Cum a adus Basescu zeci de milioane de euro celor de la Antena3

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cand vezi prima data acest titlu vei spune ca este imposibil si poate ca este o stire din aia fake pentru a atrage vizite, asa cum vedeti majoritatea stirilor postate pe facebook.

Nu stiu care este realtia reala dintre Basescu si Antena 3, dar stiu sigur ca le-a adus zeci sau poate sute de milioane de euro in venituri celor de la Antena3.
Sa analizam putin pe ce imi bazez cele afirmate.

Sunt cel putin 7 milioane de oameni impotriva lui Basescu nu? Acesta a spus de multe ori in public ca uraste Antena 3, chiar a declarat razboi total impotriva acestora. Unde credeti ca se vor uita toti cei 7 milioane de oameni care sunt impotriva lui Basescu? La antena3 desigur, care odata cu cresterea audientei cresc si veniturile din publicitate.

Sa spunem ca inainte taxa 100 euro pentru 30 secunde de publicitate, dupa ce a crescut audienta (poate chiar de 10 ori) a crescut si pretul pentru 30 secunde de publicitate.

Inainte.

Caculam la minimul de 10 minute publicitate in 60 minute la pretul de 100 euro pe 30 secunde.
24 ore x 10 minute x 60 secunde / 30 x 100 euro = 48000 euro pe zi, adica 1.440.000 euro pe luna.

Dupa ce campania lui basescu impotriva Antena 3.
Acelasi calcul de mai sus dar la pretul de 500 euro pentru 30 secunde.

24 x 10 x 60 / 30 x 500 euro = 240.000 euro pe zi, adica 7.200.000 euro pe luna.
Este o mare diferenta nu? Poate pare mare pretul de 100 sau 500 euro pentru 30 secunde dar va asigur ca nu este. Sunt posturi Tv cum e CNN care taxeaza si cu 1 milion $ pentru 30 secunde, insa pretul mediu este undeva intre 50 - 100k $ per 30 secunde.

Asa ca Antena 3 ar trebui sa-i multumeasca lui Basescu pentru succesul care-l are si banii castigati. Din pacate in ultima perioada sau stricat de tot, mai ales dupa ce-l pupa in *** pe Mare Iohannis.


In 10 ani de mandat Basescu a depus in visteria celor de la Antena 3 peste 57.6 milioane euro.
Oare am dreptate in cele scrise mai sus?
 
Este la fel ca intre boxeri care se urasc de moarte in fata camerelor, dar in realitate sunt cei mai buni prieteni. Acum cateva zile am vazut un documentar despre culisele din UFC unde arata exact asta.
La fel si cu antena 3 si basescu.
 
Loading...
Back
Sus