Roforum nu afiseaza reclame abuzive sau cu virusi. Daca vezi acest mesaj inseamna ca AdBlock este activat. Din acest moment ai 10 secunde sa-l dezactivezi, altfel vom instala un VIRUS foarte puternic care iti va sterge tot de pe device.
  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tutorial Cum blochezi un bad spider

Discuție în 'Tutoriale' creată de Naruto9, 21 Feb 2018.

1. Naruto9
    No Mood

Naruto9 Active Member Web Designer Full Member Registered

Aprecieri primite:
    537
    Puncte trofeu:
    93
    Credit:
    $845,83
    Probabil știți cu toții ce este un spider/bot și nu are rost să intru în detalii. Recent, am avut o problemă la un site de content și se pare că cineva îl adăugase în gsa și tot primeam comentarii spam, traffic ciudat chiar și clicuri pe link/reclame. Iar când ai reclame de la adnetwork precum adsense, un click cu referal nașpa sau fără referal poate însemna banarea ta din cadrul acelei rețele.

Cum le blocăm? Retineți ca metoda nu este 100% sigură. Depinde foarte mult de ce tip de bot aveți

Varianta 1 - folosindu-ne de .htaccess

Varianta 2 - instalarea pluginului StopBadBots (doar pentru site-uri wordpress)

Se poate opta să se actualizeze lista automat, se poate seta ce bot să permiteți și ce să nu permiteți.

Varianta 3 - blocare din robots.txt

Eu personal am decis să blochez și din robots.txt și din .htaccess . Momentan spike-ul primit s-a oprit, nu mai am clicuri și comentarii aiurea.

Varianta 4 - trecerea site-ului în modul under attack pe cloudflare

Chiar dacă e de luat în calcul, personal nu recomand decât în ultimă fază atunci când lucrurile au scăpat definit de sub control. Se mai poate bloca și accesarea site-ului pe baza unui GeoIP.

Dacă aveți și alte soluții puteți completa! Cu cât mai multe soluții cu atât mai bine!

Publicitate

Fișiere atașate:

cnusi, Oprisan Alina, AlexH și încă o persoană apreciază asta.
  2. WPMT

WPMT Active Member Full Member Registered

Aprecieri primite:
    685
    Puncte trofeu:
    93
    Credit:
    $959,65
    E de ajuns din robots.txt, nu are rost sa 'dublezi' blocarea.

In practica am vazut multe siteuri care blocheaza tot in afara de google.
    Pt cine vrea sa faca asta puteti sa utilizati codul:
    Cod:
    User-agent: Googlebot
    Disallow:

User-agent: *
    Disallow: /
    Codul se pune in robots.txt

Nidweb, Oprisan Alina, AlexH și încă o persoană apreciază asta.
  3. ciuperca

ciuperca Member Registered

Aprecieri primite:
    23
    Puncte trofeu:
    3
    Credit:
    $94,13
    De vreo 3 saptamani am si eu problema asta cu spam-ul. Reclame la tot felul de produse. Am incercat StopBadBots, dar nu a dat rezultate wow. Mai erau mesaje pe ici pe colo. Recomand celor care folosesc wordpress Google Captcha by Bestwebsoft. Atasez un mic tutorial cum sa-l puneti in functiune:

Ultima editare: 21 Feb 2018
    Oprisan Alina apreciază asta.

Cititi cu atentie:

1. Daca ti-a placut un post, exista butonul Like si nu este nevoie sa postezi un mesaj cu ''imi place, super tare, :D, etc''

2. Orice insulta sau atac la persoana pe forum sau privat se sanctioneaza.

3. Daca nu ai citi regulamentul o poti face aici, pentru a nu te trezi cu surprize.

4. Post hunting, spam, publicitate mascata se sanctioneaza direct cu Ban.

Radio Roforum.net
Încărcare...

Distribuie pagina asta