Ce ai face cu 12500 RON pe luna?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ce ar putea face o familie cu 12500 RON pe luna, adica 2600 euro?
Este un venit bun pentru Romania?
Cu aceasta suma ai duce o viata ok, chiar linistita in unele tari din Europa.
O prietena mi-a spus astazi ca are un salariu de 7500 ron si sotul 5000 ron pe luna. In functie de acest venit va puteti da seama in ce zona locuieste si cam ce job ar avea amundoi?
 
Ce ar putea face o familie cu 12500 RON pe luna, adica 2600 euro?
Este un venit bun pentru Romania?
Cu aceasta suma ai duce o viata ok, chiar linistita in unele tari din Europa.
O prietena mi-a spus astazi ca are un salariu de 7500 ron si sotul 5000 ron pe luna. In functie de acest venit va puteti da seama in ce zona locuieste si cam ce job ar avea amundoi?

Sincer Alex eu nu cred asa baliverne .
Dar ca sa-ti facem jocul prima data ar trebui sa-i spui prietenei sa termine cu visatul sau ai putea sa ne spui din start ca e vorba de videochat si atunci devine rezonabil .
Ptr Romania suma de 1000 de euro e o suma decenta cu , care pot trai o familie , cu 3 mii de euro deja sunt la categoria lux deci mai departe fiecare isi face lista cu ce are de facut .
 
Nu sunt baliverne ci este foarte real. Daca adaug ca pe anul 2017 a primit si comisioane de 32000 RON, chiar nu mai crezi nimic.
Deci ce zona si job crezi ca au?
 
Astfel de salarii pot avea doctori la clinica particulara , banci functii superioare , cum a zis mai sus amicul IT programatori sau daca lucreaza pe bonusuri , contracte facute etc , rest e apa de ploaie , deci ai numaram pe degete .
O stire buna ar fi ca muncitorii din romania , ca si afara au ajuns sa acastige cate 1000 de euro pe luna , asta da ar fi o mare noutate .
 
Ce ar putea face o familie cu 12500 RON pe luna, adica 2600 euro?
Este un venit bun pentru Romania?
Cu aceasta suma ai duce o viata ok, chiar linistita in unele tari din Europa.
O prietena mi-a spus astazi ca are un salariu de 7500 ron si sotul 5000 ron pe luna. In functie de acest venit va puteti da seama in ce zona locuieste si cam ce job ar avea amundoi?
Norvegia ;)
 
In constructii stiu foarte multi care castiga 200-300 ron pe zi, asa ca 5000 pe luna nu mi se pare foarte exagerat.
Cat despre ea, aceasta este de mult timp la firma X, are propria echipa si in ultimii doi ani salariu a fost marit de doua ori. Trebuie inteles ca si munceste pentru acest bani. De multe ori munceste si de acasa pentru a face fata la comenzi/munca.
 
stiu o fata care are pana in 30 ani si castiga undeva la 9000 ron pe luna. lucreaza in bucuresti la o firma de IT. Tipa lucreaza ca software developer si se pricepe la html, css, javascript, typescript, angular, C# si Java. Si-a cumparat un apartament cind acea cladire inca era pe hartie in stadiul de constructie, adica a dat avans pentru el.
sotul acestei fete nu stiu exact ce face, dar e coleg de munca cu ea. daca si el are un salariu asemanator, va dati seama cit de bine o duc.
deci si in romania se poate daca ai noroc in viata si ai facut scoala buna.
 
Deci inca odata ma repet nu zic ca nu sunt persoane care castiga bani buni in romania pana si Alex 1117 castiga sume fabuloase si noi castigam bani buni , problema ca de facem o corelatie poate gasim 2 persoane la 10k ceea ce ptr o tara este foarte putin .
Si nu prea cred ca foarte curand o sa avem in tara salarii decente pentru majoritatea oamenilor .
 
Loading...
Back
Sus