Ce se intampla cu #ING

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ceva ciudat se intampla cu ING Romania in ultimele zile. Vineri le-a cazut toate serverele si nimeni nu putea utiliza cardul sau contul online, nici o tranzactie nu se putea face, nici macar la sediilor lor.
Astazi dimineata serverele au cazut iar.

Oare care ar putea fi problema cu ING si ce se ascunde in spatele acestor caderi.
Stii ca partea austriaca care detine ING a amenintat guvernul romaniei acum cateva saptamani ca pleaca din Romania daca nu stiu ce lege se aplica, care s-a si aplicat in final.
Acum prin aceste caderi, poate da vina pe servere, eroare de soft sau atac pentru a ascunde unele tranzactii sau bani, pentru ca nu poate pur si simplu sa inchida poarta si sa plece.
E cam ciudat nu?
Sau este atacata de hackeri si au fost nevoiti sa inchida totul pentru a nu fi compromise conturile la clienti.

Voi ce credeti?
 
Stii prea bine ca tot ce se repeta e deranjant. De asemenea, stii prea bine ca din pct de vedere tehnic se pot intampla astfel de lucruri. Si atacuri si servere picate. Cum la fel, poate fi o mana de "Dorel".
Nici-o banca straina care are cat de cat o cota de piata nu va pleca din Romania. De ce? Pentru ca fac bani multi in tara asta. In Romania, rata de profitabilitate neta a unei bani este printre cele mai mari din Europa, asa ca .... De ce ar parasi felia de cascaval?
 
De asemenea, stii prea bine ca din pct de vedere tehnic se pot intampla astfel de lucruri.
La acest nivel sa ai 24 ore donwtime si apoi la alte 2 zile iar, nu mai este o eroare sau problema tehnica. Exista backup la backup la backup atat pe server cat si pe LAN ca totul sa fie online 24/7.
Chiar si un dorel nu poate face daune asa mari ca totul e structurat pe nivel de acces si o sigura persoana nu poate pune offline servere. Chiar daca ar scoate cablu din priza, tot exista alte doua variante care intra imediat in actiune, nu mai spune de acumulatoarele la fiecare server care sigur au o autonomie de cateva ore.

Deci dupa cum vezi chiar si intentionat este putin cam greu sa pui totul offline.
Eu cred ca este o magarie undeva la mijlloc.
:D
 
"Ne cerem scuze inca o data pentru situatiile neplacute pe care le-ati intampinat pe parcursul zilei de ieri, datorate unor serioase probleme tehnice cu care ne-am confruntat.

Aseara am restabilit accesul la cele mai importante servicii, tranzactiile cu cardul la comercianti sunt disponibile, se pot retrage bani de la bancomate si se pot efectua plati prin ING Home’Bank.

Vrem sa va asiguram inca o data de faptul ca aceasta problema nu a pus niciun moment in pericol banii dumneavoastra, care sunt ca intotdeauna in deplina siguranta.

De asemenea, va datoram si o explicatie cu privire la cauzele acestui incident. Ieri, in timpul unui test planificat al sistemului de stingere a incendiilor din centrul nostru de date, eliberarea gazului Inergen a afectat in mod grav si neasteptat mai multe servere si sistemul de stocare a datelor.

In consecinta, au fost afectate toate serviciile conectate: tranzactiile cu cardul, operatiunile la bancomat, serviciul de internet banking, sistemele de comunicare si website-ul ING. Ca urmare, o mare parte din tranzactii nu au mai putut fi procesate. De asemenea, si comunicarea cu clientii a fost mult intarziata, tot din cauza imposibilitatii de a accesa baza noastra de date.

Am activat de urgenta procedurile si planurile de recuperare prevazute pentru astfel de situatii. Insa din cauza magnitudinii si complexitatii defectiunilor, din pacate timpul necesar pentru restaurarea activitatii prin sistemul de back-up a fost mai lung decat in cadrul testelor pe care le efectuam regulat.

In clipa de fata finalizam analiza-diagnostic a acestui eveniment exceptional, monitorizam indeaproape evolutia situatiei impreuna cu furnizorii nostri si luam masuri suplimentare pentru a asigura derularea normala a tuturor operatiunilor bancare.

Ne pare rau ca v-am dezamagit pentru ca nu am comunicat in primele ore dupa incident. Insa defectiunea ne-a afectat si sistemele de comunicare (website, sms, mail-uri) – acesta a fost motivul pentru care nu v-am putut trimite mesaje lamuritoare.

Chiar si asa, pentru a raspunde solicitarilor clientilor echipa noastra de Suport Clienti a fost suplimentata in regim de urgenta cu inca 70 de colegi.

Regretam nespus acest incident si neplacerile pe care vi le-a pricinuit, pentru care ne asumam intreaga responabilitate. Astfel, pentru retragerile de numerar de la bancomatele altor banci efectuate ieri va vom returna comisioanele aferente acestor retrageri. Daca indisponibilitatea platilor cu cardul v-a generat cheltuieli suplimentare, va rugam sa ne contactati la numarul *2ING ( 031 406 2ING) sau CONTACT pentru a discuta solutionarea problemei.

De asemenea, tranzactiile efectuate ieri vor putea fi vizualizate in Home’Bank in „tranzactii in asteptare” in cursul zilelor urmatoare. In final, doresc sa va asigur ca acest incident exceptional (si fara precedent in istoria ING Romania) ne va ambitiona extraordinar de mult sa va demonstram in viitor ca nu v-ati inselat deloc alegandu-ne pe noi. ''
Cam asta e scuza.
 
De asemenea, va datoram si o explicatie cu privire la cauzele acestui incident. Ieri, in timpul unui test planificat al sistemului de stingere a incendiilor din centrul nostru de date, eliberarea gazului Inergen a afectat in mod grav si neasteptat mai multe servere si sistemul de stocare a datelor.
O minciuna gogonata, pentru ca backup la sistemele bancare si de securitate nu se afla in acelasi DC, ci fiecare sistem de backup la backup, la backup se afla in DC separate in caz ca se intampla ceva.

Cum oare a afectat acet gaz serverele?
https://www.protec.co.uk/product-page/fixed-fire-suppression/inert-systems/product/ig-541-inergen/
Conform google acest gaz afecteaza in unele cazuri doar HDD si nimic altceva, iar pentru asta sisteme de protectie care in caz de hard drive failure automat trece la sistemul de backup.

Eu unul nu cred explicatia.
Vineri a fost testul, dar azi ce a fost?
 
Cineva se intreaba ... cat a castigat ING ?! Va spun eu ca nu ... pentru ca nu privim unele aspecte .. Ce inseamna o zi in mediu bancar ?!
Ce rulaj are ING ?! Ia hai sa gandim un pic si apoi sa vedem ca defapt a fost totul .. pus la punct ..
Nu am nimic cu ei doamne fereste dar acum au dat dovada de fake !
De ce ?! Pai sa stea oamenii fara acces la banii lor ? Ca stai o ora maxim doua e posibil dar atat ?
 
Cineva se intreaba ... cat a castigat ING ?
Mult mai mult decat ar castiga in mode normal sau ce au facut a fost atat de important incat s-au pisat pe ele venituri.
Orice banca, oricat de mare ar fi, nu isi permite sa stea offline 24 ore.
 
Pentru cei care folosesc ING BANK
''Dorim sa te tinem la curent cu privire la masurile de transformare si dezvoltare a infrastructurii digitale a bancii in perioada (imediat) urmatoare.

Imbunatatiri referitoare la infrastructura digitala.
Imediat dupa incidentul din 10 septembrie am demarat, impreuna cu furnizorii nostri, un proces etapizat de inlocuire a echipamentelor afectate si de suplimentare a capacitatii de procesare si stocare a datelor.

Implementarea decontarii SEPA pentru transferurile in euro. Aceasta cerinta legala are ca termen limita de implementare data de 31 octombrie.

Actualizarea periodica a aplicatiilor software, folosite la plata cu cardurile Visa si Mastercard. Aceasta actualizare este obligatorie pentru toate bancile - si se efectueaza in fiecare an in lunile aprilie si octombrie.

Actualizarea serviciului ING Home'Bank - pentru ca in tot acest timp noi am continuat sa lucram de zor la perfectionarea aplicatiei de mobil. Noua versiune va fi chiar si mai prietenoasa in utilizare. De pilda, de acum inainte iti vei putea personaliza username-ul si iti vei putea schimba parola direct din aplicatie. Dar vom reveni cu mai multe detalii despre aceasta.

Noile solutii tehnice pe care trebuie sa le aplicam si diversitatea acestora ne obliga sa efectuam modificarile in mai multe faze succesive. Tehnic vorbind, este imposibil sa implementam aceste actiuni de la o zi la alta. Vom face insa aceste schimbari in asa fel incat sa nu iti cream inconveniente.

In consecinta, in zilele de 15 octombrie (in intervalul 01:00 - 04:00) si 23 octombrie (in intervalul 01:00 - 04:00 ), avem programate astfel de sesiuni. In aceste intervale platile cu cardurile ING la POS-uri si online, tranzactiile de la ATM-urile ING si serviciul Home'Bank nu vor fi disponibile.

Iti multumim pentru increderea si sustinerea pe care ni le-ai acordat in aceasta perioada. Si te asiguram inca o data de determinarea noastra in a iti oferi in continuare serviciile performante pe care stim bine ca le astepti de la noi.
Echipa ING ''
 
Loading...
Back
Sus