Ce keyword alegi? CPC ridicat sau Volum Trafic cand scrii un articol?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu stiu cati dintre voi faceti analiza/research inainte de a scrie un articole pe blogul vostru. Dar sa spunem ca toti face acest lucru cand scrieti un articol.

Intrebarea mea este: Ce tip de keyword alegeti cand scrieti un articol?
CPC ridicat - care poate ajunge chiar la 10 euro
Volum Trafic - care are foarte multe cautari pe google si de aici poate aduce mult trafic.

Poate veti spune ca amundoua sunt la fel, dar nu e asa.
O analiza simpla pe site-uri de specialitate mi-a aratat urmatoarele:
keyword: telefoane mobile
are multe cautari in google si un cpc de maxim 0.18 centi.

keyword : web design seo
nu are asa multe cautari in google pe romania, dar are un cpc de peste 5 euro.

In mod normal te astepti ca un keyword care are milioane de rezultate in google si cautat de zeci de mii de persoane ar trebui sa aiba o valoarea mai mare, iar ce cu putine rezultate si cautari sa aiba o valoare mai mica.

O sa explic putin in cazul celor doua care le-am folosit ca exemplu.

primul este unul general, are multe cautari si rezultate dar o valoarea mica. Daca am adauga ceva in plus la acest termen si anume 'telefone mobile galaxy' care este o cautare mai concreta, valoarea va creste considerabil.

Al doilea exemplu este o cautare concreta si de aici valoarea mai mare la cpc.

Cu cat este mai concret termenul de cautare, cu atat valoarea lui creste. Acum depinde si de nisa.

Acum toate astea cum te ajuta pe tine?

Sa spunem ca ai pe site adsense sau orice alt sistem de genul adsense.
Scrii articole pe general de genul telfoane mobile si ajungi pe prima pagina. Vei primi mult trafic, dar vei avea un cpc mic in caz ca cineva da click pe o reclama de pe site tau. Sa zicem ca primesti 100 click in acea zi la un cpc de 0.18 euro.

Pentru ca este un termen general, reclamele nu vor fi concrete pentru ca google nu poate ghici exact ce cauta userul. Poate el cauta iphone dar ii este afisat galaxy.

Acum faci un articol pe al doilea termen web design seo, ajungi pe prima pagina. Nu vei primi traficul cum primeste termenul de mai sus si in loc de 100 click, primesti doar 10 click la un cpc de 5 euro.

Cu doar 10 click ai realizat un venit de aproximativ 2.7 ori mai mare fata de primul termen.

In al doilea caz google va stii ce cauta userul si ii va afisa reclama relevanta. Acesta da click, contacteaza clientul, iar la final toti sunt multumiti.
Tu ca ai primit un cpc mare, userul ca a gasit un freelancer bun, iar clientul pentru ca a avut o conversie buna in google.

M-am intins putin cam mult nu? :D

Deci voi ce ati alege dintre cele doua? cpc ridicat sau volum trafic?
Si cand ati executat ultima oara un research inainte sa scrieti un articol?
 
Foarte folositoare informatia. Poate ar fi trebuit adaugata si "necunoscuta" - cat de mare este competitia pe keywordul folosit.
Sau completata pentru siteurile noi cu:
- e mai bine sau nu sa folosim in primele 50-100 de articole keyworduri care au mai putine cautari lunare dar cu competitie medium sau low
Ma gandesc aici la faptul ca pentru orice site nou aparut va fi foarte greu sa rankeze pe keyworduri unde competitia este mare.
 
Poate ar fi trebuit adaugata si "necunoscuta" - cat de mare este competitia pe keywordul folosit.

Nu am adaugat acest lucru, pentru ca nu vreau sa ofer 100% asa pe tava. cei care citesc sa puna mintea la contributie, ca asa vor invata ceva. Plus majoritatea serviciilor care ofera acest info despre volumul cautarilor iti spune care este competitia si cat de greu este sa o bati.

Foarte buna postarea ta. Cel mai bine si recomandat este sa faci un blog sau chiar o retea sociala pe o anumita nisa si nu pe social. Ai mai multe sanse sa urci si sa ai succes decat pe general.
 
Loading...
Back
Sus