Roforum nu afiseaza reclame abuzive sau cu virusi. Daca vezi acest mesaj inseamna ca AdBlock este activat. Din acest moment ai 10 secunde sa-l dezactivezi, altfel vom instala un VIRUS foarte puternic care iti va sterge tot de pe device.
  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cat costa reclama pe un site cu 20k unici pe zi?

Discuție în 'Curiozitati' creată de AlexH, 26 Aug 2016.

1. AlexH
    Aggressive

AlexH Merg pe strada catre Mine... Membru personal Administrative SEO Expert Freelancer

Aprecieri primite:
    6.644
    Puncte trofeu:
    113
    Credit:
    $7.620,36

Publicitate

2. Robert1427

Robert1427 Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    79
    Puncte trofeu:
    28
    Credit:
    $210,61
    Buna,Alex. Hai sa vorbesc in calitate de client.
    O reclama,pentru un site de 20k, poate costa foarte mult ( depinde de multi factori : dimensiune, faptul daca este fixa,sau se misca in tot site=ul, despre ce anume e, daca site-ul face redirect din cauza ei si tot asa ) .. Eu zic ca preturile variaza, intre 200 - 400 euro.. Daca reclama e de calitate si nu incomodeaza foarte mult se mai poate negocia usor.
    Este doar opinia mea, poate apar si alte pareri

AlexH apreciază asta.
  3. AlexH
    Aggressive

AlexH Merg pe strada catre Mine... Membru personal Administrative SEO Expert Freelancer

Aprecieri primite:
    6.644
    Puncte trofeu:
    113
    Credit:
    $7.620,36
    Este vorba de postarea de pe facebook care o gasiti mai jos.
    Personal cred ca cei 1000 euro pentru un advertorial sau banner pentru 2 luni pretul este exagerat de mare indiefernt pe ce nisa faci publicitate. Nici unul cu produse pe nisa la site nu cred ca ar plati acesti pentru pentru o reclama.

Ramane ca voi sa comentati pe tema asta, poate sunt eu nebun

4. Robert1427

Robert1427 Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    79
    Puncte trofeu:
    28
    Credit:
    $210,61
    Si mie mi se pare exagerata aceasta suma. Chiar daca adihadean.ro produce cam 120k pe luna, e foarte mult..Daca era undeva de 600 de euro pe 2 luni mi se parea acceptabil

AlexH apreciază asta.
  5. AlexH
    Aggressive

Aprecieri primite:
    6.644
    Puncte trofeu:
    113
    Credit:
    $7.620,36
    De unde stii ca produce aceasta suma si din ce anume?

6. bari70

bari70 Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    43
    Puncte trofeu:
    28
    Credit:
    $107,22
    Da, pare cam mult 1k pe 2 luni dar acum depinde de cum e facut si banner-ul...
    Traficul mai oricarui site este destul de usor de aflat, nu e mare secret de stat. :D

7. YooProJecT

YooProJecT Blogger Registered Full Member

Aprecieri primite:
    250
    Puncte trofeu:
    63
    Credit:
    $389,75
    Mai mult de 150 euro pe luna nu cred ca ar trebuii oferit pentru o reclama.
    Depinde ce site detii.
    Eu am luat reclama 10 euro/7zile la un site si mai mult de 50 unice nu venea si site-ul avea 10 k.
    Depinde foarte mult de calitatea traficului.
    Asta-i parerea mea.

8. Mihai Chivu

Mihai Chivu Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    68
    Puncte trofeu:
    28
    Credit:
    $157,68
    Spre exemplu...daca ai avea o nisa de filme, si tu cumperi pt un magazin cu baterii de masina,....nu vei avea nici o vizita..poate 1-2 pierduta.....Insa ..daca voi cumpara pe o nisa apropiata...gen blog auto..sau astfel..sigur voi face conversii....Depinde de la caz la caz.

9. AlexH
    Aggressive

Aprecieri primite:
    6.644
    Puncte trofeu:
    113
    Credit:
    $7.620,36
    Asta spun si eu. Eu gandesc asa, ca de investesc 1000 in reclama pe un site pe nisa apropiata sua exacta sa scot cel putin 1000 inapoi din comenzi sau chiar mai mult. Asta e toata ideea nu?

10. DaVinci

DaVinci Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    58
    Puncte trofeu:
    28
    Credit:
    $219,45
  11. Pyo

Pyo Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    40
    Puncte trofeu:
    28
    Credit:
    $201,05
    Mie unu mi se pare extrem de scump, cu banii aia poti sa te promovezi mult mai bine pe facebook sau adwords si macar ai public targetat, nu coteaza ca ai 20k unici pe zi daca ai bounce 80%

12. Ovidiu Bokar
    Inspired

Ovidiu Bokar Live every day to the fullest - in moderation. VIP Club Registered Full Member

Aprecieri primite:
    299
    Puncte trofeu:
    63
    Credit:
    $565,34
    Sper sa nu intru ca musca in lapte, dar 1000 euro pentru 2 luni este acceptabil. Tinand cont ca noi taxam minim 3-5k/saptamana pentru un parallax (totul depinde de cerinte la parallax) si avem un minim de 100k unici pe zi (pe aceeasi nisa).

Cr3ativ apreciază asta.
  13. AlexHD

AlexHD Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    97
    Puncte trofeu:
    28
    Credit:
    $181,99
    Si mie mi se pare scump... cu 1k euro iti poti promova cateva secunde reclama la un post de televiziune...si se uita toata tara.

14. alin

alin Member Registered

Aprecieri primite:
    7
    Puncte trofeu:
    8
    Credit:
    $124,66
    Ai cumparat vreodata reclama de la un post de televiziune? Pentru o mie de euro nu stiu ce agentie iti difuzeaza reclama la un post national, eventual doar local, dintr-un oras cu maxim 50.000 de locuitori. Si da, pretul este foarte bun pentru ceea ce ofera. 1000 de euro impartit la doua luni vine 500 de euro, daca ai un magazin din domeniul food, atunci e exact ceea ce ai nevoie pentru cresterea vizibilitatii, vanzarii si crearea unui brand cu ajutorul unui bucatar profesionist si un blogger cunoscut dintr-o nisa buna.

danielaghe apreciază asta.

Cititi cu atentie:

1. Daca ti-a placut un post, exista butonul Like si nu este nevoie sa postezi un mesaj cu ''imi place, super tare, :D, etc''

2. Orice insulta sau atac la persoana pe forum sau privat se sanctioneaza.

3. Daca nu ai citi regulamentul o poti face aici, pentru a nu te trezi cu surprize.

4. Post hunting, spam, publicitate mascata se sanctioneaza direct cu Ban.

Încărcare...

Distribuie pagina asta