Cat costa reclama pe un site cu 20k unici pe zi?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
De curiozitate care ar fi pretul pentru un banner pe in site cu 20k unici pe zi?
Daca ai avea site cu acest trafic cat ai cere si daca ai fi client cat ai oferi pentru acel banner?

Va spun la final care e treaba?
 
Buna,Alex. Hai sa vorbesc in calitate de client.
O reclama,pentru un site de 20k, poate costa foarte mult ( depinde de multi factori : dimensiune, faptul daca este fixa,sau se misca in tot site=ul, despre ce anume e, daca site-ul face redirect din cauza ei si tot asa ) .. Eu zic ca preturile variaza, intre 200 - 400 euro.. Daca reclama e de calitate si nu incomodeaza foarte mult se mai poate negocia usor.
Este doar opinia mea, poate apar si alte pareri
 
Este vorba de postarea de pe facebook care o gasiti mai jos.
Personal cred ca cei 1000 euro pentru un advertorial sau banner pentru 2 luni pretul este exagerat de mare indiefernt pe ce nisa faci publicitate. Nici unul cu produse pe nisa la site nu cred ca ar plati acesti pentru pentru o reclama.

ac8b664345cf4cc0a6caeceae1abc4a8.png


Ramane ca voi sa comentati pe tema asta, poate sunt eu nebun
 
Si mie mi se pare exagerata aceasta suma. Chiar daca adihadean.ro produce cam 120k pe luna, e foarte mult..Daca era undeva de 600 de euro pe 2 luni mi se parea acceptabil
 
Da, pare cam mult 1k pe 2 luni dar acum depinde de cum e facut si banner-ul...
Traficul mai oricarui site este destul de usor de aflat, nu e mare secret de stat. :D
 
Robert1427 a spus:
Buna,Alex. Hai sa vorbesc in calitate de client.
O reclama,pentru un site de 20k, poate costa foarte mult ( depinde de multi factori : dimensiune, faptul daca este fixa,sau se misca in tot site=ul, despre ce anume e, daca site-ul face redirect din cauza ei si tot asa ) .. Eu zic ca preturile variaza, intre 200 - 400 euro.. Daca reclama e de calitate si nu incomodeaza foarte mult se mai poate negocia usor.
Este doar opinia mea, poate apar si alte pareri
Mai mult de 150 euro pe luna nu cred ca ar trebuii oferit pentru o reclama.
Depinde ce site detii.
Eu am luat reclama 10 euro/7zile la un site si mai mult de 50 unice nu venea si site-ul avea 10 k.
Depinde foarte mult de calitatea traficului.
Asta-i parerea mea.
 
Spre exemplu...daca ai avea o nisa de filme, si tu cumperi pt un magazin cu baterii de masina,....nu vei avea nici o vizita..poate 1-2 pierduta.....Insa ..daca voi cumpara pe o nisa apropiata...gen blog auto..sau astfel..sigur voi face conversii....Depinde de la caz la caz.
 
Insa ..daca voi cumpara pe o nisa apropiata...gen blog auto..sau astfel..sigur voi face conversii.
Asta spun si eu. Eu gandesc asa, ca de investesc 1000 in reclama pe un site pe nisa apropiata sua exacta sa scot cel putin 1000 inapoi din comenzi sau chiar mai mult. Asta e toata ideea nu?
 
Mie unu mi se pare extrem de scump, cu banii aia poti sa te promovezi mult mai bine pe facebook sau adwords si macar ai public targetat, nu coteaza ca ai 20k unici pe zi daca ai bounce 80%
 
Sper sa nu intru ca musca in lapte, dar 1000 euro pentru 2 luni este acceptabil. Tinand cont ca noi taxam minim 3-5k/saptamana pentru un parallax (totul depinde de cerinte la parallax) si avem un minim de 100k unici pe zi (pe aceeasi nisa).
 
Mie unu mi se pare extrem de scump, cu banii aia poti sa te promovezi mult mai bine pe facebook sau adwords si macar ai public targetat, nu coteaza ca ai 20k unici pe zi daca ai bounce 80%
Si mie mi se pare scump... cu 1k euro iti poti promova cateva secunde reclama la un post de televiziune...si se uita toata tara.
 
Si mie mi se pare scump... cu 1k euro iti poti promova cateva secunde reclama la un post de televiziune...si se uita toata tara.
Ai cumparat vreodata reclama de la un post de televiziune? Pentru o mie de euro nu stiu ce agentie iti difuzeaza reclama la un post national, eventual doar local, dintr-un oras cu maxim 50.000 de locuitori. Si da, pretul este foarte bun pentru ceea ce ofera. 1000 de euro impartit la doua luni vine 500 de euro, daca ai un magazin din domeniul food, atunci e exact ceea ce ai nevoie pentru cresterea vizibilitatii, vanzarii si crearea unui brand cu ajutorul unui bucatar profesionist si un blogger cunoscut dintr-o nisa buna.
 
Loading...
Back
Sus