Ce trebuie sa stii cand inregistrezi domenii .uk

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Anul trecut a fost lansata extensia .uk pentru anglia. Cei care nu stiu inregistrarea unui domeniu pe extensia .uk poate fi chiar dificiala sau imposibila.

Mai jos va explic pasii care trebuiesc urmati pentru a inregistra un domeniu cu extensia .uk.

1. Dupa ce ati ales un nume de domeniu care este liber pe .uk verificati daca acesta este liber si pe .co.uk. In acest moment si pentru urmatorii 5 ani prioritate la domeniile pe extensia .uk au cei care detin acelasi nume de domeniu pe extensia .co.uk.

Deci chiar daca domeniul ales de voi este liber nu il veti putea inregistra daca acesta a fost inregistrat de altcineva pe .co.uk.
Pentru a verifica daca domeniul ales de tine este liber sau nu pe co.uk acceseaza link de mai jos: http://www.immdomain.com/domain-registration/domain-whois-lookup.php

2. Cand inregistrezi domeniul .uk ales de tine la foloseste date reale pentru ca acestea vor fi verificate.
3. La firma nu trece o firma fantoma sau ceva care nu exista. Treceti numele vostru si la Type alegeti invidual sau ceva relevant cu asta, in functie de registerul vostru.
Daca aveti firma, foloti numele exact al firmei.
4. Folositi o adresa de e-mail valida pentru ca aceasta va fi folosita sa va autentificati pe https://secure.nominet.org.uk in caz ca exista probleme.
5. In caz ca domeniul vostru a fost suspendat de nominet.org.uk, va trebui sa-i contactati pentru a vedea care este problema si dupa caz actualizarea datelor cerute.
Datele de contact le gasiti mai jos:
Cod:
Contact our Customer Services team on:
t: +44 (0) 1865 332244
f: +44 (0) 1865 332288
e: [email protected]
6. Daca sunteti in afara UK si domeniul vostru este inregistrat la immdomain.com, pot suna eu in numele vostru si incerca sa rezolv problema.
7. Orice actiune de transfer de register sau persoana se taxeaza cu 12£. Asa ca aveti grija cand executati acest lucru. Asta daca folositi nominet.org.uk, la alti registeri e posibil sa nu existe aceasta taxa.
Nu am transferat pana acum nici un domeniu pe extensia .uk.
2XPKRDQ.png


Daca aveti intrebari, va rog postati mai jos.
 
Loading...
Back
Sus