Concediu. Vacante? Prime?

WPMT

Active Member
Registered
Full Member
Astazi este ultima zi de lucru. De fapt a fost.. :))
Urmeaza aproape o luna de vacanta in care sper sa calatoresc cat mai mult. O luna in care nu voi lucra absolut nimic si in care sper sa pot sta cat mai departe de calculator. Cred ca asta o sa fie prima vacanta dupa muuuult timp in care nu o sa imi iau laptopul cu mine.

Revenind la vacante. Voi in ce perioada aveti concediu? Ati decis voi sau angajatorul perioada? Primiti prima?
La noi am stabiliti perioada inca din ianuarie, ca lumea sa isi poata planifica din timp concediul. Eu le-am propus 3 intervale: 1-15 iulie, 16-31 iulie sau 1-15 august. Fiecare a ales perioada dorita iar cea care a strans cele mai multe voturi a fost aleasa. Echitabil cred eu. :)

Nu sunt adeptul luarii concediului pe rand pentru ca fiind o firma mica cu doar 2 echipe (una de 4 si una de 5 persoane) se simte lipsa oricarui membru. Pe urma mai intervin si problemele cu perioada in care isi ia fiecare liber. Concedii suprapuse, poate vor amandoi seniorii sa plece in acelasi timp etc..

Legat de prime. Eu in contractele standard nu am obligatia de a oferi nicio prima, dar tot timpul in vacanta de vara si de revelion le-am facut cate o surpriza.
Anul trecut am dat aceiasi suma tuturor si au fost niste discutii legate de faptul ca prima ar fi trebuit sa fie acordata procentual din salariul fiecaruia. Anul acesta le-am dat posibilitatea sa aleaga. 20% din salariu sau 5 zile suplimentare de concediu platit. S-a ales concediu.

Ca si planuri de vacanta mi-am propus sa petrec o saptamana la tara, deconectat de internet, de stiri, de lume.. O saptamana in Grecia. Si pe urma un mini-circuit milano, venetia, paris.

Voi ce planuri aveti?
 
Nu stiu cand ai fost ultima oara dar Paris nu mai este ce a fost odata. Acum o saptamana o amica a venit de acolo si nu vrea sa se mai intoarca.
Este frumoasa dar scumpa rau de tot.
Voi ce planuri aveti?
Planul meu era sa merg in Barcelona sau Asturia pentru o saptamana, dar sunt prins cu facutul actelor si nu stiu cat va dura. Daca reusesc sa fac actele pana la finalul lui august am in plan sa mergu cu Familia in huelva punta umbría.

Ca plan de viitor vreau sa vizitez Cambodgia, care am auzit ca este frumoasa tare.
 
Nu stiu cand ai fost ultima oara dar Paris nu mai este ce a fost odata. Acum o saptamana o amica a venit de acolo si nu vrea sa se mai intoarca.
Cred ca niciodata nu m-am intors dezamagit dintr-o vacanta.
La Paris am mai fost acum vreo 5-6 ani. Cam stiu cum e.
In Milano si Venetia nu am mai fost.
 
Loading...
Back
Sus