Contract chirie casa in UK

Cristianx

Member
Registered
Banned
Salut, nu stiu daca e locul perfect, dar am o nelamurire fata de un contract pe 1 an pentru o casa facut cu o agentie de inchirieri.
Mai am 3-4 luni din contract dar momentan mi-am gasit un job mult mai bun in alt oras. Am vorbit cu respectiva agentie ca vreau sa plec, iar raspunsul a fost ca daca o sa plec, ei ma vor da in judecata pentru neplata.
E adevarat sau doar sunt false amenintari? Daca nu aveam de munca si eram nevoit sa ma intorc in tara ce faceam? Acelasi lucru?
Cunoaste cineva bine legile din UK?
Multumesc si respect celui care are niste sfaturi!
 
In UK te da in judecata pentru absolut orice, chiar si pentru o besina in piata mare. :D
Daca contractul semnat este pentru 12 luni conform legilor de aici atunci esti obligat sa platesti pentru perioada ramasa. In caz ca nu platesti te vor da in judecata si e posibil sa castigi, adica sa nu te oblige sa platesti dar vei intra in lista neagra si apoi nici macar un abonament de telefon nu mai poti lua.
Va trebui sa analizezi contractul sa vezi daca ceva in favoarea ta, sau apartamentul daca este ok. Daca nu este cum spune in contract, chiar si o chestie mica iti da motiv de reziliere.
Poti trimite in privat contractul sa vedem ce scrie?
 
Așa am pățit eu in Irlanda , la fel mi-au zis că dacă nu plătesc ne întâlnim la tribunal ..dar eu am găsit pe cineva care sa de mute în casă , ei îmi trimiteau bani mie și eu făceam transfer la agenție...asta durând 5 luni...nimeni nu a avut nici un fel de probleme.
Poți să suni să întrebi : Dacă le găsești tu pe cineva care sa de mute după plecarea ta..e bine?
 
Conform contractului care la semnat nu scrie nicaieri ca este obligat sa stea 12 luni sau ce se intampla daca pleaca mai devreme, asa ca poate sta linistit.
Un amic a lasat un apartament de curand. Contractul era la fel pe 12 luni cu depozit platit. A stat o luna fara sa plateasca si apoi a plecat in alta parte. Face asta mereu si nu a avut probleme.
Insa nu pot garanta daca ai acelasi noroc.
Insa din contractele care le-am vazut pentru inchiriere, este caluza speciala pentru plecat mai devreme si ce se intampla.
 
Loading...
Back
Sus