CMS Magazin Online

J.D

Active Member
Registered
Full Member
Care credeti ca e cel mai bun CMS pentru un magazin online si de ce? :D
Vreau ceva usor de instalat si administrat care sa aiba si teme acceptabile.
 
@J.D totul depinde de ce vrei sa vinzi si care sunt cerintele, dar per general, pentru ceva simplu, poti folosii Wordpress/Joomla/Shopify, pentru ceva complicat poti folosii Magento/OpenCart/Zencart, iar daca vrei sa faci totul custom si sa ai control asupra platformei, atunci iti recomand Drupal 7/8
 
Cel mai simplu este opencart, bun, template ieftine, sistem de afiliere inclus care te-ar costa in plus.

Conform pietei cel mai bun si utilizat este Magento, care e nevoie de ceva cunostinte pentru utilozare.
Pe romania recomand shopmania care sunt buni, ieftini, support de calitate.
 
  • Like
Reactions: Ove
Am instalat PrestaShop ca test sa vad cat de complicat e si ce teme are.
Ce parere aveti despre?
 
Am instalat PrestaShop ca test sa vad cat de complicat e si ce teme are.
Ce parere aveti despre?
PrestaShop folosesc si eu, nu este prea complicat, dar daca il folosesti pentru prima oara, iti va lua ceva timp sa gasesti in comenzi ce cauti ! Poti sa adaugi si multe addon-uri, deci este un cms maleabil, iar templateuri gasesti destule si la preturi bunicele, daca nu doresti sa il folosesti pe cel standard !
 
Prestashop. E simplu de utilizat. Vine cu foarte multe functionalitati. Daca vrei ceva in plus, costa destul de multi bani. Virtuemart de la Joomla nu recomand
 
Pentru mine Opencart Rules !
Am access la sursa, este usor de citit si usor de modificat/customizat ... etc.
Platforma in sine se misca super (parca mai repede decat prestashopurile) si configurat corespunzator se poate administra destul de facil.
Resursele consumate par mai mari pentru Prestashop si nu mai spun de Magento care este un fel de aspirator pentru resurse din partea serverului ...
De fiecare data cand am de "construit" un magazin, prefer sa construiesc un OpenCart inaintea tuturor.
Nu recomand, in nici un caz, magazin cu produse mai multe construit pe platforma WooCommerce (mie imi pare foarte stufos ...)
+1 pentru Opencart :)
 
Loading...
Back
Sus