Configurare Sentora pentru Joomla

MarianVIP

Active Member
Registered
Full Member
Am cumparat un VPS, am pus pe el sentora si am instalat joomla, acum cand vreau sa instalez anumite module/teme/plugins pe joomla imi da urmatoarea eroare:
Error
There was an error uploading this file to the server.
Maximum PHP file upload size is too small: This is set in php.ini in both upload_max_filesize and post_max_size settings of your PHP settings (located in php.ini and/or .htaccess file).

Unde gasesc php.ini si ce modificari trebuie facute ca sa mearga bine?
 
in root tasteaza:
nano /etc/php.ini
Daca da eroare da yum install nano
Apoi dai CTRL +W upload_max_filesize si editezi valoarea cu care doresti tu.
La final executi service httpd restart

 
Multumesc ! Era 2M si eu am pus 2000M :) Sper ca nu am pus prea mare :) Un an nou bun !
 
Cu ~1 an intarziere...
Mai bine mai tarziu decat niciodata!

2000Mb este foarte mult, nu recomand mai mult de 64Mb, deoarece timpul de executie a fisierelor mare poate aduce foarte multe atacuri.

Sau daca ai nevoie sa incarci un fisier de mari dimensiuni poti sa lasi varianta de 2000Mb, insa dupa ce ai terminat treaba si ai pus site-ul la punct poti sa reduci iarasi upload_max_filesize la o valoare "safe".
 
In joomla poti face foarte usor modificarea in .htaccess. Kitul de instalare Joomla are un fisier numit htaccess.txt. Acesta trebuie redenumit, acolo faci modificarile dorite
 
In joomla poti face foarte usor modificarea in .htaccess. Kitul de instalare Joomla are un fisier numit htaccess.txt. Acesta trebuie redenumit, acolo faci modificarile dorite
Depinde de configuratia apache, daca e configurat sa nu se poata modifica setarile php, atunci degeaba setezi in htaccess.
 
Loading...
Back
Sus