Stiri Cine face fake news

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acest topic era programat pentru alta data, dar urmaresc alegerile din franta si dupa ce am vazut ce se spune la TV in UK, cred ca trebuie scris acum pentru ca Lumea sa inteleaga mai bine notiunea de fake news si cine le face. Cat despre motive nu voi discuta ca ne-ar trebui cateva luni doar sa acoperim o mica parte.

Fake News nu le fac eu, tu, noi astia mici, pentru ca nu avem notorietate, credibilitate si orice am spune trece nevazut sau vazut cu neincredere, chiar daca spui adevarul.
Fake News sunt facute de nume mari din domeniul News Media, persoane publice cunoscute, formatori de opinie, care se afla pe statutul de plata cuiva.

Sa luam un exemplu care poate parea ca nu are legatura dar are.
Ai niste sintome si din informatiile care le detin sau experienta ca poate le-am avut si eu, iti spun ce ai si ce medicamente poti lua pentru a trece, dar nu ma crezi. Asa ca mergi la doctor unde iti da niste medicamente care iti fac mai mult rau, dar tu te conformezei pentru ca ai incredere in el si nu crezi ca ar avea o agenda ascunsa. Ce nu stii este faptul ca fiecare doctor are contracte cu diverse firme de medicamente si mereu le va recomanda pe cele la care primeste comision mai mare, chiar daca nu te ajuta, pe cand sfatul meu a fost lipsit de orice interes.

Ati inteles pana aici?
Asa se intampla si cu formatorii de opinie, persoane publice, vedete, etc, in care TU ai incredere si le urmezi. Chiar daca nu le crezi la inceput, dar iti vor influenta decizia, mai ales daca vezi si alte persoane care le indragesti sau ai incredere spun acelasi lucru.

Alegerile din Franta.

Skynews trasmitea in direct din paris astazi unde lauda lumea pentru modul cu a votat, chiar daca Franta a fost lovita de cateva atentate in ultima vreme si serviciile de securitate nici nu sunt pe strada, asa cum te-ai fi asteptat.

ITV News spune total diferit, la fel in trasmisie directa din Paris.
Acestia spuneau ca nivelul de securitate este la nivel foarte ridicat si prezeta fortelor de ordine este foarte mare pe strazi si locurile publice, in special la unele sectii de votare. ITV News chiar arata imagini cu soldati care circula inarmati pana in dinti pe strazile din Paris.

Acum eu ca privitor, daca as avea doar aceste doua surse de informare, pe cine as putea crede, cand cele doua posturi de stiri se contrazic in stil mare in stirile prezentate.

In mode normal fiecare dintre noi are tendinta sa creada sursa in care are incredere. Dupa cateva cautari pe net se pare ca ITV News spune adevarul, oriunde intorci capul vezi forte de securitate inarmate ca de razboi.
Asta pentru ca am fost lenes si am cautat sa vad care este adevarul, dar ma intreb daca altcineva ar face la fel?

Nu stiu cum sunt prezentate in Romania alegerile din Franta si ce se spune pe aceasta tema.

Acum vedeti cum se fac Fake news si cine le face?

Acum urmaresc France 24 versiunea in engleza, Skynews si ITVNews.
Pe primele doua stirile sunt cam aceleasi unde pe ITV News este total diferit. A nu se intelege ca tin cu ITV News sau ii urmaresc.

O alta problema de informare este cine conduce in rezultate.
SkyNews spune ca Emmanuel MACRON si ca Marine LE PEN nu are sanse de castig, ba chiar se vorbeste foarte putin despre ea, pe cand numele lui Emmanuel MACRON este spus la fiecare minut.
M-am informat putin si am gasit informatiile oficiale aici http://elections.interieur.gouv.fr/presidentielle-2017/FE.html

In acest moment Emmanuel MACRON conduce cu 23% iar Marine LE PEN cu 22% la un calcul de 78% din numarul de voturi.
Marine LE PEN a fost in frunte de la 50-75% din voturile numarate.

Nu stiu cat ati inteles din ultima parte.
Ideea este ca orice program sau site de stiri are propria agenda si prezinta stirea dupa bunul plac, care nu mereu are treaba cu realitate.
Pentru noi cei care`i urmarim este foarte greu sa ne dam seama cine spune adevarul, care este adevarul.

Cred ca va aduceti aminte de scandalul CNN de anul trecut cand a fost prins cand prezenta stiri false inntr-un still barbar.

Cati dintre voi credeti ca aiuresc pe aici, sau ma credeti ? Ma indoiesc ca este cel putin o persoana care sa se gandeasca macar pentru o secunda ca cele spuse spune reale sau macar sa se informeze singur.
Dece? Pentru ca nu am notorietate, un NUME, nu inspir incredere si N alte motive.

Acum sa va ganditi daca cele citite aici ar fi prezentate de un mare post de stiri care`l urmariti si aveti incredere sau de o persoana de incredere, rezultatul ar fi fost diferit?
 
ORICUM facebook a cenzurat postarile dupa conturile noi ( ma refer la pagini, grupuri ) deci prin asta au cam stopat fake news, ca majoritatea se posta cu conturi noi din grupuri si pagini ...acu nu mai poti posta pe grupuri cu conturi noi deoarece au pus cenzura la postat..
 
Ultima editare:
Fake News , majoritatea din ele sunt facute de serviciile secrete din tarile in care au o miza acele evenimente !
Exemplu cel mai elocvent: Alegerile din USA - Trump sustinut de serviciile secrete ruse !
 
Prima sanctiune pentru Fake News din Romania.
CNA a sanctionat postul de tv Romania TV (aia care si-au strans like-urile de pe facebook cu aplicatii de genul "afla numele tau de indian"), pentru o stire falsa. De cativa ani tot mai apare pe facebook ca in luna Noiembrie va fi bezna totala datorita la un fenomen astrologic (intra leul cu ascendentul in fecioara) si se face bezna. Astia s-au gandit ca e rost de facut audienta si au dat-o si ei la tv.
Au mai fost niste baieti de la B1 care au postat pe site stire ca, dupa atentatul din Franta, un italian a fost impuscat de politisti pentru ca a strigat la sotia sa "Andiamo Al Bar", iar politistii au inteles "Alahhu AkBar", stire devenita virala dupa ce a fost publicata pe un site de satira italian, gen TNR.
Revenind la somatia CNA pentru Romania tv. Oare gasim stirea asta si la ei pe site?
 
Exemplul cu informatia neacceptata data de o persoana fara notorietate comparata cu informatia acceptata data de doctor care are manevre,contracte cu farmacistul ... e ff bine dat exemplul.

Acum legat de Facebook si combaterea stirilor false: Facebook nu cenzureaza doar conturile noi care posteaza stiri false, cum a spus un utilozator ceva mai sus, cenzureaza fie grup,pagina,cont.
Cunosc persoana caruia i s-au sters mai multe pagini care insumau 111 Milioane Likes pt ca postau des stiri false, iar cateva pagini care postau doar poze,video normale etc au supravietuit.
 
Acum legat de Facebook si combaterea stirilor false
Facebook nu ajuta deloc acest sindrom Fake news care a fost realizat/conceput pentru a pune indoiala in cel care citeste, pentru a nu stii ce este si ce nu este adevarta, plus pentru a fi mai usor celor mari sa discrediteze o sursa care le face probleme.
Pentru marile site-uri nu exista butonul fake news cand pentru un amarat de site exista. Asa cum am spus, cei mari fac fake news si nu ala mic.
Un alt exemplu sa vedeti ca facebook nu joaca corect.
In Romania sunt doua tabere:
1. tabara pro iohannis unde daca verificati 99% din site-uri, conturi care sustin nu veti gasi la raport butonul Fake News
2. tabara anti iohannis/ supporteri psd - majortatea site-urilor care sunt impotriva iohannis sau pro psd au buton de fake news la raport

Credeti ca este ok?
Pentru simplu fapt ca nu esti dintr-o tabara inseamna ca distribui fake news?
Pe ce baza a baga facebook acele site-uri in lista fake news

Facebook a facut in asa fel, pana mi-a blocat de tot contul personal und ea pierdut mult pagini la care am muncit si altele.
Am facut parca o postare legat de acest subiect unde am postat motivul incredibil pus de facebook. :D

Poate intr-o zi cand vom intelege ce este fake news, cine se foloseste de el, la ce ajuta, etc.
 
Propun sa urmarim doua exemple.
Metoda pe care se merge este frica, isteria, instigarea la violente. Pe aceasta metoda a mizat BBC la alegerile de independenta din Scotia unde chiar in ziua alegerilor BBC a incercat sa bage frica in oameni ca de voteaza DA pentru independenta, totul va fi naspa si ca nu vor avea ce manca si altele lucruri, cand 90% din sursa de petrol UK se afla in Scotia + altele. In final lumea a votat cu frica de maine.

In Uk acum este campanie pentru Prim Ministru si alegerile vor fi luna viitoare. In ultima perioada marissa may a inceput o campanie ca cea de mai sus, care o vedem si in romania, usa, franta. Aceasta spune ca EU incerca sa se implice si influenteze rezultatele alegerilor. Ba chiar la unele conferinte de presa sustinute de aceasta cate un reporter de buzunar arunca cate o intrebare de gen: Daca EU se implica sau influenteaza rezultatul la alegeti, asta inseamna Declaratie de Razboi?
marissa may stie ca sunt sanse slabe sa castige, cu toate ca este o campanie anti Labour foarte mare.
In caz ca Labour castiga, atunci aceasta poate spune ca EU a ajutat si a influentat rezultatul final si se intelege ce va urma, pentru ca aveam deja exemplu Romania si USA.
Ma uitam acum pe stirile protv unde vorbeau despre alegerile din Franta care au loc maine. Reportajul era defapt o campanie anti marie le pen care daca castiga totul va fi naspa si chiar varsare de sange conform unui personaj de buzunar.

E posibil sa aberez, dar vom vedea ce se intampla daca marie le pen castiga in Franta si Labour in UK. Parca am mai vazut asta undeva nu?
 
Loading...
Back
Sus