telefoane si glume si noi muream de dureri pe paturi. Cum sa faci glume si sa razi cand pe langa tine oamenii sunt aproape cadavre?

Poate stai 7 ore in sange , dar dupa 7 ore in strainatate cred ca ajungi viu acasa vindecat si cu tratament. In romania mereu m-au tratat FARMACISTELE. MA JUR pe viata mea, ca si-au dat seama mai repede ele si mi-au dat ce a trebuit fara retete doar sa ma ajute sa ma fac bine, fara costuri suplimentare.

Eu sper doar ca atunci cand voi murii, sa mor repede si sa fiu acasa. Fereasca domnu sa ai nevoie de cineva in viata asta.
 
Ultima editare:
Și eu am pățit, am căzut cu bicicleta și mi-a pocnit osul din cot, nu mai puteam să îndrept mâna și amândouă încheieturile îmi erau date pe spate, probabil entorse. Am fost la urgență și în timp ce așteptam a venit un domn care săracu clipea foarte des și cu lacrimi în ochi, zicea că i-a sărit lichid din ăla de baterie și că-l arde. Avea ochii roșii și îi lăcrimau de zici că plângea și asistentele se plimbau ca pe bulevard... Am întrebat de doctor și a zis că are ceva problemă, când merg să văd, el ieșea de afară de la țigară. Futu-ți rasa ta să-ți fut, ai timp de țigară și ăștia mor. Eu nu aveam nimic, dar nenea ăla putea să orbească și-l ardea ca dracu...
 
UK VS Romania = Am ajuns ambulanta la bunica mea in 55 de minute in conditiile in care eu cu viteza normala, 50 km sate si 90km Drum NAtional fac 20 de minute !
Om care a facut atac cerebral si este tratat tocmai luni dupa amiaza fiindca cazul a fost sambata pe zi si nu era nici un doctor, decat din astia rezidenti sau practicanti care nu fac mai mult decat o infirmierea, adica, te intreaba din astea standard, la ce este alergica etc si dupa freaca menta prin birouri !

Luni seara cand a primit primul medicament real (prin perfuzie bineinteles) a inceput sa iasa din coma ! (Deci le-a trebuit Sambata , Duminica si Luni)
Apropo i-a facut tomograf si nu au stiu sa spuna daca este cu hemoragie sau fara!
Sa vina in pana mea africanii sa practice medicina, fiindca romanii majoritatea din ei sunt paraleli !
Pana atunci i-au bagat glucoza si un medicament standard pentru reducere presiuni intra-craniene !

Stiam ca sistemul romanesc este varza, dar acum vad ca incurajeaza sa te duci linistit !

Si apropo de asteroidul de care ziceai, sper ca tinta principala sa fie Romania, imi este scarba de populatia pe care o are !
 
Loading...
Back
Sus