Comenzi alibaba

Sebastian

Active Member
Registered
Full Member
Salut.
Doresc sa comand 500 brelocuri de pe alibaba, valoarea acestora fiind undeva la 300 euro.
Am șanse sa mi le confiște la vama dacă pe comand pe persoana fizica? Recomandați sa le comand pe firma?
Din câte am citit pe internet am înțeles ca voi plati 19% tva după ele și încă 100 lei pentru transportul de la vama, e corect?
Multumesc.
 
Având în vedere cantitatea mare comandata, este legal? Știu ca pot comanda cantități mici indiferent de prețul acestora. Dar fiind 500 bucăți, am șanse sa rămân fără ele? Sunt brelocuri personalizate și de aceea vin doar din China, nu găsesc în Europa.
 
Sa fim seriosi, anul asta am cumparat peste 2000 placi de gresie, e ilegal? partea ilegala vine pe urma, ce faci cu acele brelocuri, le ti pentru tine sau le vinzi si faci profit, daca le vinzi mai departe teoretic trebuie declarate veniturile, cam atat...
 
Anul trecut am dat peste un articol asemănător dar nu mai dau de el. O persoana a comandat câteva sute de jucării din China și i au fost confiscate la vama. De aceea eram curios dacă este vreo limita de produse pentru persoane fizice sau pentru firme.
 
Exista opțiuni daca se vrea.
Pe Alibaba daca nu cunoști sau înțelegi termeni, mai bine nu cumpara pentru va vei avea probleme si poți chiar rămâne fără marfa.
Știu câțiva useri de aici care comanda mult de pe Alibaba, unul care a început cu valori de 500$ acum aduce 2 containere pe luna si asta in decurs de 1 an jumate.

In Romania fie ca e e firma sau privat trebuie sa plătești taxele care sunt obligatorii.

Daca ai firma si vrei mai putina bătaie de cap, atunci le aduci prin firma.

Daca pretul de cumpărare este bun, chiar si cu aceste taxe + tva tot poti vinde sub prețul pieței si scoate profit frumos.

O soluție mai ieftina si rapida este sa iti vina coletul in Spania sau UK si de acolo retrimis în România.
 
Loading...
Back
Sus