Chrome deschide proces pentru fiecare extensie

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Asta seara am descoperit ca google chrome deschide proces pentru fiecare extensie instalata. La deschidere am verificat Task Manager si am vazut peste 10 procese chrome deschise care in mode normal trebuia sa fie doar unul.
Am inceput sa le dau end task si imi aparea mesaj ca extensia X a incetat sa mai functioneze.
Fiecare proces consuma aproximativ 91MB ram si 1% cpu.

Asa ca aveti doua variante:
1. dezactivati extensiile cu end task de fiecare data cand proniti chrome
2. le dezactivati de tot sau stergeti.
 
Asta seara am descoperit ca google chrome deschide proces pentru fiecare extensie instalata. La deschidere am verificat Task Manager si am vazut peste 10 procese chrome deschise care in mode normal trebuia sa fie doar unul.
Am inceput sa le dau end task si imi aparea mesaj ca extensia X a incetat sa mai functioneze.
Fiecare proces consuma aproximativ 91MB ram si 1% cpu.

Asa ca aveti doua variante:
1. dezactivati extensiile cu end task de fiecare data cand proniti chrome
2. le dezactivati de tot sau stergeti.
E bun chromu ca broswer, dar parca prea multe resurse mananca. De exemplu eu cand deschi pc-ul si dau sa deschid chrome dureaza cateva secunde pana se deschide, dupa mai dureaza cateva secunde pana apare pagina de google setata.
Am lucrat azi pe opera si merge foarte bine fata de ce era + noul internet explorer de la window 10 ( EDGE parca ii zice) .
Cred ca am sa trec pe ele.
O sa vad si cum se comporta cand o sa am 30 taburi deschise.
Ce imi pare rau de mozilla ca s-a sus in jos ( era favoritu meu inainte de chrome)
 
Am lucrat azi pe opera si merge foarte bine f
Nu mi-a placut niciodata opera.
noul internet explorer de la window 10 ( EDGE parca ii zice) .
NU ii va place cum ruleaza pe mai multe taburi.
Eu raman pentru moment tot la chrome.

Trebuie intele ca un browser cu cat devine mai folosit, cu atat va consuma mai multe resurse care in general sunt din motive de securitate.
 
Momentan chrome is the best, cum era odata la un moment dat firefoxul, acum firefoxul este de 10 ori mai incet si consuma o suma de resurse intr-un singur proces mare si greoi !
 
Chrome are propriul task manager care iti arata exact ce extensii cat ocupa din ram si procesor.
Este foarte bine ca fiecare extensie are propriul proces, daca o extensie nu e buna si se blocheaza nu ai vrea sa iti blocheze tot browserul.
Uitati cate extensii am eu si cat imi ocupa din ram (multe ocupa mai putin de 10 mb), deci nu e chiar asa de grav.

cO9FCPc.gif


PS: Daca va intrebati cu ce am facut gif-ul asta, raspunsul este ScreenToGif.
 
1. In fiecare mai inveti ceva
2. Nu am eu extensii care sa consume sub 80Mb ram :D
3. cel mai mult acum consuma facebook 400mb ram, gmail 240mb
4. voi folosi si eu programul de gif.
 
Loading...
Back
Sus