Cum muti un site de pe un host pe altul in 5 minute.

Alex11b

Staff
Membru personal
Administrative
Registered
Sponsor
Full Member
VIP Club
Multi stiu,multi poate nu stiu cum se muta un site de pe un host pe altul.Se instaleaza pulginul All-in-One WP Migration pe site-ul care vrei sa il muti,apoi mergi la Export -> Export to si click pe File. (La Export - > Advanced options ai si posibitatea de a nu exporta comentarile,tema,pulginurile,media,data de baza). Cand ai dat click pe File deja site-ul incepe sa se descarce.Se salveaza unde vrei tu in pc,eu ii dai pe desktop.1.jpg
Apoi mergi pe hostul unde vrei sa il muti,creezi data de baza si instal wordpress cu domeniu respectiv,Mergi in iara in panoul de control instalezi si aici pulginul All-in-One WP Migration.Click pe All-in-One WP Migration -> Import si dai Import from tot pe file.Site-ul deja incepe sa se instaleze dureaza cam 20-30 de secunde instalarea.2.jpgApoi mergi pe vechiul host si stergi tot.Asta e tot,toata treaba dureaza cam 5 minute.Aici este si un scurt tutorial video
 
Ultima editare:
Destul de simplu... totuși are Alex un tutorial și mai simplu, în care schimbi numele domeniului direct în wordpress. Titlul ar fi mai degrabă cu muti wp de pe un domeniu altul....
 
Aseara am mutat in site la cineva si m-am gandit sa scriu si aici.Sunt multi la inceput care chiar nu stiu cum se muta un site.Sunt fel si fel de metode de a muta un site.Eu am incerat sa explic cat mai simplu posibil.Sunt unele site-uri de hosting care iti muta site-ul gratis,altele care te taxeaza.
 
Se poate sa mut doar anumite posturi..de exemplu pe un site am ,fime și seriale...și aș vrea să mut serialele numai..
 
Fiindca nu ai precizat in titlul topicului ca ar fi vorba numai de Wordpress, voi aduce eu continuarea pentru Joomla.
1. Varianta standard (prin Cpanel - cea folosiata de mine)
2. Folosind componenta Akeeba Backup - nu e fiabila 100%, nu stiu din ce cauza
 
Loading...
Back
Sus