Conversii

xDaniels

Member
Registered
Banned
E un bug sau ceva la profitshare emag? Contorizez pe fiecare zi circa 100 de click-uri si nici o vanzare. Care sa fie problema :confused:
 
Am scris acum ceva vreme aici sau pe arena legat de asta. Tu crezi ca profitshare sau 2parale afiseaza toate comisioanele facute de un affiliat?
Eu pe amundoua am zi de zi multe click dar rar se inregistreaza un comision. Este aproape imposibil ca din 1000 click pe reclama lunar sa nu exista nici o conversie.
Contacteaza suport si cere explicatii.
 
imi pare total aiurea. teoretic cookie-ul ce ramane in browser inregistreaza orice comanda. crezi ca ar modifica cookie-ul incat sa inregistreze cele mai mici comenzi sau ceva gen?
 
teoretic cookie-ul ce ramane in browser
Acesta poate avea durata de viata cat doreste cel care l-a facut. Plus nu spune nimic de suprascrierea acestora. Aici ma refer cand cand userul x intra pe afiliat de link tau dar nu face comanda, dar peste cateva ore intra pe acelasi link dar de la alt afiliat si face o comanda.
Daca permite suprascriere atunci comisionul se duce la ultimul afiliat de pe care a intrat.
Plus la orice comanda se poate face ca inainte sa apara la afiliat in cont un comision sa treaca printr-o semi aprobare de un moderator, care decide daca da sau nu.
In ziua de astazi mai crezi ca este imposibil sa masluiesti aceste informatii?

Un exemplu simplu pentru a intelege, chiar daca nu are treaba cu asta.
Stii toate acele site-uri de share video gen videomega? Toate ruleaza pe acelasi script care are un modul special care iti permite sa setezi cat % sa furi affiliatul din vizitele sau conversiile facute.
 
Plus nu spune nimic de suprascrierea acestora
Asta e specificat. Am citit undeva in 2 parale. Daca imi reamintesc unde iti arat.
In legatura cu numarul de conversii cred ca o sa fac totusi o monitorizare mai atenta asupra link-urilor pe care se clickeaza...
 
monitorizare mai atenta asupra link-urilor pe care se clickeaza
Poti uitiliza propriul cont de bit.ly , goo.gl sau https://manage.smarturl.it/mng/smarturl
In acest fel poti face o comparatie intre numarul de click contorizate de site-urile respective si platformele de afiliere.
O alta metoda care este putin mai complexa este sa vezi exact ce face userul.
Asta include sa incarci totul prin iframe (codul este undeva pe forum) unde pui un sistem de monitorizare plus hotjar unde vezi in format video ce face userul pe site. In acest fel stii daca userul X a comandat sau nu si ai dovada.
HotJar este bun si pentru un site simplu unde sa evzi ce face userul pe site.
Metode sunt, doar ca necesita timp si putina munca.
 
Loading...
Back
Sus