Comanda online

Avalon

Member
Registered
Banned
Salut,
Nu am mai facut comenzi online din afara tarii, insa vreau sa cumpar ceva de pe ebay.
Dupa ce platesc comanda, costul de transport apare undeva? Taxa vamala exista?..
Multumesc.
 
La fiecare produs este afisat si costul transportului (pentru Romania). Dar vezi ca sunt si vanzatori care nu trimit in Romania. Taxe vamale nu platesti daca comanzi din UE. Un colet din UK, spre exemplu, imi ajunge in maxim 2 saptamani (5 zile record personal). Daca e colet mic, il aduce postasul. Daca e mai mare sau nu esti acasa, lasa aviz.
Daca comanzi din afara UE (China spre exemplu), de obicei preturile la produse sunt mai mici, fara taxe de transport (majoritatea), in schimb astepti 30-40 zile, iar coletul ajunge la oficiul postal cu vama.
 
Record personal 10 zile lucratoare, din China. Taxe de transport 0.
 
Pe ebay atentie mare le recenzii, reputatia userului, mai ales cand comanzi international. Sunt multi tepari acolo.
Si la orice comanda din extern alege posta normal si nu UPS, DHL, EMS, etc pentru ca vei plati extra chiar daca vanzatorul plateste transportul.
Pe alieexpres cel mai repede am primit in 12 zile iar cel mai mult a fost 25 zile.
 
Pe ebay atentie mare le recenzii, reputatia userului, mai ales cand comanzi international. Sunt multi tepari acolo.
Si la orice comanda din extern alege posta normal si nu UPS, DHL, EMS, etc pentru ca vei plati extra chiar daca vanzatorul plateste transportul.
Pe alieexpres cel mai repede am primit in 12 zile iar cel mai mult a fost 25 zile.
Si pe alieexpres nu se plateste si vama? eu asa am auzit ..:)
 
Si pe alieexpres nu se plateste si vama? eu asa am auzit
Eu cand am ales posta normala nu am platit niciodata. Am platit extra doar cu UPS, DHL, EMS, etc.

Poti ruga vanzatorul sa puna pachetul ca Monstra sau Cadou si in mode normal nu ar trebui sa platesti nimic.
 
Eu cand am ales posta normala nu am platit niciodata. Am platit extra doar cu UPS, DHL, EMS, etc.

Poti ruga vanzatorul sa puna pachetul ca Monstra sau Cadou si in mode normal nu ar trebui sa platesti nimic.
Da, chiar acum eram in chat cu un vanzator.
Ma interesa mai mult sa fac plata prin paypal.
 
Loading...
Back
Sus