Stiri Cenzura Facebook se aplica retroactiv

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
E posibil sa stiti deja sau chiar ati experiementat pe propria piele noile reguli facebook. Imediat dupa 1 ianuarie 2018, facebook a inceput sa sanctioneze, suspende, delete la conturi pentru postari retroactive pentru mesaje, imagini, video care in opinia lor sunt impotriva umanitatii.

Deci daca acum 2 - ani ai facut o postare in care vorbeai de rau pe dl klaus, acum sunt sanse foarte mari sa primesti suspend la cont. Sau daca ai facut o postare de tip nationalist, ai spus homo sunt bunlangii, ca ungurii sunt maghiari, fosta prietena este o curva, acum vei plati pentru ele.

Nu mai exista libertatea de exprimare de acum pe facebook si trebuie sa grija la tot ce spui. Si daca nu ma crezi, intra putin pe facebook pe grupuri sau verifica lista de prieteni pentru a vedea cati se plang de acest lucru.
Un demnitar german de rang inalt a primit suspend la contul de facebook pentru o postare legat de imigranti facuta acum 2 ani.

Ma intreb ce sanctiune voi primi pentru aceasta postare facuta acum 1 an de zile.
revolutie.png
 
Pai si chiar daca nu ai primit report este posibil sa primesti suspend ?
Da. Cine sa iti faca raport la o postare veche de 2-5 ani?
Eu am primit suspend anul trecut timp de 9 luni pentru niste postari vechi.
 
Pentru ca postarea incalca regulile impuse de ei. Nu vei mai putea spune ca X este prost sau ca Antonescu a fost erou national pentru ca primesti suspend.
 
Pentru ca postarea incalca regulile impuse de ei. Nu vei mai putea spune ca X este prost sau ca Antonescu a fost erou national pentru ca primesti suspend.
Bine de stiut... stiam de alte updateuri dar de asta nu eram sigur daca e activa. Ms!
 
Pai si chiar daca nu ai primit report este posibil sa primesti suspend ?

nu mai e nevoie sa fi raportat in prezent,sistemele lor cu inteligenta artificiala scaneaza tot pana la conturi, postari activitate..totul e automat de cand cu inteligenta artificiala
 
si da isi permit sa faca ceea ce au ajuns sa faca ,odata ce detin puterea in online ...poate cand vor creste alte retele atunci o sa fie vai de ei dar nu prea curand
 
Sa ii ia dracu. Ma gandesc sa vand toate paginile si sa ma axez pe alta retea.
Mai ales dupa ce m-a blocat iar 30 zile.
 
Sa ii ia dracu. Ma gandesc sa vand toate paginile si sa ma axez pe alta retea.
Mai ales dupa ce m-a blocat iar 30 zile.

da e full de restrictii cel putin la grupuri,dar mai mult la conturi ..nu o sa le tina mult mizeriile ce le fac , pana la urma o sa piarda cand o sa se mute userii pe alte retele,fac mizeriile astea din cauza ca sunt sus de tot cu toate astea ce le au instagram etc si isi permit sa faca ce au chef
 
nici macar cont nou numai poti face ca instant ti-l blocheaza daca trimiti cereri ,au mers prea departe cu cenzura si cu obsesia lor de fake news
 
Eu nu imi pot explica ce postati voi pe conturi de aveti asemenea probleme.
De fapt am o banuiala, dar zic si eu asa..

Noi adiministam aproape 100 de pagini, dar in afara de cateva reporturi automate de spam care s-au rezolvat in sub 3 minute nu am patit niciodata nimic.
wc6odEi.png

Bine. Nu facem spam, nu postam automat si in mare respectam regulile. Oare din aceasta cauza nu avem probleme? //Irony off.
 
Eu nu imi pot explica ce postati voi pe conturi de aveti asemenea probleme.
De fapt am o banuiala, dar zic si eu asa..

Noi adiministam aproape 100 de pagini, dar in afara de cateva reporturi automate de spam care s-au rezolvat in sub 3 minute nu am patit niciodata nimic.
wc6odEi.png

Bine. Nu facem spam, nu postam automat si in mare respectam regulile. Oare din aceasta cauza nu avem probleme? //Irony off.
Nici eu nu am probleme si eu respect regulile la pagini. Dar ideea lui @AlexH e alta. Mai poti sa ai opinie personala pe contul tau? Chestia cu Antonescu e relevanta. Daca ai o opinie ce nu este politically correct ce se intampla?
 
Daca ai o opinie ce nu este politically correct ce se intampla?
Primesti suspend asa cum am patit eu de multe ori.
Se poate cauta online pentru dovezi si astazi pe al jazeera a fost o emisiune special pe acest subiect.
 
Foarte tare este faptul ca te mai pune sa trimiti copie de buletin sau/si poza cu tine, verifica 3 zile, vede ca e ok si tot te baneaza.
Faci un share sau la un link , 50% sanse sa nu mai ai cont maine.

Eu personal am renuntat de tot la facebook = pagina de site si profil personal.
 
Foarte tare este faptul ca te mai pune sa trimiti copie de buletin sau/si poza cu tine, verifica 3 zile, vede ca e ok si tot te baneaza.
Faci un share sau la un link , 50% sanse sa nu mai ai cont maine.

Eu personal am renuntat de tot la facebook = pagina de site si profil personal.

astea is noile reguli facebook, au crescut enorm si evident ca isi fac de cap si vor sa opreasca spamul si conturile fake, chiar daca uneori se comit abuzuri din partea sistemelor lor automatizate...asta e doar inceputu cenzuri lor
 
Este adevărat politica Facebook, nu este deloc flexibilă
Eu mi-am pierdut contul de Facebook chiar înainte de sărbători din cauza paginei de site ( făceam postări pe pagina facebook de site ) și-am primit bani pe contul personal
 
Loading...
Back
Sus