Crezi in Dumnezeu? Atunci esti blonav psihic.

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nenorocitii de la Asociaţia Americană de Psihologie au gasit o clasificare pentru cei care cred in Dumnezeu.
Deci de acum acestia au un motiv in plus sa bage lumea la puscarie sau in spitalele de nebuni.
Asociaţia Americană de Psihologie va clasifica drept boală psihică "o credinţă puternică şi pasională, până la punctul în care alterează capacitatea individului de a lua decizii cu conştiinciozitate în chestiuni de bun-simţ".

Decizia controversată vine după un studiu de 5 ani, în care asociaţia arată că persoanele religioase adeseori suferă de anxietate, tulburări emoţionale, paranoia şi halucinaţii.

Studiul afirmă că aceia care îl percep pe Dumnezeu ca fiind punitiv au o stare de sănătate mai precară, iar cei de la polul opus nu suferă de atâtea probleme de sănătate.
 
Ceea ce ai relatat tu ca se intampla acum au fost au fost scrise de catre un calugar crestin sirian, Paul de Alep, inca din anul 1760

"
La vremea cea din urma, oamenii se vor strange unii langa altii in tot felul de nascociri, lepadand truda satului, munca va fi o rusine, rusinea va ramane un obicei, iar cei drepti vor fi considerati nebuni. Se vor insela unii pe altii crezand ca asta e legea lui Dumnezeu."

"Si, in cele din urma, ultima randuiala a pamantului: vor fi daramate bisericile, vor fi lepadate randuielile crestinesti si vor iesi un soi de oameni care, tot in numele lui Dumnezeu, vor face biserici fara cruce, vor nesocoti Sfanta Jertfa si, in cele din urma, o vor amesteca in slujire cu paganii."
 
Vezi ca cei care se sinucid nu cred în Dumnezeu. Iar deși unii din voi ați spus în alte posturi ca e dovada de lașitate. Poate fi pur și simplu o boala psihica. Un pitic pe creier
 
Și fără nici un dubiu, cei care vorbesc cu el și vad diferite chestii sunt bolnavi psihici.
De fapt nu cei care vorbesc cu el. Ci cei cărora le raspunde
 
Vezi ca cei care se sinucid nu cred în Dumnezeu. Iar deși unii din voi ați spus în alte posturi ca e dovada de lașitate. Poate fi pur și simplu o boala psihica. Un pitic pe creier
Normal ca asa este .. cei care nu cred in Dumnezeu se pot sinucide sau inebuni .. scrie si in Biblie acest lucru
"Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."
 
Și fără nici un dubiu, cei care vorbesc cu el și vad diferite chestii sunt bolnavi psihici.
Hai sa fim seriosi, doar pentru simplu fapt ca vezi chestii diferite, esti bolnavior la mansarda? Daca e asa, atunci e rau de tot pentru mine. Ai vrea sa vezi ce vad eu cand inchid ochii pentru o secunda?
De fapt nu cei care vorbesc cu el. Ci cei cărora le raspunde
Atunci e rau de mine tare. Ca mi-a raspuns de cateva ori.
 
Nenorocitii de la Asociaţia Americană de Psihologie au gasit o clasificare pentru cei care cred in Dumnezeu.
Deci de acum acestia au un motiv in plus sa bage lumea la puscarie sau in spitalele de nebuni.
Și fără nici un dubiu, cei care vorbesc cu el și vad diferite chestii sunt bolnavi psihici.
De fapt nu cei care vorbesc cu el. Ci cei cărora le raspunde
Și fără nici un dubiu, cei care vorbesc cu el și vad diferite chestii sunt bolnavi psihici.
De fapt nu cei care vorbesc cu el. Ci cei cărora le raspunde
CE zici de cei care l-au întâlnit personal? ;)
Dacă ar fi femeie ..și mie mi-ar place să o întâlnesc...îmi plac femeile mai mature...și îți dai seama..Dumnezeu ar fi cea mai matura femeie..
 
Nenorocitii de la Asociaţia Americană de Psihologie au gasit o clasificare pentru cei care cred in Dumnezeu.
Deci de acum acestia au un motiv in plus sa bage lumea la puscarie sau in spitalele de nebuni.
Acesti oameni au scos doar lucrurile negative care nu au nici-o logica...
Mie mi-se pare normal sa vorbesc singur,sa am emotii si nu negative...
Normal ca acesti indivizi nu stiu ca daca oamenii nu ar mai crede in Dumnezeu sansele de Criminalitate si a sinuciderilor ar creste foarte mult...
Un om nu este "Nebun" ca vorbeste singur,ba din contra dupa parerea mea este un intelept si practic isi exerseaza emotiile,vorbele si mai ales iubirea fata de alte persoane.
Insa tot ce mi-se pare banal este ca unii oameni cred ca lumea a aparut dintr-o explozie si sa facut dintr-o data fara ajutorul unei maini grafica care o avem acuma in aceasta viata.
Deci sa presupunem ca Gta V tot dintr-o explozie s-a creat ? o_O
 
Ultima editare:
Dacă ar fi femeie
E posibil sa fie ca mai toata lumea isi baga ... in ....
Deci sa presupunem ca Gta V tot dintr-o explozie s-a creat ?
Tare asta. :D Mi-a placut.
 
Dacă ar fi femeie..

Probabil că nu este corect să-L vedem pe Dumnezeu ca femeie cu toate că Biblia arată partea feminină a lui Dumnezeu, ca să spunem aşa. Iisus a spus odată…

„Ierusalime, Ierusalime, cel care-i omori pe profeţi şi-i ucizi cu pietre pe cei trimişi la tine! De câte ori am vrut să-i strâng pe copiii tăi cum îşi strânge găina puii sub aripi, dar n-aţi vrut!” (Matei 23:37).

De asemenea, în Proverbe înţelepciunea lui Dumnezeu este personificată ca o femeie (ex. Proverbe 1:20, 8:11, 9:1), şi totuşi în Noul Testament ni se spune că Iisus este înţelepciunea lui Dumnezeu (1Corinteni 1:24).

În cea mai mare parte însă, Dumnezeu a ales să Se reveleze în Biblie ca personaj masculin. Biblia este inspirată de Dumnezeu (2 Timotei 3:16) şi ea vorbeşte întotdeauna despre Dumnezeu ca „El”. Prin urmare, Dumnezeu a vrut ca oamenii să-L cunoască drept un „El”.

Cu toate acestea, în Geneza 1 ni se spune că omul (omenirea spre deosebire de „un om”) este creat după chipul lui Dumnezeu, atât bărbatul, cât şi femeia…

„Dumnezeu l-a cret pe om după chipul Său; l-a creat după chipul lui Dumnezeu; i-a creat de parte bărbătească şi de parte femeiască” (Geneza 1:27).

Prin urmare, nu ar trebui să ne surprindă dacă Dumnezeu are atât o latură „masculină”, cât şi una „feminină”, astfel încât atât bărbaţii, cât şi femeile pot să intre în relaţie cu El. Dumnezeu poate să fie considerat ca o mamă şi totuşi să fie numit Tatăl Ceresc
 
Cum interpretati Psalmul 81 ? Mai ales versetele 6 si 7 ?

1. Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.
2. Până când veţi judeca cu nedreptate şi la feţele păcătoşilor veţi căuta?
3. Judecaţi drept pe orfan şi pe sărac şi faceţi dreptate celui smerit, celui sărman.
4. Mântuiţi pe cel sărman şi pe cel sărac; din mina păcătosului, izbăviţi-i.
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; stricase-vor toate rânduielile pământului.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.
 
Cum interpretati Psalmul 81 ? Mai ales versetele 6 si 7 ?

1. Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.
2. Până când veţi judeca cu nedreptate şi la feţele păcătoşilor veţi căuta?
3. Judecaţi drept pe orfan şi pe sărac şi faceţi dreptate celui smerit, celui sărman.
4. Mântuiţi pe cel sărman şi pe cel sărac; din mina păcătosului, izbăviţi-i.
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; stricase-vor toate rânduielile pământului.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.

Daca mă întrebi pe mine ..
Cred că e pentru prima dată când citesc ceva in limba română și nu înțeleg absolut nimic.
 
Prea multa credinta duce la nebunie.
Dar e exagerat ce vor sa faca aia.
Fie are crede in ce vrea, in copac, in bani.
Daca a ajuns lumea sa se inchine la cartofi ca are o cruce in el sau in cioate de lemn.. ce sa mai zic doar ca sunt dusi cu pluta.
 
Cum interpretati Psalmul 81 ? Mai ales versetele 6 si 7 ?

1. Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.
2. Până când veţi judeca cu nedreptate şi la feţele păcătoşilor veţi căuta?
3. Judecaţi drept pe orfan şi pe sărac şi faceţi dreptate celui smerit, celui sărman.
4. Mântuiţi pe cel sărman şi pe cel sărac; din mina păcătosului, izbăviţi-i.
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; stricase-vor toate rânduielile pământului.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.

Toate psalmele sunt scrise de David ( acel tanar care l-a ucis pe Goliat)
Toate psalmile sunt rugaciuni, aceste sunt cele mai puternice puternice rugaciuni.
Vizavi de versetul 6 si 7 este un pur adevar.. Daca in versetul 6 aminteste ca avem puterea lui Dumnezeu in versetul 7 ne reaminteste ca suntem muritori, pe cand Dumnezeu este viu si nemuritor.
 
Ultima editare:
Vin si eu sa torn apă... cercetarea asta parca zice ceva despre cei fervenți în credința. Mi se pare ca nu generalizează neaparat. Nu am citit decat fragmentul de aici de pe forum insa vin cu un exemplu trait personal acum 12-13 ani dar care mi-a ramas in mansarda...
Peisajul: tren personal ruta Constanta- Bucuresti compartimentat insa cu vagoane de accelerat... adică dintr-alea cu cabine si nu cu hol.
În cabina eu, mandra, doua tanti si un nene.
Cum au facut cele doua tanti nu stiu insa ne-au atras imediat in discuții legate de creație si Dumnezeu. Nenea a negat existenta....Lui.
Nu va spun ce a urmat. Nenea a fost blestemat, boscorodit si inclusiv stropit cu aghiasma de catre cele doua tanti în numele celui de sus. Ideea de crestin... era ceva .... altceva pentru ele. Omul a plecat din cabina pentru ca se vedea clar ca tanticile aveau ceva la mansardă. Am profitat de ocazie mi-am luat mândră de mana si am schimbat si noi cabina ...
Omul poate fi credincios si este liber sa daca asta. Insa fanatismul este altceva si cred ca articolul face referire la fanatism...
 
Vin si eu sa torn apă... cercetarea asta parca zice ceva despre cei fervenți în credința. Mi se pare ca nu generalizează neaparat. Nu am citit decat fragmentul de aici de pe forum insa vin cu un exemplu trait personal acum 12-13 ani dar care mi-a ramas in mansarda...
Peisajul: tren personal ruta Constanta- Bucuresti compartimentat insa cu vagoane de accelerat... adică dintr-alea cu cabine si nu cu hol.
În cabina eu, mandra, doua tanti si un nene.
Cum au facut cele doua tanti nu stiu insa ne-au atras imediat in discuții legate de creație si Dumnezeu. Nenea a negat existenta....Lui.
Nu va spun ce a urmat. Nenea a fost blestemat, boscorodit si inclusiv stropit cu aghiasma de catre cele doua tanti în numele celui de sus. Ideea de crestin... era ceva .... altceva pentru ele. Omul a plecat din cabina pentru ca se vedea clar ca tanticile aveau ceva la mansardă. Am profitat de ocazie mi-am luat mândră de mana si am schimbat si noi cabina ...
Omul poate fi credincios si este liber sa daca asta. Insa fanatismul este altceva si cred ca articolul face referire la fanatism...
Nu este corect nici de o parte nici de alta ca sa iti exprimi opinia vizavi de credina sau necredinta prin atacuri sau rele intentii. Sunt uscaturi de ambele parti.
 
Loading...
Back
Sus