Cum afli pe ce versiune bit (32/64) functioneaza sistemul tau windows

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Versiunea bit (32/x86, 64/x64) este foarte importanta cand instalati sistemul de operare windows pe calculator sau laptop. Acum majoritatea calculatoarelor pot functiona pe ambele sisteme bit, pe cand unele vechi functioneaza doar pe 32/x86 bit.

Diferenta intre cele doua este consumul optim de memorie RAM. Sistemele pe 32bit suporta pana la 3.5GB Ram, pe cand cele pe 64bit suporta RAM atat cat are calculatorul. Daca acesta are 96GB RAM, atunci sistemul de operare poate folosi pe toti cei 96GB RAM.

De asta e recomandat ca orice calculator care are mai mult de 4GB ram sa se instaleze sistemul de operare pe 64bit.

Plus sunt programe care functioneaza doar pe 64bit, iar daca aveti 32bit instalat nu o sa puteti rula acel program.
Pe 64bit este invers si anume puteti rula atat programe pe 32bit cat si 64bit. Windows va creea 2 foldere de program files. Cel pe 32bit va avea numele Program Files x86, unde veti gasi toate programele care ruleaza pe 32bit.

Pe toate versiunile de windows puteti vedea versiunea de bit pe care ruleaza prin click drepata pe my computer sau calculatorul meu, apoi clic pe proprietati si o sa va afiseze o imagine ca cea de mai jos.
osversionwindows.PNG

system.JPG


Asta e tot. Sper sa va ajute.
 
Plus sunt programe care functioneaza doar pe 64bit, iar daca aveti 32bit instalat nu o sa puteti rula acel program.
Nu am vazut niciun program care sa ruleze numai pe 64 bit.

Si mai e de mentionat ca asta tine de arhitectura procesorului. Ca sa iti dai seama daca pe pc-ul tau poti instala un sistem 64 bit trebuie sa cauti modelul procesorului pe google si sa aflii daca are arhitectura pe 64 bit. ;)

Si apropo pe linux 32bit se numeste i386 iar 64bit - amd64.
 
adica nu primiti niciodata mesajul 'ne pare rau dar acest program necesita 64bit. instalarea nu poate continua'.
 
Nu imi amintesc sa fii dat vreodata de vreo eroare de genu.
Oricum a devenit standard, orice pc/laptop relativ nou ar trebui sa ruleze pe 64bit :)
 
Loading...
Back
Sus