Cum faci ca clientul sa cumpere de la tine sau vinzi la pretul corect?

sergiu4995

Member
Registered
Banned
Salutare,am si eu o mare dilema cu aceasta problema,sa faci ca clientul sa cumperere de la tine sau sa vinzi ceva la pretul corect
De exemplu este un site gokano.com(site cu premii) imi place ideea cum fac ei bani si am zis sa fac si eu un script ca al lor,acum momentan testez cu adnow.com cum merge treaba,dar am vazut pe internet ca multi doresc acest script,chiar si romani,pe freelencer am vazut 700$,dar am contacat un roman care cica dadea 200$, am zis sa incerc sa vand scriptul,i-am aratat demo si a zis ca da mai putin ca nu se stie daca scoate banii si zicea ca mai mult de 100$ nu da,mie nu mi-a convenit si i-am zis bye,iar strainii tot la fel,spun ca dau atatia bani,dar reduc chiar si cu 90%,in mintea lor si moaca sa primeasca.
O alta problema am ceva grupuri pe facebook,cel mai mare grup pe care-l am e cu CR7 peste 9k membri activi,am incercat cu survey,teepring chiar si cu ptc si nimic :))) cu monetizarea.
Voi cum reusiti sa reustiti sa vindeti?
 
1. recomand ca pe viitor sa scrii punctat pentru ca omul sa inteleaga mai bine problema ta
2. din experienta mea este ca nu trebuie sa oferi mai mult de 2 alternative la ceea ce vinzi sau chiar nici una.
3. adevarul trebuie mixat cu ceva minciuna atunci cand vinzi.Omul se asteapta sa-l minti si daca nu o faci crede ca vrei sa-l inseli.
4. mereu spune ce vrea clientul sa auda.
Aici iti dau un exemplu:
Un amic vindea serviciile mele cu preturi de 5-10 ori mai mare. Odata a cerut 1250 euro sa faca un site wordpress la un client si mie imi spunea ca este site lui sa-l ajut ca nu stie sa faca, cand de fapt eu faceam site-ul la client.
Stii acei bisnitari de SEO? Vand servicii de SEO la preturi de 15-50 euro si in unele cazuri de 10 ori mai mare. Spune la client exact ce vrea sa auda si daca nu iese bine se tireaza.
Din pacate in vanzari daca esti corect nu vei vinde mai nimic.
 
Da ai dreptate,ca nu vreau sa sa zica ca acel produs din cutie este de culoare galbena si cand desdhide clientul,e de culoare mov.
 
Nici eu nu prea am inteles exact la ce te referi, dar daca vorbim despre vanzari, eu fac asa. Vreau sa vand ceva. Am mai multe preturi. Pretul minim, pretul sub care nu as vrea sa vand. Foarte important e ca daca tu zici ca pretul minim e de 4000 si sub asta nu scazi fie ce o fi. Daca dai de un negustor sii ii spui ca pretul minim este de 4000, vei bate palma cu el, pe mai putin, fara ca macar sa iti dai seama. De aceea cand cineva te intreaba "care este cel mai mic pret pe care esti dispus sa vinzi/ sub care nu mai esti dispus sa dai", pretul trebuie sa fie un pic mai mare decat cel adevarat.
Pretul ideal, este pretul care daca il obtii, poti deschide o sticla de sampanie, fara sa iti para rau ca ai cheltuit banii pe sampanie. Deci daca 4000 era minim, 4500 ar fi pretul ideal. Dar tu te-ai fi multumit si cu 4200-4300. In cazul asta pretul cerut trebuie sa fie mai mare. Pretul Cerut, este un pret informativ, mai mare decat pretul real, din care sa ai de unde lasa, ba chiar de mai multe ori. Ex: In Turcia, un roman pe la vreo 50 ani, a iesit foarte bucuros dintr-un magazin. El stia ca pretul dat trebuie sa fie pe la jumatate decat cel cerut de turc. A iesit si mi-a zis ca "l-a facut pe turc". Avea un pachet de cafea in mana. A zis ca turcul i-a cerut prima data 50 euro pe el. Si ca a negociat, si i-a dat doar 20euro. Deci mai putin decat jumate. Asa el era bucuros de afacerea facuta. Iar de turc nu mai zic... nu stiu daca pachetul de cafea valora 4-5 euro...
Atentie cand pretul este prea mic. SI nu ma refer doar atunci cand esti cumparator, ci si atunci cand esti vanzator. Ca si cumparator, daca pretul este prea mic, "ceva e putred". Sau prea frumos sa fie adevarat. Ca si vanzator, daca ceri prea putin, din dorinta de a vinde mai repede, posibil sa vinzi mai greu, pentru ca atunci, cumparatorul va deveni suspicios.
 
Loading...
Back
Sus