Credeti ca e posibila spalarea unui creier?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Auzim destul de des astfel de lucruri dar cat de real este?
Credeti ca este posibila spalarea unui creier si daca Da cat de usor se poate face? E cineva de aici care stie cum ?
Inainte sa postati mesaje ca este imposibil, nimeni nu poate sa imi spele creierul, va asigur ca se poate face si relativ usor la oricine.
Conform unui experiment facut acum cativa zeci de ani pe aceasta nisa pe un esalon de 10 mii persoane din diferite medii, se pare aproape oricine poate fi avea cirerul spalat si doar o singura persoana din 117 indiferent ce au incercat nu au reusit.
Acum vei spune ca Tu poti fi unul din cei 117.
In acelasi timp si relevat cu subiectul va intreb daca stiti teoria porumbelului?
Daca raspunsul este Da, atunci inseamna ca poti fi manipulat. Asta nu suna prea bine, pentru ca nimeni nu vrea sa fie manipulat sau sa accepte ca poate fi usor manipulat.
 
Auzim destul de des astfel de lucruri dar cat de real este?
Credeti ca este posibila spalarea unui creier si daca Da cat de usor se poate face? E cineva de aici care stie cum ?
Inainte sa postati mesaje ca este imposibil, nimeni nu poate sa imi spele creierul, va asigur ca se poate face si relativ usor la oricine.
Conform unui experiment facut acum cativa zeci de ani pe aceasta nisa pe un esalon de 10 mii persoane din diferite medii, se pare aproape oricine poate fi avea cirerul spalat si doar o singura persoana din 117 indiferent ce au incercat nu au reusit.
Acum vei spune ca Tu poti fi unul din cei 117.
In acelasi timp si relevat cu subiectul va intreb daca stiti teoria porumbelului?
Daca raspunsul este Da, atunci inseamna ca poti fi manipulat. Asta nu suna prea bine, pentru ca nimeni nu vrea sa fie manipulat sau sa accepte ca poate fi usor manipulat.
Ar fi si penibil,odată ce putem lua exemplu de la MassMedia ;)
 
spalarea creierului este una, manipulat este alta, da sunt reale ambele, coreeni sunt cei mai renumiti in spalarea creierelor, ei au adus conceptul ksi-no(curatarea mintii)
 
spalarea creierului este una, manipulat este alta
Asa este dar in final poti numi manipulare pentru ca vei face ceea ce iti este sugerat/impus. Numai ca la spalarea creierului in unele cazuri este permananet, schimbare de personalitate, conceptie, crez, etc.
 
Cred ca e o limita intre manipulare si spalarea creierului. Informatia (lipsa ei), saracia, nivelul de cultura si de educatie, fac posibila aceasta manipulare in masa cu tendinte catre spalare de creier. O simpla opinie personala, nu am nici un fel de cunostinte de specialitate. Dar ma uit in Romania la niste chestii si ma doare mintea... aia pe care o mai am inca
 
saracia, nivelul de cultura si de educatie, fac posibila aceasta manipulare in masa cu tendinte catre spalare de creier.
Desi manipularea este usor influentata de mediul si stadiul social, insa spalarea de creier nu tine cont de nimic.
Apoi se stie ca persoanele foarte informate sunt cel mai usor de manipualt, asta pentru ca sunt prea sigur pe ei si de aici se ajunge la ignoranta. Desi pare greu de crezut un prost este mai greu de manipulat decat o persoana inteligenta.
 
Desi manipularea este usor influentata de mediul si stadiul social, insa spalarea de creier nu tine cont de nimic.
Apoi se stie ca persoanele foarte informate sunt cel mai usor de manipualt, asta pentru ca sunt prea sigur pe ei si de aici se ajunge la ignoranta. Desi pare greu de crezut un prost este mai greu de manipulat decat o persoana inteligenta.
Nu sunt de acord cu tine. Deloc. La alegerile din Romania, votul meu nu ar putea fi cumparat cu un kil de faina, o galeata de plastic, sau un litru de ulei
 
La alegerile din Romania, votul meu nu ar putea fi cumparat cu un kil de faina, o galeata de plastic, sau un litru de ulei
Vezi cum o dai in altceva....
Sunt online multe carti de manipularea individului si a maselor, chiar le gasesti la librari, parca editura polirom avea un numar mare de carti pe aceasta nisa.
Apoi este o mare diferenta intre a cumpara un vot ca tot ai adus vorba si a manipula masele sa voteze intr-un anume fel.
La votul de care faci referinta majoritatea au fost manipulati, chiar daca nu rescunosc.
Dar hai sa vorbim la subiect si sa nu bagam situatia din romania, pentru vom devia mult de la subiect.
 
OK. Lasam situatia din Romania...probabil ca in toate tarile se intampla acelasi lucru. La nivel general, da, sunt ferm convins ca exista manipulare. Ce in mod agresiv practicata, duce la spalare de creier. Daca am inteles eu bine , Ecstasy sau LSD a fost folosit initial de armata SUA pe proprii soldati pentru a vedea efectele folosirii contra inamicului
 
Ecstasy sau LSD a fost folosit initial de armata SUA pe proprii soldati pentru a vedea efectele folosirii contra inamicului
stii ceva acolo. Bravoo.
In Uk este o mare manipulare a maselor si se face in mod barbar pentru a tine lumea in frau, sa nu iasa in strada.
Cea mai mare manipulare se face pe poporul american. Iar ce se intampla acum in Romania, este pur si simplu un experiment care da rezultate foarte bune.
Uite ca deviem de la subiect si merge pe politica. :D
 
Una din cele mai bune tehnici de manipulare in mass media am observat ca este amestecarea de informatii false si adevarate. Un cocktail super-eficient. Ultima vazuta de mine cu efect la mase a fost la moartea regelui Mihai. Toata natia s-a transformat brusc in sustinatoarea regalitatii si l-a privit ca pe un martir. Ma rog...de morti numai de bine. Dar am avut o discutie in privat pe facebook cu un prieten, l-am intrebat daca chiar cunoaste istorie, i-am prezentat niste fapte din 1944, ghici raspunsul... comunistule, unfriend. Asta e manipulare. Edit: Probabil voi acea suspendat contul de Facebook, daca fac legatura cu un alt topic
 
i-am prezentat niste fapte din 1944, ghici raspunsul... comunistule, unfriend. Asta e manipulare
Cunosc situatia.
Toata natia s-a transformat brusc in sustinatoarea regalitatii si l-a privit ca pe un martir.
Pana acum ceva vreme toti il vorbeau de rau ca un tradator de tara si neam. Ciudata rasturanare de situatie nu?
Una din cele mai bune tehnici de manipulare in mass media am observat ca este amestecarea de informatii false si adevarate.
Aici este ceva mai amplu, pentru a te face pe tine, utilizator, privitor sa te lasi pabugas si sa accepti orice ti se spune ca fiind real.
Intentionat se difuzeaza stiri false si reale ca tu la un moment dat sa nu stii ce sa mai crezi, sa nu poti face diferenta dintre real si fake. Apoi iti ocupa timpul cu multe altele pentru ca tu sa nu ai timp pentru a te informa.
Oricat de bun ai fi si doritor sa te informezi, dupa o zi de munca, vii acasa vezi stirile sau le citesti si poate la inceput cauti sa te informezi pentru a vedea ce este real, dar dupa o vreme pur si simplu nu te mai obosesti pentru ca totul este in zadar.
Apoi mai exista cei ca o amica de a mea care spune:
Daca a spus la Tv inseamna ca este adevarat.
Iar diferenta dintre real si fake este cine aduce cele mai multe argumente si desigur cine o livreaza. Negru poate fi alb si invers daca eu iti aduc destule argumente. Apoi eu iti pot spune cel mai mare adevar din lume, dar pentru ca nu sunt un numare mare cu notorietate nu ma vei crede, dar il vei crede pe el care intentionat iti spune o minciuna.
 
Cunosc situatia.

Pana acum ceva vreme toti il vorbeau de rau ca un tradator de tara si neam. Ciudata rasturanare de situatie nu?

Aici este ceva mai amplu, pentru a te face pe tine, utilizator, privitor sa te lasi pabugas si sa accepti orice ti se spune ca fiind real.
Intentionat se difuzeaza stiri false si reale ca tu la un moment dat sa nu stii ce sa mai crezi, sa nu poti face diferenta dintre real si fake. Apoi iti ocupa timpul cu multe altele pentru ca tu sa nu ai timp pentru a te informa.
Oricat de bun ai fi si doritor sa te informezi, dupa o zi de munca, vii acasa vezi stirile sau le citesti si poate la inceput cauti sa te informezi pentru a vedea ce este real, dar dupa o vreme pur si simplu nu te mai obosesti pentru ca totul este in zadar.
Apoi mai exista cei ca o amica de a mea care spune:
Daca a spus la Tv inseamna ca este adevarat.
Iar diferenta dintre real si fake este cine aduce cele mai multe argumente si desigur cine o livreaza. Negru poate fi alb si invers daca eu iti aduc destule argumente. Apoi eu iti pot spune cel mai mare adevar din lume, dar pentru ca nu sunt un numare mare cu notorietate nu ma vei crede, dar il vei crede pe el care intentionat iti spune o minciuna.
Deci manipularea, usor, usor, duce la spalare de creier. Adevar graiesti. Noapte buna domnilor
 
Loading...
Back
Sus