CPC prea mare la Adwords

AsyMax

Sales and Marketing
Registered
Full Member
Salut,
Cine a mai lucrat cu Adwords si imi poate raspunde la o intrebare.
Am adaugat ieri o reclama doar text in cautari si azi am vazut rezultatele. Vizite sunt, dar imi i-a intre 0.70-0.90 / click .
Serios? Asa e cu adsense? pentru 100 click-uri platesc 100 euro? wtf

Multumesc.
 
1. pentru 100 vizite poti plati si 10000 euro :D
2. trebuie configurezi bine reclama, in cazul tau la pret pune manual cat esti dispus si nu lasa automat ca te va rupe
3. preturile sunt in functie de keyword si concurenta pe acesta si ce pozitie vrei tu sa apari.
 
Cum aleg eu pe ce pozitie sa fie? Eram pe prima pagina, a3-a sau a4-a reclama..
A da, si ce naiba e cu adwords-ul asta? Prin reclama text si banner vine traficul dar userii stau 2-3 secunde pe site apoi ies, nu fac nici o actiune. Abia din 1000 de vizite, 100 sunt reale si cu conversii.
Inca se mai fac magarii cu oameni care dau click doar pt bani? :))
 
Ultima editare:
Abia din 1000 de vizite, 100 sunt reale si cu conversii
Pai e o rata bună sa știi.
userii stau 2-3 secunde pe site apoi ies, nu fac nici o actiune.
Asta pentru ca reclama nu este optimizata bine, duce userul în eroare și de asta iese imediat.
Cum aleg eu pe ce pozitie sa fie?
Acesta se face în funcție de suma licitata pe keyword respectiv. Cea mai mare este pe prima poziție.
 
Salut,
Am adaugat ieri o reclama doar text in cautari si azi am vazut rezultatele. Vizite sunt, dar imi i-a intre 0.70-0.90 / click .
Serios? Asa e cu adsense? pentru 100 click-uri platesc 100 euro? wtf
Ce treaba are adsense aici?

Cum aleg eu pe ce pozitie sa fie? Eram pe prima pagina, a3-a sau a4-a reclama..
Inca se mai fac magarii cu oameni care dau click doar pt bani? :))

REPET, ce treaba are adsense aici? ADSENSE ruleaza pe site-urile publisherilor si TU ai ales sa afisezi reclama doar in search la google. AI bounce rate mare ca nu este optimizata si din aia 1000, doar 100 gasesc ce cauta. Pozitia ad-ului diferita de cpc, target, concurenta etc .
 
Loading...
Back
Sus