Ceva ajutor daca se poate in legatura cu H1 , H2 si H3 .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Dupa cum spune si titlul rog frumos pe cei care stiu mult mai multe ca mine si au timp sa-mi explice cum fac sa am intr-un articol H1 , H2 si H3 deoarece am inteles ca celelalte pana la 6 nu sunt atat de importante .
Mai mereu am probleme atunci cand caut problemele la site tot imi spune ca imi lipsesc din aceste H .
Mai exact as dori sa-mi spuneti cum le folositi .
Am inteles ca H1 este setat automat , h2 este pentru descrierea blogului ( aici nu prea am inteles exact trebuie sa pun asa ceva la inceput si final de titlu ? <h2> ) .
Iar H3 din cate am citit este pentru titlul articolului unde trebuie sa pun eu (<h3> ) .
Daca am scris bine va rog sa lasati un repli , daca gresesc poate ma corectati voi , multumesc frumos .
 
Eu stiu ca scopul la Heading Tags este ca atunci cand scrii un articol mai mare (implicit pentru un seo bun) sa folosesti aceste Heading Tags ca un titlu evidentiat a unei idei. Dupa cum ai vazut, iti va face fontul mai mare. H1 avand marimea cea mai mare, h2 ceva mai mica ca h1 si tot asa.

Cand scrii un articol de 2000 cuvinte spre ex, nu poti scrie cap coada fara oprire fara sa imparti continutul in mai multe idei. Atunci cand discuti despre o idee, ii dai un titlu care il bagi in <h> si scrii despre idee. Altfel va fi ca o carte articolul tau si probabil nu va sta nimeni sa citeasca tot.

Intr-un articol de gen probabil va rezulta 2-5 <h>, iar idea va fi impartita si vizibila imediat pe bucati. Iar eu cand voi intra si voi citii articolul tau, voi folosi <h> (ideile/titlurile) ca sa citesc doar ce ma intereseaza si pentru ce am venit defapt.
In felul asta nu ies ca nu am chef sa citesc 20 minute ca sa ajung acolo unde am nevoie.

Google in algoritmul lui puncteaza pe asta, pentru ca realizeaza ca oferi cititorilor un articol usor de citit si usor de gasit informatiile necesare. Cu cat puncteaza exact pe <h> nu stiu. Dar stiu ca este crucial sa ai un h2 care sa contina cuvintul (keywordul) pe care doresti rank.

Temele in general au Heading Tags incluse pe front page, titlu etc. Dar eu intodeauna am preferat sa adaug in continul articolului un h2 si un h3 chiar 2.

Acum bineinteles conteaza nisa si despre ce este vorba.

Ca un ex: te uiti pe samsung la un telefon nou. Acolo vei avea 10 Heading Tags daca nu mai bine. Economie, baterie, display, etc. Totul este categorizat si foarte usor de citit. In 1 minute stii cam 80% totul despre telefon.

Pe langa headere, google puncteaza si pe evidentieri, informatii aditionale prin internal linking si multe altele (video, quote, etc).
 
Ultima editare:
@crystygye un raspuns foarte bun
Google in algoritmul lui puncteaza pe asta, pentru ca realizeaza ca oferi cititorilor un articol usor de citit si usor de gasit informatiile necesare
Asta e foarte important la un articol si iti poate da un boost destul de mare. Adica imparti continutul in paragrafe cu spatii intre ele si cand incepe o noua parte sa fie 1-2 spatii si apoi adaugat un H.
Un exemplu ai chiar aici.
@yepuras vezi cum ai scris tu textul si apoi te uiti la cum a scris @crystygye . Care este mai usor de citit?

Unele teme sunt realizate bine din acest punct de vedere si adauga automat h1,h2,h3, insa mmajoritatea au doar H1.

Default wordpress are setat H1 la nume blog
Cod:
<h1><?php bloginfo('name'); ?></h1>
H2 este setat la titlu post/articol sau in functie de unele teme, mai apare la titlul coment, sidebar, etc

H3 si H4 este pentru continutul din postare.
La un articol de 150 cuvinte nu ai prea multa libertate de miscare. La postarea unui film poti adauga un prim paragram ca scurta descrie si apoi incepi cu un H3 Despre filmul X, unde spui mai multe despre film.

Apoi daca mai ai ceva de adaugat urmatorul subtitlul ii adaugi H4 si tot asa.

Ai inteles pana aici?

Update:
Un alt lucru de tinut minte este sa oferi o culoare diferita la fiecare <H>. Se poat face modificari in styles pentru acest lucru.
Sunt cativa useri aici care pot face aceste modficari.
https://codex.wordpress.org/Designing_Headings

Asa cum am spus mai sus, totul depinde cum este thema realizata.
 
Ok multam tuturor pentru explicatii .
Daca aveti un articol scris care contine toate aceste H poate lasati un link pentru a vedea si un articol , multumesc frumos
 
Ultima editare:
Iti voi da un exemplu practic. Da o cautare google: "ceasuri replica barbatesti". In prima pagina iti va apare linkul xxxxxxx
Mai incolo bate-ti si tu capul. Fara suparare, dar detalierea costa
Practic,iti bati joc de roforum ;)
Daca nu vrei sa dai informatii nu posta,dai un mesaj privat ca ceri nu stiu cati $$$ ca sa-i spui ce inseamna h1…h6 fiecare in parte :D
 
Apoi daca mai ai ceva de adaugat urmatorul subtitlul ii adaugi H4 si tot asa.
Faza cu H4 e discutabila. Mai bine ar folosi ceva in text bolduit, la fel este destul de important am citit si in li (list). Am citit, nu pot confirma practic o diferentiere de rezultate aici
 
Loading...
Back
Sus