Credeti in Popi?

CiNiK

أنا أحب كس
Registered
Banned
Credeti in Popi ?
Eu nu.
Nu am crezut niciodata in acesti oameni care nu fac alceva decat sa citeasca si sa iti spuna cum sa iti traiesti viata
..ai mei mai mergeau cate odata la biserica dar asa de vazul lumi ..( cred )..nicodata nu mi-au zis sa citesc biblia....nu.
In schimb cand mergeam la tara ..undeva pe langa Dej....se schimbau lucrurile..aici era obligatoriu sa merg cu bunica la biserica , in fiecare duminica si zilele cu rosu in calendar.
Aici cand mergeam ..vedeam un preot care nici in cea mai blanda stare a lui ...nu inspira incredere. Urla cand vb cu tine...te lua de sus ..ca doar e popa. Nimeni nu poate dovedi 99% din biblie...testament sau cum i mai zice :)))) ..plus in scoala ( am prins un an religia in scoala ) aveam un popa care ma trecut ca iam dus o glaja de tuica ..pe care el a ceruto stiind ca am.
Mai auzi ca nu il ingroapa pe cutare ca nu a platit nu stiu eu ce taxa de deces..
pei ma popilor ma ..pai el a vrut sa moara ma? Nu...
Sefu vostru la luat la el...dupa cartea popilor..asa se zice...:)))
In fine ar mai fi multe de vorbit fata de acesti oameni....unde pt noi , ei nu sunt oameni ...el e Popa.


 
Credeti in Popi ?
Eu nu.
Nu am crezut niciodata in acesti oameni care nu fac alceva decat sa citeasca si sa iti spuna cum sa iti traiesti viata
..ai mei mai mergeau cate odata la biserica dar asa de vazul lumi ..( cred )..nicodata nu mi-au zis sa citesc biblia....nu.
In schimb cand mergeam la tara ..undeva pe langa Dej....se schimbau lucrurile..aici era obligatoriu sa merg cu bunica la biserica , in fiecare duminica si zilele cu rosu in calendar.
Aici cand mergeam ..vedeam un preot care nici in cea mai blanda stare a lui ...nu inspira incredere. Urla cand vb cu tine...te lua de sus ..ca doar e popa. Nimeni nu poate dovedi 99% din biblie...testament sau cum i mai zice :)))) ..plus in scoala ( am prins un an religia in scoala ) aveam un popa care ma trecut ca iam dus o glaja de tuica ..pe care el a ceruto stiind ca am.
Mai auzi ca nu il ingroapa pe cutare ca nu a platit nu stiu eu ce taxa de deces..
pei ma popilor ma ..pai el a vrut sa moara ma? Nu...
Sefu vostru la luat la el...dupa cartea popilor..asa se zice...:)))
In fine ar mai fi multe de vorbit fata de acesti oameni....unde pt noi , ei nu sunt oameni ...el e Popa.
Nici eu nu cred in ei.
1: Majoritatea pedof....
2: Hoti cat incape
3: Sarlatani
In jud. Cluj, Salaj, Maramures asa e. Cand e duminica toata lumea la biserica.
Eu pot zice ca ii sudui destul de mult mai ales cu statiile lor si boxele.

Ia du-te tu pe drum si striga ca iti iei si amenda pentru deranjarea linistii publice, ei nu isi iau ca na 3 perechi de nuci ( sa nu vb obscen aici :) )
Sunt si popi de treaba dar rarrrrr vezi cate unu.
Cum e la tara de ex: taxa inmormantare ( patriarhia a zis clar ca nu exista asa ceva ) deci e ilegala + daca nu platesti cultu degeaba platesti inmormantarea ca nu vine popica.
Sunt prea multe de zis si prea multe injurii la adresa lor.
PS: nu zic ca nu cred in Dumnezeu, eu sunt in balanta Da-Nu , dar cine vrea sa se roage la El o poate face si acasa nu neaparat la biserica.
 
Da ai dreptate ..
dar daca nu te vede lumea cand te rogi si cum iti faci cruce ...nu se pune....fara cotizatie la popa ..iar te rogi degeaba..si apropo de asta..un video facut de mine anul trecut..
http://www.ridtv.net/view/crucea-la-romani/feqYE

:) tare clipul si exact asa si este. Cand trece romanu pe langa o cruce direct isi face cruce si Doamne Ajuta.

Eu oricum zic ca toate acestea sunt o manipulare.
 
Eu nu cred in POPI, dar cred in ceea ce reprezinta.
Nu cred ca in Biserica dar cred in ceea ce reprezinta aceasta.

Este o vorba care spune:
Nu face ce face popa, ci fa ce spune popa.

Am intalnit in viata mea un singur preot care puteai jura ca este un Sfant si dumnezeu este mereu cu el. Tipul acel de preot in care mereu gaseai ajutor sau o vorba buna, chiar daca uneori nu era dupa regulile bisericesti.

Problema este la varf cu preotii pentru ca majoritatea sunt obligati sa aduca N euro la custodie si pe langa asta le este permis sa faca abuzuri.

Depinde de fiecare parohie si de omul care imbraca acele haine.
 
Oameni buni hai sa ne intelegem ... ce sunt preotiii ?! Animale , extraterestrii sau oameni ?
Noi cum suntem ? Hai sa privim in oglinda apoi sa spunem despre ei ceva ..
Oamenii sunt la fel ? NU cred ca exista doi oameni la fel ...
Deci nu cereti ... lor sa fie parte din credinta in Dumnezeu ...
Unii au mers acolo din interes altii din placere iar altii ca au fost facuti pentru asta .
Daca ne aducem aminte din Biblie sunt putini oameni care au mers in lumea salbatica deci hai sa nu avem pretentii ... sunt putini care au tinut adevaratul post negru ... si in zilele noastre sunt la fel de putini ... deci nu aveti atat de mari pretentii ... cum sunt degetele de la mainile noastre asa sunt si preotii ..
Cred in Dumnezeu si atat ! Ei se vor a trimete / citii mesajul lui Dumnezeu ?! Unii reusesc altii nu ...
 
Ar fi o prostie sa nu crezi in Dumnezeu sau cum ii spune fiecare.
In viata mea am trecut prin momente foarte grele si oriunde te uitati nu exista solutie de iesire, iar apoi dupa ca din senin vedeai calea de scapare.
Nu mai spun sa ai dureri incredibil de mari si sa spui Tatal Nostru si durerea sa dispara ca prin minune pentru o perioada.
Dumnezeu se afla in fiecare dintre noi si te poti ruga oriunde ai fi. Nu trebuie neaparat sa mergi la preot sau biserica sa fii aproape de dumnezeu sau sa fii considerat un bun crestin.

O fiinta divina acolo exista, nu stiu daca a facut totul in aceasta lume, dar stiu sigur ca in momentele grele este acolo si iti da o mana de ajutor.
 
Loading...
Back
Sus