Crezi in Dumnezeu? Atunci esti blonav psihic.

http://m.digi24.ro/stiri/actualitat...-la-morala-crestina-768893?utm_source=Sharefb

Deci...cere iertare pt acuzațiile aduse...nu pentru faptele făcute de nenorociți..

Un caz mai vechi, din 2009, este cel de la Mânăstirea Căldăruşani, unde preotul Laurenţiu Andreescu, care slujea de 20 de ani la mănăstire, şi părintele Petroniu au fost implicaţi într-un scandal sexual. Într-o înregistrare video, preotul Laurenţiu Andreescu apărea în pat cu Bogdan Enescu, de 26 de ani la acea vreme, un băiat căruia biserica îi oferise cazare la mânăstire. Conform spuselor tânărului, el a întreţinut relaţii sexuale nu doar cu preotul Andreescu, ci şi cu părintele Petroniu, iar pe alţi călugări care îi făceau avansuri sexuale a trebuit să îi refuze din lipsă de timp.
 
Vin si eu sa torn apă... cercetarea asta parca zice ceva despre cei fervenți în credința. Mi se pare ca nu generalizează neaparat. Nu am citit decat fragmentul de aici de pe forum insa vin cu un exemplu trait personal acum 12-13 ani dar care mi-a ramas in mansarda...
Peisajul: tren personal ruta Constanta- Bucuresti compartimentat insa cu vagoane de accelerat... adică dintr-alea cu cabine si nu cu hol.
În cabina eu, mandra, doua tanti si un nene.
Cum au facut cele doua tanti nu stiu insa ne-au atras imediat in discuții legate de creație si Dumnezeu. Nenea a negat existenta....Lui.
Nu va spun ce a urmat. Nenea a fost blestemat, boscorodit si inclusiv stropit cu aghiasma de catre cele doua tanti în numele celui de sus. Ideea de crestin... era ceva .... altceva pentru ele. Omul a plecat din cabina pentru ca se vedea clar ca tanticile aveau ceva la mansardă. Am profitat de ocazie mi-am luat mândră de mana si am schimbat si noi cabina ...
Omul poate fi credincios si este liber sa daca asta. Insa fanatismul este altceva si cred ca articolul face referire la fanatism...
Cele mai urâte cuvinte de ură și blesteme..o să le auzi tot timpul de la cei mai mari iubitori de Dumnezeu. Și să nu uiți...Dumnezeu e bun...dar așa te trăsnește de nu te vezi..din dragoste desigur...:)))
 
Ceea ce nu mi se pare corect este modul cum marea majoritate a oamenilor fara credinta actioneaza si vin cu argumente doar aratand cu degetul.

Exemplu:
Ai vazut ala cea a facut? si mai spune ca este credincios.. deci nu exista Dumnezeu.

Ce treaba are una cu alta .. Exista sau nu Dumnezeu. Si ca sa stie toata lumea chiar si cei mai credinciosi oameni ..si ei gresesc si ei au pacate.. si ei au dubii si momente in care se indoiesc de existenta lui Dumnezeu.

Este ca si cum as pune o poza cu Stalin si sa spun cam asa .. Stalin a fost ateu a omorat milioane de oameni.. ateii sunt rai..

Si cred ca asta am sa si fac de acuma ca sa fie treaba fairplay ..de cate ori cineva va veni cu argumente de genul ..ai vazut ala ce a facut , vin si eu cu un exemplu de ateu care a omorat milioane de oamni.. si va spun eu ca sunt o sumedenie
 
Ceea ce nu mi se pare corect este modul cum marea majoritate a oamenilor fara credinta actioneaza si vin cu argumente doar aratand cu degetul.

Exemplu:
Ai vazut ala cea a facut? si mai spune ca este credincios.. deci nu exista Dumnezeu.

Ce treaba are una cu alta .. Exista sau nu Dumnezeu. Si ca sa stie toata lumea chiar si cei mai credinciosi oameni ..si ei gresesc si ei au pacate.. si ei au dubii si momente in care se indoiesc de existenta lui Dumnezeu.

Este ca si cum as pune o poza cu Stalin si sa spun cam asa .. Stalin a fost ateu a omorat milioane de oameni.. ateii sunt rai..

Si cred ca asta am sa si fac de acuma ca sa fie treaba fairplay ..de cate ori cineva va veni cu argumente de genul ..ai vazut ala ce a facut , vin si eu cu un exemplu de ateu care a omorat milioane de oamni.. si va spun eu ca sunt o sumedenie
Ști care e treabă ...tu nu ești fairplay...ce mă interesează pe mine ce religie sau statut are un criminal,un violator,un pedofil...ce treabă are statutul omului.Ai ucis ..pușcărie...ai violat..pușcărie..
Tu vi numai cu citate din 1760...mai nu știu ce David the King...citate..peste citate...nu vrei să recunoști că acești oameni sunt foarte bolnavi și trebuie închiși în pușcărie...URGENT.
Și Stalin putea fi și sudor...nu mă interesează..a ucis...pușcărie...a ciocănit...pușcărie.
Dar să ieși în fața și să îți ceri iertare pentru niste infractori...denotă o prostie mare cat Catedrala mitropolitană mântuiri etc etc..nu mai știu cum se numește.
Spune-mi citate de Dumnezeu din anul 2000 încoace....sunt? NU. De ce?
 
Sunt cum sa nu fie ..uite unul :
"Oamenii care te intristeaza vor fi pedepsiti de Dumnezeu"
1.E un fragment dintr-un Film.
2.Daca tu l-ai auzit acuma...nu înseamnă că e proaspăt..că să zic așa...:)

Și eu urmăream un film si mai tot ce se vorbea acolo ..erau citate înțelepte pt mine.. frumos film..Emmanuelle
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus